https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/02/writi256-1.jpg

مهارت نوشتن (writing) یکی از مهارتهای یادگیری زبان انگلیسی writing است که باید بطور صحیح تقویت شود،به این معنا که دانستن لغت و گرامر بخشی از نوشتن را شامل می شود اما بکار گیری درست اینها یک هنر است،که نویسنده باید با نوشتن مطالب جامع و زیبا ،هنر خود را به خواننده نشان دهد.عده زیادی...

مهارت نوشتن (writing)

یکی از مهارتهای یادگیری زبان انگلیسی writing است که باید بطور صحیح تقویت شود،به این معنا که دانستن لغت و گرامر بخشی از نوشتن را شامل می شود اما بکار گیری درست اینها یک هنر است،که نویسنده باید با نوشتن مطالب جامع و زیبا ،هنر خود را به خواننده نشان دهد.
عده زیادی با دانستن لغات بیشمار و تسلط کامل به گرامر قدرت نوشتن یک متن کامل و را ندارند و بلعکس گروه دیگری با وجود محدودیت دانششون در لغات و گرامر،می توانند مطالبی ساده و در عین حال جامع بنویسند که مورد توجه خواننده قرار بگیرد‌.


اگرچه یادگیری مهارتهای نوشتن،خواندن،شنیدن و صحبت کردن باید هر کدام بصورت مجزا باشد و اصول یادگیری هر کدام از هنرها متفاوت است اما تقویت هر کدام روی دیگری تاثیر بسزایی دارد‌.
روشهای از یادگیری که توسط دکتر مسجدی تائید شده به شما کمک خواهد کرد با رعایت چند نکته،یک متن خوب انگلیسی بنویسید و مهارت نوشتن خود را تقویت کنید‌.
ابتدا یک عنوان یا ایده را در نظر بگیرید و سپس راجع به جنبه های آن شروع به نوشتن کنید.خیلی وقتها کلمه خوبی نمی توانید پیدا کنید سعی کنید هر چه به ذهنتان میرسد بنویسید و کارهای ویرایش را در انتهای کار انجام دهید و ببینید آیا میتوانید مطلب دیگری بهش اضافه کنید یا کم کنید.
اگر مطالب ساده را راحت می توانید بنویسید و دوست دارید قدرت مهارت نوشتن خود را بالا ببرید در زمینه لغت و گرامر تسلط بیشتری پیدا کنید هر چقدر قدرت اینها بیشتر باشد متن بهتر و پیشرفته تری خواهید نوشت.


یکی از نکته های مهم در نوشتن متن انگلیسی این است که بدانید از چه گرامری باید استفاده کنید.
مثلا :برای گفتن حقایق علمی از زمان حال ساده استفاده کنید و یا برای گفتن خاطره از گذشته ساده و یا حال کامل،همچنین برای گفتن اهداف و آرزوهاتون از گرامر حال ساده و آینده و جملات شرطی استفاده کنید.
اینکه یه متن رو ساده ولی درست و اصولی بنویسید بهتر است که لغات عجیب و گرامرهای پیچیده به کار نبرید که کاربردشون غلط باشد و فقط به ذوق خواننده بزند.

تقویت مهارت writing و یا نوشتن در زبان دوم از پرچالش ترین مهارتهاست چرا که بسیاری از افراد حتی در زبان اول هم توانایی نوشتن متون مختلف را ندارند. از طرفی قوانین نوشتار و مکاتبات اداری و رسمی با قوانین مکاتبات و نامه نگاری غیر رسمی کاملا متفاوت هستند. در ادامه این مطلب، راه های تقویت مهارت writing را مرور خواهیم کرد:

برای تمرین writing برنامه ریزی کرده و به صورت مرتب بنویسید.

جوری بنویسید که انگار نوشتن شغل شماست. هیچ چیز به اندازه تمرین به شما کمک نخواهد کرد.

1- دانش گرامر، لغت و spelling خود را تقویت کنید.

یک بخش مهم از مهارت writing، دانستن گرامر و قواعد زبان انگلیسی است. از طرفی تقویت دایره واژگان انگلیسی به شما کمک خواهد کرد تا جملات بهتری تولید کرده و منظور خود را راحتتر به خواننده منتقل نمایید. علاوه بر این، دیکته صحیح کلمات در حرفه ای به نظر رسیدن نوشته شما نقش اساسی دارد.

2- نسبت به cohesion و coherence آگاهی داشته باشید.

writing خوب، نوشته ای است که در آن جملات و پاراگرافها به هم مرتبط بوده و خواننده بتواند به راحتی ارتباط بین بخشهای مختلف را درک کند. برای انجام این کار از کلمات با معانی مختلف که جملات را به هم وصل می کنند، استفاده کنید:

برای اضافه کردن اطلاعات به جای and در جملات از کلمات moreover، furthermore، what’s more، in addition و besides استفاده نمایید. برای نشان دادن تضاد در جملات به جای but از کلمات however، nonetheless، nevertheless، in spite of و despite استفاده کنید. برای صحبت کردن در مورد نتیجه ی چیزی به جای کلمه so از کلمات therefore، thus، as a result، as a consequence و consequently استفاده نمایید.

3-انواع مختلف writing و قوانین مرتبط با آنها را بشناسید.

نوع زبان مورد استفاده در مکاتبات اداری با آنچه در نامه های غیر رسمی استفاده می شود تفاوت دارد. از طرفی تعداد پاراگرافها، ساختار آنها و محتوای هر کدام از پاراگرافها نیز متفاوت هستند. دانستن این تفاوتها برای درست نوشتن لازم و ضروری است.

4- نمونه های مختلف از writing های صحیح و مناسب را از کتابها و سایتهای معتبر پیدا کرده و از آنها الگو برداری کنید.

کتابهای  Writing for IELTS از سری کتابهای Collins، IELTS Advantage Writing Skills و همچنین کتاب IELTS Trainer دارای نمونه های خوبی از writing های مختلف هستند.

5- از استراتژی های نوشتاری مانند تهیه outline و brainstorm کردن قبل از نوشتن استفاده کنید.

این استراتژیها به شما کمک خواهند کرد که ایده های خود را دسته بندی نموده و راحتتر بتوانید در مورد موضوع بنویسید.

6- متن writingخود را بارها بارها بخوانید و نوشته خود را edit نمایید.

نسخه نهایی نوشته شما قطعا با نسخه ی ابتدایی تفاوتهای زیادی خواهد داشت. لازمست گرامر جملات خود را مجدد چک کرده و از cohesion و coherence نوشته خود اطمینان پیدا نمایید.

در اینفوگرافیک زیر می توانید روشهای تقویت مهارت writing در زبان انگلیسی و باید ها و نباید های مربوط به آن را مشاهده نمایید.

نکات رایتینگ: مهارت های رایتینگ آیلتس

مهارت نوشتن (writing)

۱. عمومی یا آکادمیک؟ تفاوت را بدانید.

اگرچه امتحانات اسپیکینگ و لیسنینگ مشابه هستند، امتحانات رایتینگ متفاوت هستند. هر دوی آن ها مستلزم مهارت های رایتینگ به خصوصی هستند‌. تمرین ۱ مدل رایتینگ به طور مخصوصی متفاوت است. تمرین ۱ آکادمیک مستلزم این است که چگونه دانش خلاصه ی رایتینگ آکادمیک تصاویر را داشته باشید، در حالی که تمرین ۱ عمومی، نوشتن نامه است. در مورد تمرین ۲، هر دو رایتینگ آکادمیک و عمومی مشابه هستند. هر دوی آن ها مستلزم ارائه ی جواب در سبک مقاله هستند اما در موضوع با هم متفاوت هستند.

۲. تسک ۱ آکادمیک؟ خلاصه، خلاصه، خلاصه!

این یکی فقط برای شرکت کنندگان آکادمیک است. اگر شما برای سبک استاندارد رایتینگ خلاصه های آکادمیک آماده نیستید، بهتر است که از الان خود را آماده کنید. این یک مهارت مخصوص است که شما همیشه در تمرین ۱ پیدا می کنید.

تعدادی از انواع تصاویر، مانند یک گراف، جدول، فرایند، یا نمودار در اختیار شما قرار خواهد گرفت. شما باید با استفاده از یک گزارش بنویسید. آگاه باشید که در این تمرین هیچ گونه عقیده، توضیحات، یا استفاده از مثال های خودتان وجود ندارد. شما فقط باید آن چه را که مشاهده می ‌کنید گزارش کنید.

۳. تسک ۱ عمومی؟ سبک و بولِت مهم هستند.

موقعی که مردم درباره ی تمرین ۱ عمومی سوال می پرسند تعدادی مورد را باید در نظر گرفت. اول این که شما باید سبک نوشته ی خود را با گیرنده مطابقت بدهید. گیرنده شخصی است که شما نامه را برای او می نویسید.

یعنی اگر از شما انتظار می‌ رود که برای یک دوست یا اعضای خانواده بنویسید، نامه تان باید غیر رسمی باشد. اگر انتظار می رود که برای عضو شورای شهر یا یک مدیر بانک بنویسید، باید رسمی باشد (در ضمن، gotta و gonna رسمی نیستند).

۴. حروف بزرگ

خب، خیلی از شما از آن چه که قرار است بگویم خوشحال خواهید شد. آیلتس برای استفاده ی اشتباه از حروف بزرگ یا حروف کوچک نمره کم نمی کند. اگر چه استفاده ی درست از حروف بزرگ همیشه تمرین خوبی است، در امتحان خود درباره ی آن نگران نباشید.

اولین قدم برای تقویت مهارت رایتینگ با نمونه خوانی:

باید دقیق وآگاه باشید در طول روند نمونه خوانی ، همه ی جوانب را زیرنظر بگیرید.

1- هنگامی که متن خسته کننده وبسیار طولانی می شود. بهتراست که با قوانین ساده گرامری آشنا ترشوید تا دچار الهام شوید.

2- مطمئن شوید که موارد تحریری ونشانه ها را رعایت می کنید ودرطول روند نوشتن مطلب مربوطه باشد وبی ربط نگوئید.

3- از یک استیل درنوشتن رایتنیگ استفاده کنید (آکسفورد ،شیکاگو،ApA)

4- از یک دیکشنری موثق برای پردازش کلمه ، استفاده کنید.

همیشه اتفاقات خوب برای کسانی می افتد که صبر می کنند. کار بسیار آسانی است که به نوشتار خودتان نزدیک تر شوید و غلط هایتان را از آن دور کنید.

5-اگر خودتان می دانید که چه می گوئید ولی برای خواننده ی شما شاید مهم نباشد.

6-سعی کنید کارخودتان را خودتان تایپ کنید.

7-سعی کنید متن را باصدای بلند برای خودتان بخوانید.


چند نکته بسیار مهم در بالا بردن نمره آیلتس (IELTS) شما :

برای بالابردن نمره آیلتس (IELTS) باید این نکات را بکار بگیرید. این نکات را به صورت مختصر و مفید از تجارت متخصصین این رشته به دست آورده ام.

1-قبل از هرچیز در IELTS  وارد شوید.

دراین صورت متوجه نقاط ضعف وقوت خود خواهید شد، وبیشتر وقت وانرژی خود را برروی آن خواهید داشت .

2-به سرعت فصاحت بیان به دست آورید(به صورت رایگان )

آنجلا پیشنهاد خود را این گونه بیان می کند که تا هم فصیح شویم وهم دانش واژه وتلفظ را بالا ببریم . برای این کار ،باید BBC را گوش دهیم وبلافاصله بعد از شنیدن ،جملات را به عبارات کوچکتر خردکنیم وآنها را برای خود بلند ،بگوئیم. راستش ،من عاشق این روش هستم چراکه هم رایگان است وهم موثر.

3-ممتحن دوست دارد که شما امتحان را قبول شوید.

برنی گفت: بااین تصور سرجلسه امتحان بروید که می خواهید شاهکار کنید. نگران نباشید!

امتحان کننده طالب موفقیت شماست.

4-در صحبت کردن مطمئن باشید که حافظه ی دراز مدت ، شما را کمک خواهد کرد .

میراکل پیشنهاد کرده که به هنگام استفاده ازحافظه ی دراز مدت درمتون ، باعث می شود که شرایط حساس را پشت سر بگذارید. باعث می شود که درهنگام صحبت ، در ذهن خود ترجمه نکنید بلکه فوری واتوماتیک صحبت کنید.

5-اگر لازم است ، دروغ هم بگویید!

نیجل چند نصیحت کارساز ارائه کرده که درصحبت کردن می تواند موثر واقع شود.

او می گوید باید با امتحان IELTS آشنا شویم. با بخش های مختلف صحبت کردن آشناشوید. دربخش اول سعی کنید پاسخ جالب بدهید برای بخش دوم از مرحله پرت نشوید ودربخش سوم تاجائی که لازم است می توانید پاسخ های غیرواقعی هم بدهید.

6-از گوشهایتان برای یادگیری کمک بگیرید.

“ای جی هاج” پافشاری برروی یادگیری از طریق شنیدن دارد.

کل زندگی خود را به یادگیری انگلیسی اختصاص دهید. به چیزهائی که دوست دارید ،گوش کنید، گزارش مسابقه ی فوتبال ،خبر، مسائل واقعی روزانه، خبرهای اقتصادی وغیره.

7-امتحان کننده ها از مقالات فرمول دار ،متنفر هستند.

کارل جن پیشنهاد کرده که درمورد عقیده خود بسیار قوی ومحکم باشید،وبه روش آکادمیک آن را بیان کنیدوامتحان کننده را به آن متقاعد کنید. به این روش دیگر مطرح کردن آن ودنبال کردن آن وطرح پیشنهاد راحت تر خواهدبود.

8-جمله به جمله –ساختار مقاله ی IELTS

“ریان هیگینز” بیان می کند که هرجمله یک کار ووظیفه ای دارد.

جمله موضوع که دربردارنده موضوع ومطلب نوشته است .وجمله تز وغیره ….

این روش کل مقاله ی نوشتن را آسان می سازد.

چرا که یک روند مرحله به مرحله ساده شده ای می شود که نمره بالایی را تعلق می گیرد.

9-پیشرفت همزمان شما درمهارت شنیداری ، واژه و گرامر.

برن ین متد جدیدی را به نام دیکتوگلوس را مطرح می کند:

معلم با صدای بلند مقاله ی IELTS را به دفعات می خواند.اولین دفعه شما باید ایده مقاله را بگیرید دومین بار باید زبان استفاده شده از آن را کپی برداری کنید ودرمرحله آخر بایدکل مقاله را از روی نوشته قبلی تان ساختارشکنی کنید.

تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی

تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی ( Enhance English Language Writing Skills ) مستلزم تمرین و هدف گزاری دقیق میباشد.

هیچکس یک نویسنه ماهر زاده نمیشود.

آموزش و تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی بسیار زمانبر است.

و اگر تلاش کنید مطمئن باشید که به یک نویسنده ماهر تبدیل میشوید.

اهداف تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی بین افراد متفاوت است.

برخی رایتینگ زبان انگلیسی را برای

  • نامه نگاری اداری
  • برخی برای انجام مقالات بین المللی
  • یا اهداف عمومی تر احتیاج دارند.

 چند راهکار برای تقویت مهارت رایتینگ

راهکار اول برای این امر اینست که تمامی رایتینگ های خود را مثل یک دفترچه در کنار هم نگه دارید.

بدین ترتیب میزان پیشرفت و تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی خود را در طی زمان متوجه میشوید.

از موثرترین روشهای تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی ، نوشتن خاطرات روزانه تان میباشد.

شاید بهتر است بدانید که این یکی از بهترین روشهای تقویت مهارت رایتینگ میباشد.

لازم به ذکر است تنها یک مشاوره ی خوب و اصولی میتواند کمک کننده ی راه و نشان دهنده ی مسیر موفقیت شما باشد

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه