اسپیکینگمکالمهکدام مهم است؟ مکالمه یا گرامر

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/05/different-people-talking_256-1.jpg

کدام مهم است؟ مکالمه یا گرامر در این مقاله می خواهیم به یکی ار بحث های چالش برانگیز (کدام مهم است؟ مکالمه یا گرامر) و نیز یکی از مهم ترین سوالات زبان آموزانی که به استاد مسجدی برای مشاوره مراجعه می کنند، بپردازیم. مکالمه یاد بگیریم یا گرامر؟ کدام بهتر است؟ برای یادگیری مکالمه نیاز...

کدام مهم است؟ مکالمه یا گرامر

در این مقاله می خواهیم به یکی ار بحث های چالش برانگیز (کدام مهم است؟ مکالمه یا گرامر) و نیز یکی از مهم ترین سوالات زبان آموزانی که به استاد مسجدی برای مشاوره مراجعه می کنند، بپردازیم. مکالمه یاد بگیریم یا گرامر؟ کدام بهتر است؟ برای یادگیری مکالمه نیاز به یادگیری گرامر است؟ آیا دانستن گرامر به تقویت مکالمه کمک می کند؟

جواب همیشگی استاد مسجدی به این گونه سوالات این است که یادگیری مکالمه بسیار حائذ اهمیت است. در واقع امروزه همه زبان یاد می گیرند که بتوانند مکالمه کنند، ارتباط برقرار کنند و این خود دلیل سوق یافتن خیلی از افراد به آموزشگاه ها برای یادگیری زبان دوم است. پس اهمیت و تمرکز بر روی تقویت مکالمه امری غیرقابل انکار است اما سوال اصلی این است که آیا باید گرامر را کنار گذاشت یا می توان بدون یادگیری گرامر به راحتی مکالمه ی درست انجام داد؟

جواب واضح است، خیر! گرامر در واقع بخشی از یادگیری و تقویت مکالمه محسوب می شود. اما در آموزشگاه استاد مسجدی از متدهای قدیم برای یادگیری گرامر که به صورت فرمول وار به زبان آموزان یاد می دادند، خبری نیست. در روش های نوین آموزش زبان انگلیسی، یادگیری گرامر به صورت غیرمستقیم استفاده می شود که به آن Implicit Learning گفته می شود.

حال سوال بعدی این است که چگونه در کلاس های مکالمه ی استاد مسجدی می توانیم گرامر و مکالمه را به صورت همزمان و بدون دشواری در یادگیری حجم زیادی از گرامر فرا بگیریم؟

در اینجا به 2 روش یادگیری گرامر به صورت سنتی و مدرن اشاره می کنیم تا تفاوت یادگیری و سهولت آن را دریابید:

متد قدیمی  GTM یا Grammar Translation Method

کدام مهم است؟ مکالمه یا گرامر

این متد که قدمتش به حدود 100 سال و شاید بیشتر برمی گردد، تمرکز بر روی یادگیری گرامر و آن هم از طریق writing یا نوشتاری بود. قوانین و فرمول های گرامری را خیلی واضح بیان می کردند و زبان آموزان باید به گونه ای آن فرمول ها را حفظ می نمودند. این روش که بیشتر شبیه به جمله سازی بود، هنوز هم در بسیاری از آموزشگاه ها و به خصوص در مدارس به صورت وسیع استفاده می شود و به همین دلیل است که بسیاری دانش گرامری دارند اما طرز استفاده از آن را نمی دانند زیرا فقط یک سری فرمول را حفظ کردند. گفتنی است که این روش هیچ کمکی به تقویت مکالمه نمی کند.

و اما متد به روز و مدرن CLT یا Communicative Language Teaching

این روش که بسیار در حیطه ی آموزش زبان محبوب شده و بسیاری از کتاب ها نیز بر این اساس طراحی شده اند، تمرکز اصلی بر روی تقویت مکالمه دارد. در این روش زبان آموزان در حین یادگیری مکالمه با گرامر نیز آشنا می شوند. برای مثال وقتی شما به متنی در زبان گذشته گوش میدهید، ذهن شما درگیر یک حفره ی اطلاعاتی یا به اصطلاح information gap می شودو سعی می کند تا روش ساخت این مدل را دریابد. با گوش دادن و خواندن بسیار، ذهن شما خود فرمول ساخت به گذشته را درمی باید و بدون اینکه خود بدانید، بعد از مدتی می توانید به راحتی جملاتی در فرمت گذشته بسازید. حال نکته ی مهم آن است که exposure یا میزان دریافت اطلاعات دارای اهمیت است و نکته ی مهمتر استاد شما است که درک درستی از این متد چه به صورت تئوری و چه بصورت عملی یا practical داشته باشد.

پس به صورت خلاصه می توان گفت که یادگیری گرامر در واقع لازمه ی یادگیری مکالمه و بلعکس می باشد. نکته ی مهم این است که روش مناسب، استاد ماهر و تلاش فراوان داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره های مکالمه و مکالمه ی فشرده، می توانید با استاد مسجدی مشاوره نمایید.

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما:۰۹۱۱۸۰۱۸۰۱۸- ۰۹۱۱۳۳۳۴۶۵۹

محل برگزاری کلاسها

رشت،لاهیجان،انزلی   

آموزش دوره های فشرده مکالمه، زبان های انگلیسی، آلمانی ،روسی، ترکی استانبولی،IELTS، TOEFL

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه