اسپیکینگمکالمهتقویت مهارت اسپیکینگ

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/05/تقویت-مهارت-گفتاری-زبان25-1.jpg

تقویت مهارت اسپیکینگ تمرین برای تقویت مهارت اسپیکینگ به زبان انگلیسی، از جذاب ترین و مفیدترین بخش های آموزش زبان است. اگر شما زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کرده باشید و در یک کشور غیر انگلیسی زبان زندگی کنید، فرصت‌های کمتری برای برقراری ارتباط‌های واقعی با انگلیسی زبانان در اختیار دارید....

تقویت مهارت اسپیکینگ

تمرین برای تقویت مهارت اسپیکینگ به زبان انگلیسی، از جذاب ترین و مفیدترین بخش های آموزش زبان است. اگر شما زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کرده باشید و در یک کشور غیر انگلیسی زبان زندگی کنید، فرصت‌های کمتری برای برقراری ارتباط‌های واقعی با انگلیسی زبانان در اختیار دارید. همین مسئله ممکن است باعث شود که در صحبت کردن به این زبان مشکل پیدا کنید.

اغلب زبان آموزان با وجود تسلط به گرامر زبان انگلیسی و داشتن دایره لغات خوب به ندرت می توانند به خوبی صحبت کنند. در ادامه به روش های تمرین و تقویت مهارت اسپیکینگ می‌پردازیم که نه تنها مؤثرهستند، بلکه برای تمامی زبان‌آموزان جالب و لذت‌بخش خواهد بود.

زیاد گوش دهید

تقریبا هر روز به صورت مداوم و بیش تر از یک ساعت این کار را انجام دهید. بگردید و مواردی را پیدا کنید که به آن ها علاقه دارید و آن ها را دانلود کنید.

آن ها را به موبایل یا MP3 خود منتقل کرده و هر کجا که می روید و هرموقع که وقت دارید، به آن گوش دهید. با متنی کوتاه و ساده تر شروع کنید و به متنی بلندتر و جالب تر برسید. به چیزهایی گوش دهید که متن نوشتاری آن ها را هم دارید تا شانس بهتری برای فهمیدن داشته باشید.

زیاد بخوانید

خواندن و مخصوصا حفظ لغات و عبارات بهترین راه افزایش دایره ی لغاتتان است. شما برای صحبت کردن به لغات احتیاج دارید. برای ایجاد ارتباط باید بفهمید که دیگری چه می گوید و این حتی به لغات بیش تری نیاز دارد.

خواندن به شما لغاتی را که لازم دارید می دهد تا گوینده ی با اعتماد به نفسی باشید. ترکیب مهارت ریدینگ و مهارت اسپیکینگ مغز شما را قادر می کند تا به زبان جدید عادت کنید و این پتانسیل شما را برای عالی صحبت کردن می سازد.

با صدای بلند بخوانید

یک روزنامه یا یک مجله را بلند بخوانید. شما حتی می‌توانید متن دیالوگ برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه ی خود را پیدا کرده و آن را بازی کنید. این کار راهی مناسب برای تمرین تلفظ است زیرا که شما تنها می‌بایست از اینکه انگلیسی حرف زدن شما خوب به نظر می‌‌رسد مطمئن شوید و نیازی نیست نگران ساختار جملات خود باشید.

تقلید کنید

وقتی مهارت لیسنینگ با مهارت ریدینگ ترکیب می شود مغز شما با عباراتی که می شناسید و در نهایت می توانید از آن ها استفاده کنید، پر می شود. شما حتی موقعی که دارید گوش می دهید هم ممکن است بخواهید لغت و عبارت عجیب را بلند تقلید کنید. به این کار تکنیک سایه یا shadowing می گویند.

ولی شما برای بیان لغات به تمرین بیش تری احتیاج دارید. برای چند دقیقه به مطلبی که متن نوشتاری آن را دارید و به جایی که صدا و طرز صحبت شخص را دوست دارید، گوش دهید. بعد از گوش دادن، همان متن را بلند بخوانید و سعی کنید طرز حرف زدن آن شخص را تقلید کنید. روی ریتم و لهجه تمرکز کنید. نگران لغاتی که اشتباه تلفظ می کنید، نباشید، ریتم را بفهمید و روان ادامه دهید. این کار را بارها  بارها انجام دهید.

دوستی مناسب برای این منظور پیدا کنید

با کسانی که انگلیسی را خیلی خوب صحبت می‌کنند یا دیگر افرادی که درحال یادگیری این مهارت هستند دوست شوید ودر مورد موضوع خاصی با آن‌ها صحبت کنید. در مورد چیزهایی که یاد گرفته‌اید صحبت کنید و نظراتتان را در هر موضوعی که شاید دانستن آن برای طرفین جالب باشد با‌ هم در میان بگذارید.

به بحث و گفتمان بپردازید

در مورد تمام موضوعاتی که علاقه دارید با دوستانتان به بحث به زبان انگلیسی بنشینید. برای بیان عقیده یا آنچه در ذهن دارید تا می توانید از لغات مختلف کمک بگیرید و به گفتگوی سایر افراد با دقت گوش کنید تا بتوانید زمانی که باید، شما نیز نظر مؤافق یا مخالف خود را در آن خصوص بیان کرده و مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنید.

صدای خود را ضبط کنید

استفاده صحیح از واژه‌ها مهم‌تر از لهجه است. اما همه ما دوست‌داریم لهجه‌ای نزدیک به کسانی داشته باشیم که انگلیسی زبان مادری آنها است. بهبود و ارتقای لهجه کار ساده‌ای نیست و به زمان زیادی نیاز دارد. برای تمرین تلفظ و لهجه، متنی را بخوانید و صدای خود را ضبط کنید. به صدای خوانده‌ شدن آن متن گوش دهید سپس آن را بلند بخوانید و سعی کنید مانند گوینده اصلی تلفظ کنید و لحن خود را تغییر دهید. به واژه‌هایی که اشتباه تلفظ می‌کنید دقت کنید و سعی کنید آن‌ها را اصلاح کنید. بیش از یک بار در ماه این کار را انجام ندهید. مسلما لهجه شما هر روز تغییر نمی‌کند.

فیلم تماشا کنید

فیلم های به زبان انگلیسی را تماشا کنید و به لغات و تلفظ های جدید توجه کنید. از بازیگران تقلید و دیالوگ آن‌ها را تکرار کنید و از آن لذت ببرید. این کار به تقویت لغت، تلفظ و لحن یا intonation که از اساسی ترین توانایی ها برای مهارت اسپیکینگ است کمک می‌کند.

تقویت مهارت اسپیکینگ
تقویت مهارت اسپیکینگ

به خاطر داشته باشید که خوب صحبت کردن نیاز به زمان و تمرین کافی دارد. توقع نداشته باشید ظرف مدت کوتاهی همانند شخصی که زبان مادری اش انگلیسی است، صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که شهر روم یک روزه ساخته نشد! همانند بچه ای که پس از مدت زیادی شنیدن، شروع به صحبت کردن می کند شما نیزباید صبور و امیدوار باشید که بالاخره یک روز می توانید به روانی صحبت نمایید.

توانایی صحبت کردن شما تا حدی تحت تاثیر شخصیت شما است. مثلاً شاید شما شخصی پرحرف و اجتماعی باشید یا اینکه ساکت و خود دار عمل کنید. با وجود این در نظر داشته باشید که صحبت کردن زبان دوم همانند یادگیری زبان مادری “کاملاً طبیعی” نیست. لازم است تعامل زیادی با دیگران داشته باشید. همواره به خاطر بسپارید که با سعی و تلاش به موفقیت خواهید رسید.

موسسه زبان آموزان استاد مسجدی

شماره تماس: ۰۹۱۱۸۰۱۸۰۱۸

شعبات: رشت، لاهیجان، انزلی

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه