IELTS Generalities کلیات آیلتسIELTS-Listening لیسنینگ آیلتسIELTS-Speaking-Techniqueآیلتسلیسنینگآیا می شود به طور شانسی و حدسی سؤالات آزمون آیلتس را پاسخ داد؟

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2018/12/2-3-1-1.jpg

آیا می شود به طور شانسی و حدسی سؤالات آزمون آیلتس را پاسخ داد؟ در آیلتس حدس زدن چیز بدی نیست و آیا می شود به طور شانسی و حدسی جواب سؤالات را داد؟ داوطلبین آزمون آیلتس می توانند در این آزمون تمام سؤالات را جواب دهند زیرا نمره منفی در آیلتس وجود ندارد. و...

آیا می شود به طور شانسی و حدسی سؤالات آزمون آیلتس را پاسخ داد؟

در آیلتس حدس زدن چیز بدی نیست و آیا می شود به طور شانسی و حدسی جواب سؤالات را داد؟

داوطلبین آزمون آیلتس می توانند در این آزمون تمام سؤالات را جواب دهند زیرا نمره منفی در آیلتس وجود ندارد. و این می تواند یک امتیاز برای شرکت کنندگان آیلتس در این آزمون به شمار آید.  شیوه حدس زدن برخی از سؤالات از خالی گذاشتن گزینه بهتر است اما باید توجه داشت که این روش ها کاملا شانسی است و بنابراین اگر زمان باقی مانده دارید خودتان جواب ها را از متن پیدا کنید.

آیا می شود به طور شانسی و حدسی سؤالات آزمون آیلتس را پاسخ داد؟

آیا می شود به طور شانسی و حدسی سؤالات آزمون آیلتس را پاسخ داد؟

۱٫ سعی کنید تا زمانی که آماده نشده اید اقدام به ثبت نام در آزمون آیلتس نمایید. بعنوان مثال اگر آیلتس نمره ۷ میخواهید، سعی نکنید زودتر ثبت نام کنید (بعنوان مثال برای ۶ ماه دیگر) چرا که ممکن است زودتر از موعد یا حتی دیرتر از این زمان آمادگی حضور در امتحان را بدست بیاورید.
پس سعی کنید ابتدا در منزل،  سپس از طریق آزمون های آزمایشی مطمئن شوید که به سطح نمره مورد نظر رسیده اید،  و سپس ثبت نام کنید.
۲٫ طریقه پر کردن فرم های امتحان را از قبل تمرین کنید. بعنوان مثال در آزمون از شما می خواهند نام و نام خانوادگی خود را روی برگه درقسمت مربوطه بنویسید که به این صورت می باشد:
همه حروف بصورت بزرگ و زیر نام خانوادگی نیز میبایست خط بکشید.
۳٫ هرگز با کتاب های “Cambridge IELTS” تمرین نکنید. این کتاب ها تنها منبع معتبر و کاملا استاندارد آزمون آیلتس می باشند. و در صورتی از ابتدا با این کتاب ها تمرین را شروع کنید، زمانی که به آزمون واقعی نزدیک می شوید،  دیگر منبع تست استاندارد دیگری در دسترس نخواهید داشت.
بهترین زمان برای استفاده از این کتاب ها ماه آخر و نزدیک به امتحان اصلی است. سعی کنید این آزمون ها با زمان و بصورت کامل (مثلاً شبی یک آزمون) انجام دهید.
اگر می خواهید تمرین برای Reading داشته باشید کتاب ” IELTS Plus 1,2,3 ” پیشنهاد می شود.
و اگر برای Listening تمرین می کنید کتاب “Crack Listening” به شما پیشنهاد می شود.
۴٫ در یکماهه منتهی به آزمون سعی کنید از برگه های آزمون واقعی استفاده کنید.
این برگه ها در قسمت دانلود آیلتس برای دانلود موجود می باشند.
۵٫ هرگز از خودکار برای پاسخ دادن به سوالات و یا نوشتن نگارش آیلتس استفاده نکنید.
چرا که اولاً در قسمت خواندن و شنیداری قسمت بالای برگه توسط کامپیوتر تصحیح می شود، ثانیاً در قسمت نگارش احتمال اشتباه وجود دارد، پس شانس تصحیح را از خود نگیرید.
۶٫ در مورد قسمت خواندن و شنیداری دو نکته بسیار مهم وجود دارد.
اولاً، اگر مجموعاً سوالات سختی برای شما طراحی شده باشد، نمره شما زیر نمودار برده می شود.
پس ممکن است شخصی با پاسخ دادن به ۲۸ سوال (از ۴۰ سوال) نمره ۶٫۵ کسب کند و همان شخص با پاسخ دادن به ۳۰ سوال باز هم نمره ۶٫۵ کسب کند.
ثانیاً، در قسمت شنیداری چهار قسمت ده سواره وجود دارد و معمولاً دو قسمت اول آسان، قسمت سوم متوسط، و قسمت پایانی مشکل می باشد.
در بسیاری موارد مشاهده شده که جای این بخش ها را با هم جابجا می کنند. یعنی قسمت اول برای شما بسیار سخت و قسمت آخر بسیار آسان می باشد.
دانشجویی که با این موضوع آشنا نیست، معمولاً روحیه خود را از دست داده و عملکرد ضعیف او در بخش اول (که قرار بوده آسان باشد) ، روی عملکرد کلی او نیز تاثیر می گذارد.
پس هرگز تا آخرین لحظه روحیه خود را از دست ندهید.
۷٫ برای رفتن به دستشویی داوطلب می بایست دست خود را بلند کند. پس از چند لحظه یکی از مسئولین کارت شناسایی شما را گرفته و همراه شما تا درب دستشویی خواهد آمد. مسئول مربوطه پس از مشایعت شما تا صندلی آزمون، کارت شناسایی شما را پس خواهد داد.
۸٫ سعی کنید در هفته های نزدیک آزمون در یک یا چند آزمون آزمایشی ثبت نام کنید.
شرکت در آزمون های آزمایشی:
اولاً، تنها جهت بهبود سرعت عمل و سنجش سرعت عمل شما می باشد.
ثانیاً، شرکت در این گونه آزمون ها به شما کمک می کند تا شرایط امتحان واقعی را تجربه کنید.
۹٫ هرگز، هرگز، و هرگز به نمره ای که از آزمون های آزمایشی می گیرید اعتماد نکنید. موسساتی که این آزمون ها را می گیرند سعی می کنند نمره پایین تری به دانشجو بدهند و این حربه ای است برای جذب دانشجو بیشتر.
پس تنها برای محک زدن خود از لحاظ زمان بندی و حس کردن شرایط امتحان در این دست آزمون ها شرکت کنید و هرگز روحیه خود را از دست ندهید و نگذارید این نمره باعث شود که در کلاس های این گونه موسسات شرکت کنید.

نکات عمومی برای تمامی بخش ها:

 • همان طور که می دانید کل سوالات لیسنینگ در امتحان IELTS شامل 40 سوال می باشد که همگی دارای نمره یکسان می باشند.
 • به طور کلی امتحان شامل 4 قسمت می باشد و در هر قسمت شما به طور متوسط دارای 10 سوال خواهید بود.
 • هر یک از قسمت های Listening  در امتحان آیلتس دارای خصوصیات مخصوص به خود هستند که امروز قسمت یک را مورد بررسی قرار داده و یک نمونه را کامل با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.
 • موضوعات در قسمت اول و دوم عموماً راجع به موارد اجتماعی می شود و قسمت سوم و چهارم شامل موضوعات آکادمیک و آموزشی است.
 • سوالات به طور کلی از آسان به سخت می روند. البته این مورد کمی بستگی به مهارت شما دارد و برای بسیاری از زبان آموزان قسمت سوم از قسمت چهارم سخت تر است.

مهم ترین نکات:

 • هر یک از قسمت های آزمون تنها یک بار شنیده می شود و تکراری وجود ندارد.
 • در هر یک از قسمت ها قبل و بعد از هر قسمت به شما زمانی داده می شود تا صورت سوالات را بخوانید و جواب های خود را چک کنید.
 • یک توضیح کوتاه قبل از هر قسمت شنیده می شود که البته در برگه امتحانی شما دیده نمی شود.
 • در آخر امتحان مهارت شنیداری به شما 10 دقیقه زمان داده می شود تا پاسخ های خود را به برگه پاسخ نامه انتقال دهید در نتیجه در طول زمان امتحان نیازی نیست شما در برگه پاسخ برگ جواب ها را بنویسید. در برگه سوالات شما مجاز هستید مطالبی را بنویسید و یا خط بکشید.
 • املای صحیح برای هر یک از سوالات اجباری است و در صورت اشتباه املایی نمره ای به شما تعلق نمی گیرد.
 • در صورت سوالات حتماً تعداد کلمات مجاز برای نوشتن را دقت کنید و از تعداد مجاز فراتر نروید.

در زیر نمره خود را می توانید بر حسب تعداد سوالات درست بدست آورید. البته لازم به ذکر است که نمره های زیر کمی ممکن است متغیر باشد و مثلاً بعضی وقت ها تنها 40 جواب صحیح برابر نمره 9 می شود و 39 عدد نمره ای معادل 8.5 می گیرد. جدول نمره بندی در سایت های مختلف ممکن است یک عدد اختلاف داشته باشد.

قسمت اول لیسنینگ امتحان IELTS

 1. این قسمت یک صحبت دو طرفه است ( دیالوگ) که می تواند پای تلفن یا به صورت رو در رو باشد.
 2. موضوعات راجع به درخواست های عمومی می باشد مانند رزرو کردن یک هتل، تور گردشگری، ثبت نام برای یک کلاس، خرید یک وسیله و …
 3. در این قسمت همیشه یک مثال وجود دارد که دو بار پخش می شود. یک بار مثال پخش شده و سپس باردیگر از ابتدا قسمت شروع می شود و ادامه می یابد.
 4. اصولاً سوالات این قسمت به دو قسمت تقسیم می شوند و بین آنها یک وقفه چند ثانیه ای داده می شود.
 5. در این قسمت هدف بیشتر توانایی عمومی شما در لیسنینگ و نیز مهارت املایی شما است زیرا در 90% مواقع 10 سوال این بخش شامل پر کردن جای خالی است.
 6. حتماً حتماً به تعداد کلمات مجاز برای نوشتن دقت کنید و نیز یادتان باشد که می بایست حروف اسامی خاص را به صورت بزرگ Capital letter بنویسید.

استراتژی نوع اول سوالات listening– پر کردن جای خالی/completing notes-form

در این نوع سوالات شما می بایست جای خالی موجود در برگه سوالات را با یک یا چند کلمه پر کنید. دقت کنید که سوالات در این بخش به ترتیب پیش می روند یعنی شما بعد از پر کردن اولین جای خالی نیاز است منتظر جواب قسمت دوم باشید و به همین ترتیب. در نتیجه در صورتی که متوجه شدید که جواب یک سوال جلو تر از شما در حال پخش شدن است سوال قبل را رها کرده و سایر سوالات را از دست ندهید.

به هدینگ ها و سر تیتر ها نگاه کنید به سرعت تمامی سوالات را یکبار مرور کرده و متوجه کل مکالمه ای که قرار است پخش شود بشوید. زیر کلمات کلیدی حتماً خط بکشید و در کنار کلمات مهم که در جمله دارای جای خالی قرار دارند مترادفشان را بنویسید زیرا در اکثر مواقع مترادف آنها گفته خواهد شد و نه عین کلمات موجود. سعی کنید در صورت امکان پاسخ ها را حدس بزنید که قرار است چه چیزی باشند: اسم، اسم خیابان، یک عدد و …..

استفاده از زمان اضافی قسمت اول:

سعی کنید در زمان داده شده به شما در قسمت اول که از همه قسمت ها هم بیشتر است تمامی سوالات قسمت اول و نیز قسمت دوم را یکبار مرور کنید. با این روش شما همواره یک قسمت از صوت پخش شده جلو خواهید بود که بسیار به شما کمک خواهد کرد. پس از شنیدن قسمت مثال و اینکه باردیگر قسمت را از اول خواهید شنید به بخش اول section 1 برگردید و با نوار پیش بروید.

حال در هنگام اتمام بخش اول شما توضیحات و سوالات قسمت دوم را دیده اید و می توانید حداقل نیمی از سوالات بخش سوم را نیز پوشش دهید. ( بخش سوم بیشترین زمان را از شما خواهد گرفت و استراتژی پیشروی جلوتر از نوار به شما کمک می کند بتوانید این قسمت را به خوبی پوشش دهید)

نگاهی به یک نمونه و تحلیل آن

در زیر یک نمونه از امتحان لیسنینگ آیلتس قسمت اول را با هم تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. می توانید سوالات را save و آن را پرینت بگیرید تا خودتان جواب دهید.

لازم به ذکر است تنها یک مشاوره ی خوب و اصولی میتواند کمک کننده ی راه و نشان دهنده ی مسیر موفقیت شما باشد

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه