لیسنینگتقویت مهارت لیسنینگ

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/05/تقویت-لیسنینگ-زبان11-1.jpg

تقویت مهارت لیسنینگ لیسنینگ، مادر همه مهارتهای زبان محسوب می شود. هر چند در سیستم سنتی آموزش این مهارت چندان مورد توجه قرار نگرفته است. همیشه در مدارس خواندن و نوشتن را به ما می آموزند حتی بحث کردن و ارایه سخنرانی را یاد می گیریم اما هیچکس به ما نحوه گوش کردن را یاد...

تقویت مهارت لیسنینگ

لیسنینگ، مادر همه مهارتهای زبان محسوب می شود. هر چند در سیستم سنتی آموزش این مهارت چندان مورد توجه قرار نگرفته است. همیشه در مدارس خواندن و نوشتن را به ما می آموزند حتی بحث کردن و ارایه سخنرانی را یاد می گیریم اما هیچکس به ما نحوه گوش کردن را یاد نمی دهد. اگر بخواهیم در یک زبان سلیس و روان شویم باید به صورت جدی روی مهارت لیسنینگ خود کار کنیم. 

برای تعداد زیادی از زبان‌آموزان، مهارت شنیداری، از بقیه‌ی مهارت‌ها سخت‌تر است. در امتحان‌های زبان نیز معمولا کمترین نمره را از مهارت لیسنینگ می‌گیرند. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، این مطلب را بخوانید تا ببینید که تنها نیستید و راه‌حل‌هایی برای تقویت مهارت لیسنیگ وجود دارد.

استراتژی‌های لیسنینگ

بسیاری از زبان آموزان مدتی پس از شنیدن های مکرر و مداوم، باز هم شاکی هستند که نمی توانند به طور کامل منظور فایل صوتی را متوجه شده و از آنکه نمی توانند صحبت ها را به طور کامل درک کنند خسته و زده می شوند. برای حل این مشکل می توانید از ترفندهای زیر استفاده کنید تا تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی را به نحوی عالی انجام دهید:

  • قبل از هر چیز، قبول کنید که شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و اینکه این زبان، زبان مادری شما نیست. بنابراین طبیعی است که بعضی قسمت ها را اصلاً متوجه نشوید. برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی ضعفهای خود را قبول کنید.
  • اگر بخشی از فایل را متوجه نشدید آرامش خود را حفظ کرده و به باقی نوار صوتی گوش کنید. با این کار ممکن است تنها یک بخش را نفهمید. اما در صورت از دست دادن آرامش و دستپاچگی، ممکن است کل نوار را از دست بدهید. اگر مدام بخواهید آنچه که گفته شده را دوباره تکرار کنید، از صحبت ها هیچ چیز نمی فهمید. با حفظ خونسردی به باقی صحبت ها گوش کنید.
  • صحبت های انجام شده در نوار صوتی را به زبان مادری ترجمه نکنید. با انجام این کار ممکن است منظور را کاملاً اشتباه متوجه شوید. فراموش نکنید برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی باید خود را فردی انگلیسی فرض کنید و تا حد امکان زبان مادری را وارد یادگیری آموزش زبان انگلیسی نکنید!
  • برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی سعی کنید تا ایده اصلی (Main Idea) صحبت ها را بفهمید و به جزئیات توجه نکنید. منظور از ایده اصلی، مفهوم کلی و نهایی صحبت یا موضوعی است که قرار است به شنونده منتقل شود. مثلاً ممکن است در یادگیری به نوارهایی برخورد کرده باشید که دو نفر در حال صحبت با همدیگر هستند، در برخی از آنها افراد در مورد همه چیز از آب و هوا گرفته تا احوالپرسی از اعضای خانواده خود حرف بزنند، اما ایده اصلی مثلاً ممکن است پرسش در مورد نحوه ثبت نام در کلاس آموزش زبان باشد.
  •  
تقویت مهارت لیسنینگ

تقویت مهارت لیسنینگ از طریق فیلم دیدن

یکی از بهترین راه های تقویت مهارت لیسنینگ فیلم دیدن است. با کمی پشتکار و تفاوت در شیوه ی کاری می توانید تسلط خوبی در لیسنینگ به دست بیاورید.

در ابتدا فیلم و یا سریالی که دوست دارید را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که سریال ها برای تقویت مهارت لیسنینگ همیشه بهتر از فیلم ها هستند به این دلیل که انگلیسی طبیعی تری را صحبت می کنند اما فیلم ها توسط نویسنده ها و ویراستار ها در بالاترین سطح نوشته می شوند. فیلم را یک بار با زیرنویس انگلیسی نگاه کنید و داستان کلی فیلم را متوجه شوید و با شخصیت های داستان آشنا بشوید و با نوع صحبت کردنشان خو بگیرید. سپس دوباره آن را نگاه کنید و قسمت های مورد علاقه خود که شامل دیالوگ و یا مونولوگ شخصیت ها می شوند را یادداشت کنید. آنقدر گوش بدهید و عقب جلو کنید که کاملا آن را متوجه بشویید.

در انتها یک بار فیلم را بدون زیرنویس ببینید و از درک تک تک لحظات و دیالوگ های فیلم لذت ببرید.

تقویت مهارت لیسنینگ از طریق گوش دادن به آهنگ

آهنگ ها خیلی خوب می توانند روی مهارت لیسنینگ شما تاثیر بگذارند ولی البته انتخاب نوع آهنگ نیز بسیار مهم است. آهنگ های Pop و country آهنگ های مناسب تری برای تقویت مهارت لیسنینگ هستند.

در ابتدا آهنگ مورد علاقه ی خود را پیدا کنید، چندین بار به آهنگ گوش کنید و سعی کنید ریتم آهنگ را به ذهن بسپارید. متن آهنگ را از طریق گوگل پیدا کنید و همراه با گوش دادن متن آهنگ را نیز با چشم دنبال کنید. درنهایت شروع کنید و کم کم یک جمله یک جمله با آهنگ بخوانید. این کار هم باعث تقویت مهارت لیسنیگ و هم مهارت اسپیگینگ می شود.

در آخر باید بدانید که تقویت مهارت لیسنینگ کاری زمان بر است و نباید در یک یا دو ماه انتظار عالی شدن داشته باشید. برای این کار حداقل 5 تا 6 ماه زمان نیاز است. پس عجله نکنید و پله پله جلو بروید و انشالله که نتیجه خوبی نیز خواهید گرفت.

موسسه زبان آموزان استاد مسجدی

شماره تماس: ۰۹۱۱۸۰۱۸۰۱۸

شعبات: رشت، لاهیجان، انزلی

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه