ترکی استانبولیمنفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/06/online-language-school-flat-cartoon-horizontal-composition-with-global-community-members-training-teacher-tablet-white-background_1284-32183.jpg

منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی در این مطلب می خواهیم با نحوه منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی آشنا شویم.   منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی : در ترکی جملات چطور منفی می شوند؟ ساختار منفی شدن جملات در ترکی احتمالا با تمام زبان هایی که قبلا با آنها آشنا شده...

منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی

در این مطلب می خواهیم با نحوه منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی آشنا شویم.

 

منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی : در ترکی جملات چطور منفی می شوند؟

ساختار منفی شدن جملات در ترکی احتمالا با تمام زبان هایی که قبلا با آنها آشنا شده بودید متفاوت است اما در عین حال بسیار ساده است. توجه داشته باشید که در این درس نمی خواهیم در مورد منفی کردن همه جملات صحبت کنیم، بلکه تنها جملات مسندی که در درس قبل یاد گرفتیم را منفی می کنیم.

برای منفی کردن جملات با “هستم” از واژه منفی ساز değil در زبان ترکی استفاده می شود. این واژه پس از اسم می آید و در صورت وجود آن به جای صرف کردن اسم ما değil را صرف می کنیم (پسوندها به جای اسم به değil اضافه می شوند)

این یعنی در جملات منفی به طور کلی اسم یا صفت صرف نمی شوند بلکه فقط واژه منفی ساز صرف می شود. جدول زیر نحوه صرف değil را برای ضمایر متفاوت نشان می دهد:

ضمیر شخصی واژه منفی ساز
Ben   değilim
Sen  değilsin
O  değil
Biz  değiliz
Siz  değilsiniz
Onlar  değiller

پسوندهای صرف değil کاملا مشابه پسوندهای صرف اسامی است، پس یادگرفتن حالات محتلف صرف آن بسیار ساده است.

منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی : همانطور که در جدول بالا مشخص است değil با توجه حرف صدادار آخر هیچ تغییری نمی کند و برای هر ضمیر شخصی تنها یک شکل دارد.  به مثال های زیر توجه کنید:

ترکی فارسی ترکی فارسی
 en doktor değilim من دکتر نیستم.  Ben güzel değilim من زیبا نیستم.
 Sen doktor değilsin تو دکتر نیستی.  Sen güzel değilsin تو زیبا نیستی.
 O doktor değil او دکتر نیست.  O güzel değil او زیبا نیست.
 Biz doktor değiliz ما دکتر نیستیم.  Biz güzel değiliz ما زیبا نیستیم.
 Siz doktor değilsiniz شما دکتر نیستید.  Siz güzel değilsiniz شما زیبا نیستید.
 Onlar doktor değiller آنها دکتر نیستند.  Onlar güzel değiller آنها زیبا نیستند.

منفی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی : همانطور که گفته شد، واژه منفی ساز değil با توجه به اسم تغییری نمی کند، پس برای هر دو مثال بالا به یک صورت صرف شده. همچنین توجه داشته باشید که اسم و صفت بالا دیگر صرف نشده اند و در تمام حالات به صورت پایه نوشته شده اند.

برای یادگیری زبان ترکی استانبولی می توانید در کلاس های آموزش زبان ترکی استانبولی دکتر مسجدی با اساتید برتر شرکت کنید و در مدتی کوتاه به صورت خصوصی این زبان را بیاموزید.

کلاس های ترکی استانبولی، سوئدی، ایتالیایی، آلمانی و روسی موسسه ما در 25 جلسه 2 ساعته به صورت خصوصی و فشرده برگزار می شود.

تمام کلاس ها در مرکز آموزش زبان استاد مسجدی به صورت خصوصی و فشرده توسط اساتید برتر برگزار می گردد. در صورت تمایل برای ثبت نام در این کلاس ها با شماره زیر تماس بگیرید:

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما: 09118018018 – 09113334659

محل برگزاری کلاسها : رشت،لاهیجان،انزلی   

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه