کنکور زبانراهکارهای موفقیت در زبان ارشد

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/06/1306-1.jpg

راهکار های موفقیت در زبان ارشد راهکار های موفقیت در زبان ارشد : مطلب زیر(راهکار های موفقیت در زبان ارشد ) در مورد درس زبان ارشد و ارائه راهکار های موفقیت در زبان ارشد می باشد.   راهکار های موفقیت در زبان ارشد :  کلیات درس زبان ارشد آزمون زبان ارشد دانشگاه های سراسری به دو قسمت زبان عمومی و...

راهکار های موفقیت در زبان ارشد

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : مطلب زیر(راهکار های موفقیت در زبان ارشد ) در مورد درس زبان ارشد و ارائه راهکار های موفقیت در زبان ارشد می باشد.

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد :  کلیات درس زبان ارشد

آزمون زبان ارشد دانشگاه های سراسری به دو قسمت زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم بندی می شود. تعداد سوالات آزمون زبان ارشد (بیشتر رشته های کارشناسی ارشد ) 30 سوال می باشد که از این تعداد 15 سوال مربوط به زبان ارشد در قالب لغت و گرامر میباشد که درچند سال اخیر سوالات گرامر زبان ارشد در قالب  Cloze Tests پنج تست را به خود اختصاص می دهد و 10 سوال مربوط به سوالات واژگان است. و سوالات زبان تخصصی کارشناسی ارشد در قالب درک مطلب Reading Comprehension بیان می شوند که حدود 15 سوال را در قالب 3 متن تخصصی شامل می شود.

البته نکته قابل ذکر است که درمتن های درک مطلب آزمون زبان ارشد نمی توان 100% متن ها را در مورد زبان تخصصی همان رشته به دست آورد  بطور مثال می توان اینگونه گفت که در یکی از نمونه سوالات زبان ارشد سالهای پیش رشته مدیریت متنی را می توان دید که در مورد ماهواره است و هیچ ربطی به مدیریت ندارد پس میتوان اینگونه نتیجه گرفت عمده تمرکز دانشجو در آزمون زبان ارشد باید بر زبان عمومی ارشد باشد (دانش عمومی از زبان)، در کنار آن واژگان تخصصی رشته مربوطه خود را نیز از یاد نبرد و آن را به خاطر داشته باشد.

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : پيشنهاد ميشود براي شروع قبل ازهر كاري براي موفقيت در آزمون كارشناسي ارشد در درس زبان ارشد جزوه و یا کتاب Absolutely Essential Words 504 و کتاب Essential Words for the Toefl مطالعه شده به گونه ای که بررسی ها نشان می دهد درصد قابل توجهی از گزینه های سوالات لغت آموزشی زبان ارشد در دوره های گذشته از آن استخراج شده است این کتاب 42 درس است که در هر یک 12 لغت مهم مطرح شده و هر یک در سه جمله استفاده شده است سپس درگام دوم میتوان  در مورد گرامر از کتاب  (English  Grammar use)  استفاده کرد.

تحلیل سوالات زبان ارشد (راهکارهای موفقیت در زبان ارشد )

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : Vocabulary یا واژگان

گرامر GRAMMAR که البته این بخشی از سوالات در قالب کلوز تست ارائه میشود.

درک مطلب READING COMPREHENSION یا ریدینگ

در هر قسمت علاوه بر توضیحات مرتبط با زبان ارشد چند کتاب متناسب با سطح داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد معرفی می شوند که داوطلبان می توانند از آنها استفاده نمایند .در این سطوح، سطح 1 مقدماتی، سطح 2 متوسط و سطح 3 پیشرفته در نظر گرفته شده است.

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد :  بخش لغت زبان ارشد

براي كسب آمادگي بهتر و آموزش زبان انگلیسی اصولی جهت پاسخگويي به  بخش لغت زبان ارشد بايستي داوطلب داراي منبعی از واژگان زبان عمومي باشد. در رابطه با آموزش لغت كتابهاي متعددي نوشته شده است اما بهترين كتاب براي شروع كتاب 504 واژه  و پس از آن كتاب لغات ضروري براي تافل Essential words for TOEFL  مي باشد. البته باید توجه داشت که کتاب 1100 واژه نیز باید بطور کامل مطالعه و یادگرفته شود اما بخاطر داشته باشیم که ترتیب واولویت کتابهایی  که گفته شده رعایت شود. از آنجايي كه اين كتاب ها برحسب آموزش دادن لغت به شكل پايه طراحي شده اند اين كتاب ها به همراه تستهاي مربوطه ارائه گردیده است.در اين کتاب ها ابتدا لغات مربوطه ذكر شده پس از آن جمله نمونه كه آن لغت در آن بكار رفته و در انتهاي هر درس و تستهاي مربوط به آن درس آمده است. از آنجايي كه در چیدمان سوالات زبان ارشد بخش لغت تعداد 10 سوال را به خود اختصاص داده است اين بخش داراي اهميت زيادي است. در بررسي هاي انجام شده و مقايسه سوالات زبان ارشد در سالهاي اخير می توان به اين نتيجه رسید که بعضی سوالات زبان  ارشد در سالهاي مختلف تكرار شده است. بنابراين در انتهاي تمامي بخشهاي اين کتاب ها نمونه سوالات بخشهاي مختلف زبان از جمله لغت گرامر و درك مطلب رشته هاي مختلف آورده شده است که برای تمرین و تکرار حتما از آنها استفاده نمایید.

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : سطح 1:

basic English vocabulary builder activity book

word town: basic English vocabulary

basic English vocabulary

practice make perfect : basic English

practice makes perfect English vocabulary for beginning ESL learners

vocabulary in use- basic

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : سطح 2:

English vocabulary in use – upper intermediate and intermediate

master English in 12 topics- book 1,2,3

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : سطح 3:

academic vocabulary in use

mastering vocabulary

English vocabulary in use – advanced

Toefl word flash

504 essential words for the Toefl

 

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد :  بخش گرامر زبان ارشد

بايد توجه داشته باشیم که گرامر زبان ارشد در حقيقت يادگيري قوانين زبان است به همين دليل يادگيري آن به نسبت از بقيه بخش ها راحت تر و شيرين ترمي باشد. اما متاسفانه ديد كلي داوطلبان نسبت به مبحث گرامر زبان ارشد ديد خوبي نيست چون در دوران تحصيلي از دبيرستان و حتي دانشگاه گرامر را با شيوه اي نادرست آموزش داده اند و همين باعث تاثير گذاري منفي بر روي دانشجویان شده است. براي ياد گيري گرامر زبان ارشد داوطلب بايستي در ابتدا ديد كلي نسبت به گرامر داشته باشد و بداند كه اساسا منظور از سوالات گرامر زبان ارشد چيست؟.

بعنوان مثال وقتي گفته مي شود “زمان حال استمراري” منظور چيست؟ وقتي گفته مي شود “فعل كمكي ناقص يا فعل مدال” منظور چيست؟ یا داوطلب با زمان مجهول آشنايي نداشته باشد چگونه مي تواند نكات مربوط به صفات مفعولي را درك كند؟در سالهاي قبل سوالات گرامر زبان ارشد تقليدي از تستهاي تافل بود كه در چند سال اخير اين گونه تستها جاي خود را به تستهاي متني داده كه با توجه به استفاده از تكنيك هایی متن را براي داوطلب راحت تر کرده اند.

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : نحوه مطالعه و موفقیت در گرامر زبان ارشد

به همین دلیل در کتاب گرامر زبان ارشد  ابتدا در چند صفحه اول مباحث كلي گرامر به شيوه اي جديد و با نثري جديد نوشته شده و سعي شده تا با آسان ترين جملات قواعد گرامري آموزش داده شود. بعد از آن قواعد گرامري به صورت نكات مهم نشانه گذاري شده است در انتهاي هر بخش تمريني در نظر گرفته شده تا فرد با توجه به مطالب يادگرفته شده به خود آزمايي بپردازد. در انتها نمونه سوالات گرامر رشته هاي مختلف نيز به مراه پاسخ تشريحي در نظر گرفته شده است. از آنجای یکه تستهای گرامر زبان ارشد بصورت کلوز تست طرح شده است .

بهترین راه در گرامر زبان ارشد تست زنی بالا در سوالات گرامر است. داوطلبان می توانند نکات گرامری را از طریق حل تست های زیاد بدست آورند. زیرا با این روش آنها به درستی درک مناسبی را از نکات گرامری بدست خواهند آورد. اما زمانی که داوطلبان صرفا مطالب را از روی کتابهای کمک آموزشی مطالعه نمایند شاید به تنهایی نتوانند تفاوت های بین نکات گرامری را متوجه شوند اما در حل تست این توانایی بطور کامل بدست می آید.

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : سطح 1:

Oxford English Grammar Course

Basic English Grammar

 Basic English grammar – a guide for new prospective ESL teacher

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : سطح 2:

(Grammar In Use (intermediate

Intermediate English Grammar

Essential ESL Grammar: A handbook for intermediate – MC Grow-Hill’s

Practice makes perfect intermediate English Grammar

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : سطح 3: 

 Advanced English Grammar: A practice makes perfect advanced English grammar

Advanced Grammar in use

Advanced English Grammar

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : بخش درک مطلب زبان ارشد

 مهمترين و امتياز آورترين بخش آزمون زبان ارشد بخش درك مطلب آن به حساب می آید. با دانستن اين مطلب كه 50 % سوالات آزمون زبان ارشد در مورد درك مطلب مي باشند درك اهميت اين موضوع راحت تر خواهد بود. بر خلاف آنچه كه مورد تصور اكثر داوطلبان زبان ارشد است براي پاسخ دادن به سوالات درك مطلب فقط دانستن زبان تخصصي شرط لازم و كافي نيست. ممكن است داوطلب لغات تخصصي رشته مورد تحصيل خود را بخوبي بداند اما اگر بر تكنيك هاي پاسخگويي به درك مطلب آشنايي نداشته باشد به راحتي نمي تواند از عهده اين سوالات برآيد. سوالات زبان ارشد در اين بخش به این  ترتيب بیان مي شود كه چند متن كوتاه در آزمون ذكر گرديده و در مورد هر متن سوالاتي مطرح مي شود. سوالات مطرح شده در اين بخش در يك قالب خاصي طراحي شده كه درپایین به برخي از اين قالب ها ها اشاره مي گردد :

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : انواع طرح سوال در بخش ریدینگ

1-) اولين نوع سوال درك مطلب سوال “ايده اصلي متن” يا main idea  مي باشد. يعني از داوطلب خواسته مي شود تا بين گزينه ها گزينه اي را انتخاب كنند كه نشان دهنده منظور كلي نويسنده از متن است

2-) سوال بعدي در متن “اطلاعات خاص” يا specific information  است.يعني تست از داوطلب مي خواهد كه با توجه متن داوطلب آن گزينه اي را انتخاب كند كه در متن بايستي به دنبال آن باشد.

3-) نوع ديگر سوال درك مطلب “ارجاع” يا reference  است كه از داوطلب مي خواهد كه مرجع يك اسم را در جمله مشخص كند كه مشهور ترين نوع اين سوالات بخش ضمير است كه مثلا فلان ضمير در متن به كدام اسم بر ميگردد.

4-) سوال ديگري كه در بخش درك مطلب ذكر خواهد گرديد “مترادف” يا synonym  مي باشد بدين ترتيب كه زبر يك لغت در متن خط كشيده شده و طراح سوال مترادف لغت را از بين 4 گزينه كه معمولا دو تاي آنها خيلي به هم شبيه هستند از داوطلب مي خواهد.

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : نحوه پاسخگویی به سوالات ریدینگ زبان ارشد

درمورد پاسخگويي به اين بخش در آزمون زبان ارشد لازم است تا داوطلب علاوه بر دانستن واژگان تخصصي مربوط به آزمون زبان ارشد ، به تكنيكهاي پاسخگويي به اين نوع سوالات نيز آگاهي داشته باشد وبا بررسی سوالات زبان ارشد رشته هاي مختلف مي توان به اين نتيجه رسيد كه طراح سوال يك رشته خاص نبايد  تمام متن ها را مرتبط با آن رشته خاص طراحي كند و ممكن است در متن هاي خود از رشته هاي ديگر نيز مطالبي را بیان كند بطور مثال می توان در یکی از نمونه سوالات سالهای قبل متنی در مورد زیست شناسی در آزمون مدیریت آمده بود. پس به اين نتيجه مهم دست خواهيم يافت كه در اين آزمون بيشتر جنبه عمومي درك از متون مطرح است تا درك لغت تخصصي يك رشته خاص.

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : با زدن تست های مکرر در قسمت درک مطلب حتما می توانید به سرعت عمل بالا دست پیدا کنید. در زمان تست زنی شیوه مناسب خود را بیابید. برای مثال این را تشخیص دهید که آیا در حل سوالات درک مطلب بهتر است اول سوالات را بخوانید و به متن مراجعه کنید و یا اینکه در مرتبه اول متن را سطحی بخوانید یا به قولی skimming انجام دهید و بعد سراغ سوالات بروید. حتما شیوه مناسب خود را در حل سوالات درک مطلب زبان ارشد پیدا کنید.

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : سبک و تعداد سوالات زبان ارشد چگونه است؟

سوالات زبان عمومی کنکور ارشد، در برگیرنده 30 سوال برای هر رشته و گرایش می باشد.

سوال 1 تا 10 سوالات زبان عمومی و مربوط به مباحث واژگان است.

سوال 11 تا 15 سوالات زبان عمومی و از بخش گرامر است که این بخش از سوالات به صورت کلوزتست داده می شود.

سوال 16 تا 30 سوال زبان تخصصی هر رشته است که معمولا داوطلبان در این قسمت با سه متن تخصصی روبه رو هستند که از آن ها سوالات تخصصی رشته مورد نظر پرسیده می شود

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : کدام منابع بیشتر مورد تاکید طراحان کنکور ارشد زبان است؟ 

معمولا طراحان زبان ارشد، بر روی منابع خاصی توجه ندارند. سوالات ازبخش گسترده ای از منابع مطرح می شود. به همین جهت اصلا نمی توان منبع خاصی را برای سوالات در نظر گرفت.

کتاب Absolutely Essential Words504 میتواند کمک بسیاری به داوطلبان آزمون ارشد زبان کند به گونه ای که بررسی ها نشان می دهد درصد قابل توجهی از گزینه های سوالات لغت آموزشی زبان ارشد در دوره های گذشته از آن استخراج شده است این کتاب 42 درس است که در هر یک 12 لغت مهم  در آن مطرح شده است

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : آیا خواندن معنی و لغت فارسی در آزمون ارشد زبان به تنهایی کافی است؟

خواندن معنی و لغات فارسی به تنهایی نمی تواند کمک زیادی به شما کند. حتما  باید کاربرد لغت در جمله را نیزدر نظر بگیرید بسیاری از لغات معنی خود را در جمله به شما نشان خواهند داد. باید بیاموزید که معنی لغات را در قالب جمله حدس بزنید.

پس حتما علاوه بر معنی فارسی، از مثالهایی که لغات مورد نظر را دارا هستند استفاده کنید.

 

راهکار های موفقیت در زبان ارشد : روند مطالعه برای زبان عمومی کنکور ارشد چگونه باید باشد؟

برای مطالعه ارشد زبان حتما باید سطح زبان خود را در نظر بگیرید ودرنظربگیرید که دامنه لغات شما در چه سطحی قرار دارد و یا آشنایی شما با ساختار جمله در چه سطحی قرار دارد و یا درک شما از معنای جمله ها چه میزانی است.

برای افرادی که دامنه ی لغات خوبی ندارند توصیه می شود که در قدم اول به افزایش دامنه لغات بپردازند و می توانید از کتاب 504 کمک بگیرید و اگر مدت زیادی است که از زبان دور بوده اید راه دیگر آن است که از کتاب ضروری تافل استفاده کنید تا کمی سطح خود را بالا ببرید

اگر با معنا کردن جملات و یا معنا کردن تک تک لغات مشکل دارید حتما از نظر گرامری زبان مشکل دارید و باید به تقویت گرامر زبان بپردازید تا بتوانید به راحتی جملات را ترجمه کنید

مطالعه ارشد زبان تخصصی می تواند پس ازاتمام مطالعه زبان عمومی شروع شود 

خواندن زبان تخصصی اصلا به اندازه زبان عمومی وقت گیر نیست و در زمانی بسیار کمتربر آن تسلط پیدا میکنید.

داشتن علم زبان عمومی و درک ساختار جمله کمک بسیاری به فهم مطالب تخصصی خواهد کرد. بیش از 90 درصد لغات مطالب تخصصی، لغات عمومی هستند و بدون افزایش دامنه لغات و درک صحیح گرامر و ساختار جمله، دستیابی به دانش زبان تخصصی بسیار سخت می شود.

توجه:تست زدن بعد از تمام شدن یادگیری هر بخش میتواند باعث ثبت شدن تمامی مطالب یادگرفته شود و بهتر است بعد از تمام شدن هر مطلب تست زنی را آغاز کنید

دوره های کنکور در موسسه استاد مسجدی

استاد مسجدی رتبه دو رقمی کنکور سراسری، دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی و مدرس برتر و تضمینی زبان از مقطع کارشناسی تا دکتری  با بیش از بیست و پنج سال سابقه مشاوره کنکور در تمامی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری دوره های کلاس کنکور برگزار می کند. با ثبت نام در این دوره ها موفقیت خود را در کنکور تضمین کرده و آینده خود را رقم بزنید. تمام کلاس های موسسه استاد مسجدی به صورت خصوصی و فشرده برگزار می گردد.

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما: 09113334659 – 09118018018

محل برگزاری کلاسها : رشت،لاهیجان،انزلی   

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه