https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/04/IELTS256n-1.jpg

اعتراض به نمره‌ی آزمون آیلتس اگر در آزمون آیلتس (اعتراض به نمره‌ی آزمون آیلتس) شرکت کرده اید و از نمره ای که گرفته اید راضی نیستید و فکر می کنید باید نمره بیشتری می گرفتید، می توانید به نمره آیلتس اعتراض کنید. اعتراض به نمره که به اصطلاح Enquiry on Results گفته می شود کار...

اعتراض به نمره‌ی آزمون آیلتس

اعتراض به نمره‌ی آزمون آیلتس

اگر در آزمون آیلتس (اعتراض به نمره‌ی آزمون آیلتس) شرکت کرده اید و از نمره ای که گرفته اید راضی نیستید و فکر می کنید باید نمره بیشتری می گرفتید، می توانید به نمره آیلتس اعتراض کنید. اعتراض به نمره که به اصطلاح Enquiry on Results گفته می شود کار چندان پیچیده اینیست. البته چند نکته وجود دارد که بهتر است قبل از اعتراض به نمره آیلتس آنها رامد نظر داشته باشید!

قبل از اعتراض

اعتراض به نمره‌ی آزمون آیلتس؛ اگر احساس می کنید در بخش های ریدینگ (ریدینگ آیلتس)و لیسینگ نمره ی مورد نظرتان را نگرفته اید، شاید اعتراض به نمره چندان فکر خوبینباشد. بخش لیسنینگ و ریدینگ آزمون آیلتس پاسخ های صحیح یا غلط دارند و سلیقه شخصمصصح به هیچ وجه در آنها دخالت ندارد. بنابراین اگر نمره ای که گرفته اید کمتر از انتظار شماست، به احتمال زیاد خودتان در آزمون دچار اشتباه شدید.

در بخش رایتینگ و اسپیکینگ آزمون

آیلتس، سلیقه تصحیح کننده نقش دارد. اما این نکته را بیاد داشته باشید که اینتصحیح کننده ها افرادی به شدت حرفه ای هستند و کار آنها بطور منظم مورد ارزیابیقرار می گیرد تا همچنان استاندارد مد نظر آیلتس را دارا باشد. پس، معمولاً اشتباهات قابل توجهی در نمره دهی آنها وجود ندارد. بنابراین شاید با اعتراض نمرهشما کمی افزایش پیدا کند(معمولا در حد ۰.۵ نمره)، اما اغلب نباید انتظار افزایش چندان زیادی را داشته باشید.

اگر احساس می کنید فقط در یکی از چهار بخش آزمون آیلتس نمره شما کمتر از چیزی که فکر میکردی شده است، نیازی نیست به همهنمره ها اعتراض کنید،شما فقط می توانید به یکی از مهارت ها اعتراض کنید. آیلتس اینامکان را به شرکت کننده ها داده است تا به کل کارنامه یا بخشی از آن اعتراض کنند.

فرایند اعتراض به نمره آیلتس

حالا اگر واقعاً فکر می کنید که باید نمره بیشتری می گرفتید و می خواهید به آن اعتراض کنید، باید در کمتر از چهار هفته ازتاریخ آزمون کارنامه خودتان را به همراه فرم اعتراض به نمره آیلتس به مرکزی که درآن آزمون داده اید تحویل بدهید. مراکز برگزاری آزمون در ایران راه های مختلفی رابرای این کار پیشنهاد می دهند. مثلاً شما می توانید با آنها تماس گرفته و وقتی راهماهنگ کنید تا کارنامه و درخواست اعتراض خود را بصورت حضوری تحویل بدهید. از طرفی اغلب می توانید همه این مراحل را بصورت پستی هم انجام بدهید.

بعد از اینکه فرایند اعتراض شروع شد،بین شش تا هشت هفته طول می کشد که نتیجه آن به شما اطلاع داده بشود. دقت کنید کهدر مدتی که نمره شما در حال بررسی مجدد است (یعنی این شش تا هشت هفته)، نمی توانید نمره ها را به دانشگاه ها بفرستید.

برای هر آزمون آیلتس (آزمون‌های آزمایشی آیلتس) فقط یک بار حقاعتراض وجود دارد و اگر بعد از اعتراض باز هم از نمره جدیدتان راضی نبودید یا حتیاگر نمره تان تغییری نداشته باشد، دیگر نمی توانید برای بار دوم به همان آزمونآیلتس اعتراض کنید. البته منطقی هم نیست که بخواهید برای بار دوم هم به نمره آزموناعتراض کنید چون احتمالاً فایده ای ندارد!

هزینه اعتراض به نمره آیلتس

در حال حاضر (فروردین۹۷) هزینه اعتراض به نمره آیلتس ۱۷۶ دلار استرالیا است که باید با توجهبه دستورالعمل مرکزی که در آن امتحان داده اید پرداخت کنید. همانطور که می بینیدهزینه اعتراض به نمره آزمون آیلتس چندان کمتر از هزینه شرکت در خود آزمون نیست وبنابراین خیلی ها تصمیم می گیرند به جای اعتراض کردن به نمره، دوباره در آزمون شرکت کنند.

اگر نمره تغییر کند

اگر بعد از بررسی نمره شما، مشخص شودکه حق با شما بوده و باید نمره بالاتری می گرفتید، هزینه ای که برای بازبینی پرداخت کرده اید به شما برگردانده می شود و به همراه آن به شما پنج ارسال رایگاننمره به دانشگاه ها خواهد داد. البته برای استفاده از این پنج ارسال رایگان شمافقط یک ماه از تاریخی که در زیر کار نامه جدید نوشته شده است فرصت خواهید داشت. اگر بعد از آن یک ماه بخواهید نمره جدیدتان را به دانشگاه ها ارسال کنید بایدهزینه آن را بپردازید.

اگر نمره تغییر نکند

در صورتی که نمره شما تغییر نکند،همان کارنامه اولیه به شما ارسال می شود و البته متاسفانه هزینه ای که برای اعتراض پرداخت کرده اید به شما برگردانده نمی شود.

در پایان، تصمیم گیری در مورد اینکهآیا اعتراض به نمره آزمون آیلتس به فاکتور های زیادی بستگی دارد و اغلب شرکت دوباره در آزمون به صرفه تر از پرداخت ۱۶۰ دلار برای اعتراض کردن به نمره است

 

| استاد مسجدی

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه