سوالات متداولنکات رایتینگ IELTS تسک یک و سوالات متداول آن

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2018/12/ieltsw256-1.jpg

نکات رایتینگ IELTS تسک یک و سوالات متداول آن رایتینگ تسک یک آیلتس چیست؟ در این Task در رایتینگ IELTS، باید حداقل ۱۵۰ کلمه در ۲۰ دقیقه نوشته شود. در ماژول آکادمیک Writing آیلتس، از متقاضی آیلتس خواسته می شود تا یک نمودار تصویری ( visual/diagram/infographic) را به صورت خلاصه وار به متن تبدیل کند (گزارش-report). این...

نکات رایتینگ IELTS تسک یک و سوالات متداول آن

نکات رایتینگ IELTS تسک یک و سوالات متداول آن

رایتینگ تسک یک آیلتس چیست؟

در این Task در رایتینگ IELTS، باید حداقل ۱۵۰ کلمه در ۲۰ دقیقه نوشته شود. در ماژول آکادمیک Writing آیلتس،

از متقاضی آیلتس خواسته می شود تا یک نمودار تصویری ( visual/diagram/infographic) را به صورت خلاصه وار به متن تبدیل کند (گزارش-report). این نمودار می تواند یک گراف خطی، نمودار میله ای، نمودار دایره ای، جدول، نقشه و یا یک فرآیند باشد. در ماژول جنرال ترینینگ Writing آیلتس، یک نامه (letter) نوشته می شود. انواع این نامه ها عبارتند از نامه ی شکایت، اطلاعیه، تشکر و قدردانی، تسلیت، استعلام و توضیحی. همچنین نامه های غیر رسمی نیز می توانند احوالپرسی کلی، درخواست، دعوت و غیره باشند.

رایتینگ تسک یک آیلتس چقدر نمره دارد؟

یک سوم نمره ی مهارت Writing آیلتس متعلق به Task 1 می باشد، یعنی ۳ نمره از ۹ نمره. زمان آن هم تقریبا یک سوم زمان کل رایتینگ آیلتس می باشد، یعنی بیست دقیقه از ۶۰ دقیقه.

آیا می توانم بیشتر از ۲۰ دقیقه روی رایتینگ تسک یک آیلتس وقت بگذارم؟

در صورت سوال قید شده است:  You should spend about 20 minutes on this task.

استفاده از فعل کمکی وجهی should برای پیشنهاد دادن است. همچنین، واژه ی about نشانگر آن است که ممکن است کمی بیشتر یا کمتر روی آن وقت بگذارید. اما توصیه ی اکید می شود که در همین بیست دقیقه نوشته ی خود را به پایان برسانید.

در رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک چند پاراگراف باید نوشت؟

گزارشات رایتینگ آیلتس دو قسمت ضروری دارند: مقدمه (Introduction) و بدنه (Body). این در حالیست که نوشتن پاراگرافی دیگر در انتهای نوشته از طرف برخی پیشنهاد می گردد. پاراگراف آخر، پاراگراف نتیجه گیری نمی باشد اما می توان اسم آن را پاراگراف خلاصه یا summary گذاشت. در پاراگراف مقدمه ی گزارشات آیلتس، صورت سوال دوباره نویسی (Paraphrase) شده و سپس یک ویژگی اصلی عنوان می گردد. این ویژگی اصلی می تواند در پاراگراف خلاصه قرار گرفته و در پاراگراف مقدمه به دوباره نویسی rubric/prompt بسنده شود. در پاراگراف های بدنه (یک الی سه پاراگراف) به مقایسه کردن آیتم ها و توصیف تغییرات آیتم ها در طول زمان پرداخته می شود.(رایتینگ آیلتس)

رایتینگ Task 1 آیلتس General Training از نظر استایل زبانی چند نوع است؟

سه نوع. رسمی، نیمه رسمی و غیر رسمی در رایتینگ

در اینجا درمورد چگونگی نمره دهی بخش writing آزمون آیلتس بحث می کنیم. بسیاری از فراگیران با این سوال مواجه می شوند که آیا writing task 1 و writing task 2 به یک اندازه نمره دارند و نمره کلی آن ها در بخش writing چگونه محاسبه می شود.

آیا برای writing task 1 و writing task 2 نمره یکسانی دریافت می کنم؟ آیا آن ها به صورت جداگانه تصحیح می شوند یا با هم؟

خیر. writing task 1 و writing task 2 به صورت جداگانه تصحیح می شوند. بنابراین معیارهای نمره دهی برای آن ها شبیه نیستند. فرد مصحح برای writing task 1 یک نمره به شما می دهد و برای writing task 2 نمره دیگری دریافت می کنید. سپس در نهایت نمره کل بخش writing آزمون آیلتس شما محاسبه خواهد شد.

آیا writing task 1 و writing task 2 نمره یکسانی دارند؟

خیر. writing task 2 نمره بیشتری نسبت به writing task 1 دارد. نمره writing task 2 دوبرابر نمره writing task 1 است. به عبارت دیگر، writing task 2 میزان 60% نمره شما را تشکیل می دهد و writing task 2 میزان 30% نمره شما را در بر دارد.

نمونه ای از نمره دهی بخش writing آزمون آیلتس

به عنوان مثال:

writing task 1 = band score 8

writing task 2 = band score 6

total writing score = 6.5

شما می توانید نمره خود را اینگونه تصحیح کنید: 8+6+6= 20/3 = 6.66 . شما نمره writing task 1 را یکبار می نویسید و نمره writing task 2 را دوبار و سپس آن ها را با هم جمع و تقسیم بر سه می کنید. سیستم آیلتس معمولا نمرا شما را به سمت نمره بالاتر یا پایین تر، هر کدام که نزدیک تر باشد، رند می کند. یعنی نمره شما که 6.66 شد می شود 6.5 .

آیا آیلتس نمره writing task 1 و writing task 2 را به شما اطلاع می دهد؟

خیر. متاسفانه آیلتس نمرات جداگانه writing task 1 و writing task 2 را به شما نمی دهد. بنابر این از اینکه برای هر task چه نمره ای دریافت کرده اید مطلع نخواهید شد و فقط نمره کلی شما به شما داده می شود.

آیا برای تصحیح writing task 1 و writing task 2 معیارهای یکسانی به کار گرفته می شوند؟

خیر. هر writing task 1 با توجه به 4 معیار سنجیده می شود. هر معیار 25% از نمره شما را برای آن task تشکیل می دهد. 3 معیار از آن 4 معیار برای writing task 1 و writing task 2 یکسان می باشند ولی یکی از آن ها ،چناچه در زیر ملاحظه می فرمایید، متفاوت است:

Task Achievement (فقط برای writing task 1): اطلاعات، قسمت overview، نکات کلیدی

Task Response (فقط برای writing task 2 ): ایده ها، میزان پاسخگویی به سوال مقاله، نتیجه گیری، توسعه ایده ها

Coherence and Cohesion : پاراگراف بندی، استفاده مناسب از کلمات ربط و referencing (it, that, this, etc) .

Grammatical range and Accuracy: ساختار جملات، زمانه ها، علامت گذاری، تعداد غلط ها

Lexical Resource: لغت، collocations، spelling و تعداد غلط ها

ویژگی های IELTS Writing Task 2 چیست؟

در این بخش از آزمون IELTS Writing، شما باید یک مقاله (essay) بنویسید. نوشته شما باید قالب استاندارد یک مقاله را داشته باشد، ادبیات آن رسمی باشد و موضوع نوشته و هدف از نوشتن آن کاملاً مشخص باشد. نکات مهم:

 • شما این مقاله را در پاسخ به یک سوال مشخص خواهید نوشت. بنابراین مقاله شما باید مستقیماً به سوال پرسیده شده پاسخی شفاف ارائه دهد. شما در پاسخ خود باید نشان دهید که کاملاً سوال را متوجه شده اید؛ همچنین باید نسبت به سوال پرسیده شده یک موضع مشخص داشته باشید؛ نظر خود را بیان کنید و با مثال‌ها و دلایل قابل فهم از موضعی که اتخاذ کرده‌اید دفاع کنید.
 • شما باید حداقل 250 کلمه بنویسید. توصیه ما نوشتن یک مقاله حدود 270 کلمه است.
 • برای نوشتن این مقاله فقط 40 دقیقه فرصت دارید. مدیریت کردن این زمان کوتاه بسیار مهم است.

بررسی یک مثال IELTS Writing Task 2

به سوال زیر توجه کنید:

قسمت‌های highlight شده توضیحات  نحوه پاسخ دادن به سوال(instructions) هستند. این توضیحات در تمام سوالات IELTS Writing Task 2 یکسان هستند. همان‌طور که مشاهده میکنید، از شما خواسته شده تا برای پاسخ خود دلیل بیاورید و مثال‌های مرتبط ارائه کنید. این مثال‌ها میتوانند مبتنی بر تجربه‌های شخصی شما باشند.

بررسی یک نمونه سوال IELTS Writing Task 2

اکنون نوبت تحلیل سوال است. سوال از دو قسمت تشکیل شده است:

 • موضوع سوال (topic): توضیحاتی که موضوع مورد بحث را با جزئیات کافی بیان میکند. در این مثال خاص، موضوع سوال “مشکل اضافه وزن کودکان در کشورهایی مانند انگلیس، استرالیا و آمریکا” است.
 • خواسته سوال (task): این قسمت از سوال به شما توضیح میدهد که با در نظر گرفتن جزئیات موضوع مطرح شده، چه نکاتی را باید در پاسخ خود بگنجانید. این سوال 2 درخواست مشخص از شما دارد: اول “بررسی دلایل این مشکل” و دوم “ارائه راهکارهایی برای حل این مشکل”.

تذکر مهم: در آزمون IELTS Writing Task 2، شما باید به تمام بخش‌های “خواسته سوال” پاسخ دهید؛ بنابراین مطمئن شوید که سوال را به دقت خوانده اید و تمام خواسته‌های آن را متوجه شده اید.

ساختار مقالات برای پاسخ دادن به IELTS Writing Task 2

پاسخ شما در این قسمت یک “مقاله آکادمیک” است. بنابراین ساختار آن باید مطابق ساختار استاندارد یک مقاله آکادمیک باشد:

 • تمام جملات باید جملات کامل باشند و اجازه نوشتن خلاصه‌وار یا لیست کردن مطالب را ندارید.
 • محتوای نوشته شما باید در قالب چندین پاراگراف سازمان دهی شود. هر پاراگراف باید یک ایده محوری (main point) داشته باشد.
 • پیشنهاد میشود مقاله خود را در 4 یا 5 پاراگراف سازماندهی کنید: یک پاراگراف برای مقدمه (introduction)، دو یا سه پاراگراف برای بدنه مقاله (body) و یک پاراگراف برای جمع‌بندی (conclusion)
 • در پاراگراف مقدمه، پیش‌زمینه موضوع را بررسی کنید، موضع خود را به طور غیر مستقیم اعلام کنید و به طور خلاصه مواردی را که قرار است در مقاله بررسی شود نام ببرید.
 • در پاراگراف‌های بدنه مقاله، نکات کلیدی مورد نظر به همراه مثال‌ها و دلایل کافی برای دفاع از موضع خود را بیان کنید.
 • در پاراگراف جمع‌بندی، نکات کلیدی مقاله را جمع‌بندی کنید و موضع خود را به طور مستقیم تکرار کنید.

مثال ساختار توضیح داده شده را در ارتباط با یک نمونه سوال IELTS Writing Task 2 بررسی میکنیم. به سوال زیر توجه کنید:

3

پاسخ پیشنهادی به سوال بالا را در ادامه میبینید. این پاسخ حدود 290 کلمه است و در قالب 4 پاراگراف نوشته شده است:

4

اکنون به طور جداگانه، هر یک از پاراگراف‌ها را بررسی میکنیم. به پاراگراف مقدمه توجه کنید:

5

4 بخش در پاراگراف مقدمه مشاهده میشود:

 • معرفی موضوع
 • ارائه پیش زمینه کوتاه
 • اعلام موضع نویسنده
 • برشماری تیتروار نکات کلیدی مورد بحث در مقاله

توجه مهم: نویسنده در پاراگراف مقدمه برخی از موارد سوال را “به زبان خود و با استفاده از ادبیات خود” بازنویسی کرده است. این مهارت مهمی است؛ در صورتی که جملات سوال را “بدون تغییر” در مقاله خود بنویسید، باعث کاهش نمره شما خواهد شد.

حال نوبت بررسی پاراگراف های بدنه است. به اولین پاراگراف بدنه توجه کنید:

6

موضوع محوری این پاراگراف “بررسی اولین و مهم‌ترین دلیل تقاضای کشورها برای میزبانی رقابت‌های ورزشی بین‌المللی” است. در ادامه دومین پاراگراف بدنه را میبینید:

7

مشخص است که موضوع محوری این پاراگراف “بررسی دومین دلیل تقاضای کشورها برای میزبانی رقالت‌های ورزشی بین‌المللی” است. در نهایت پاراگراف جمع‌بندی ساختار مقاله را کامل میکند:

8

معیارهای کلیدی ارزیابی و نمره‌دهی در IELTS Writing Task 2

مقاله نوشته شده توسط شما در این قسمت با توجه به 4 معیار کلیدی ارزیابی میشود و نمره شما با توجه به مهارت شما در رعایت کردن هر کدام از این 4 معیار تعیین میشود. این 4 معیار عبارتند از:

 • Task Response: چقدر توانسته‌اید پاسخ خود را متمرکز بر نکات خواسته شده در سوال تنظیم نمائید؟ مقاله نوشته شده توسط شما باید به تمام نکات خواسته شده در سوال پاسخ دهد و موضع شما نیز باید به طور شفاف در مقاله شما مشخص باشد؛ همچنین این موضع باید توسط دلایل و مثال‌های متعدد پشتیبانی شود.
 • Coherence and Cohesion: بدین معنی که مقاله شما باید ساختار استاندارد داشته باشد؛ در آن از پاراگراف‌های متعدد برای دسته‌بندی نکات مطرح شده استفاده شده باشد؛ موضوع محوری هر پاراگراف مشخص باشد؛ همچنین ترتیب بیان نمودن ایده‌ها و مثال‌ها منطقی باشد و خواننده مقاله بتواند به راحتی نظر شما را دنبال کند.
 • Lexical Resource: در این معیار مهارت شما در استفاده درست (accurately) و به‌جا (appropriately) از دایره وسیعی از لغات سنجیده میشود.
 • Grammatical Range and Accuracy: در این معیار مهارت شما در استفاده درست (accurately) از ساختارهای گرامری متنوع سنجیده میشود.

لازم به ذکر است تنها یک مشاوره ی خوب و اصولی میتواند کمک کننده ی راه و نشان دهنده ی مسیر موفقیت شما باشد

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما : 091180180180

09113334659

محل برگزاری کلاسها : رشت

لاهیجان

انزلی

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه