IELTS-Writing رایتینگ آیلتسآیلتسروش ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/06/1-2-1.jpg

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس   طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : یکی از بزرگترین ترس های داوطلبین آزمون آیلتس چگونگی شروع نوشتن مقاله است، وقتی به سوال نگاه کرده و هیچ ایده ای ندارند! تولید ایده در تسک دو آیلتس مسئله ای است که زبان آموزان نگران آن هستند. این ترس طبیعی...

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : یکی از بزرگترین ترس های داوطلبین آزمون آیلتس چگونگی شروع نوشتن مقاله است، وقتی به سوال نگاه کرده و هیچ ایده ای ندارند! تولید ایده در تسک دو آیلتس مسئله ای است که زبان آموزان نگران آن هستند. این ترس طبیعی است اما راه حل هایی ساده دارد. در ادامه مقاله طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس راه حل هایی برای تولید ایده را با شما به اشتراک می گذاریم.

 

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : آشنایی با موضوعات رایج در رایتینگ

این مسئله به این معناست که ۱۰ موضوع رایج و پرتکرار در آزمون آیلتس رایتینگ را مطالعه کرده و کلمات مربوط به آنها را یاد بگیرید. هرچه دایره واژگانی بیشتری داشته باشید ایده پردازی در نوشتن برای شما ساده‌تر می‌شود.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : طوفان فکری

طوفان فکری یا Brainstorming  به این معنی است که به موضوع فکر کرده و تا جایی که می‌توانید ایده‌های مرتبط تولید کنید. کلمه‌ی کلیدی را نوشته و سپس تمامی ایده‌های مربوط به آن را بگویید. بسیاری از زبان‌ آموزان این روش را دوست دارند، اما برای بعضی دیگر تکنیکی بسیار وقت گیر است‌ زیرا به موضوعات بسیار کلی و بعضا نامربوط فکر می‌کنند.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : نقشه ذهنی

Mind mapping روشی برای سازمان دهی کردن تصویری ایده‌های شما برروی کاغذ است و رابطه‌ی بین لغات و یک مفهوم را نشان می‌دهد. مفهوم کلی را در وسط کاغذ بنویسید و لغات و مفهوم‌های جزیی‌تر و مرتبط را در اطراف آن به صورت شبکه می‌نویسیم و شبکه‌ای از کلمات مرتبط را پدید می‌آوریم. این روش سازمان دهی شده‌تر از Brainstorming است و بعد از چندبار تمرین به سرعت انجام می‌شود.

یکی از نگرانی های زبان آموزان این است که سوال رایتینگ بخش دوم را باز کنند و هیچ گونه ایده ای نداشته باشند. تولید ایده در تسک ۲ امتحان رایتینگ بسیاری از زبان آموزان را نگران میکند، در صورتی که این گونه نباید باشد. این ترس کاملا طبیعی است، اما راه حل های ساده ای برای این مساله وجود دارد. این پست به شما کمک خواهد کرد به ایده های بهتری برای سوالات تسک ۲ فکر کنید.

در انتهای مقاله نیز می توانید نسخه آپدیت شده فایل ایده های رایتینگ سایمون را دریافت نمایید

مشکلات کشورهای جهان اول

اکثر زبان آموزانی که امتحان آیلتس می دهند از کشور های در حال توسعه می باشند و همیشه از سوالات تسک ۲ رایتینگ که به نفع کشور های غربی و اکثرا مشکلات کشور های جهان اول هستند، شکایت می کنند. برای نمونه:

In some countries, young people are encouraged to work or travel for a year between finishing high school and starting university studies. Discuss the advantages and disadvantages for young people who decide to do this.

بسیاری از زبان آموزان بعد از دیدن این سوال می پرسند که Gap year به چه معنی است؟. تا حدودی با این زبان آموزان در مورد این گونه سوالات ابراز همدردی می شود. اکثر زبان آموزان ایرانی هیچ گونه تجربه ای از یک سال مرخصی قبل از ورود به دانشگاه ندارند. این ایده برای آن ها کاملا ایده ای غربی می باشد و آنها از دیدن چنین سوالاتی ناراحت می شوند؟، که کاملا قابل درک می باشد. خوشبختانه، سوالاتی همانند سوال بالا بسیار نادر می باشند و اکثر سوالات تسک ۲ رایتینگ در مورد موضوعات آشنا مانند سلامت، آموزش و محیط زیست می باشد که همه انسان ها در مورد آنها چیزی برای گفتن دارند.به خاطر داشته باشید که این امتحان، امتحان زبان می باشد نه امتحان سطح دانش عمومی شما.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : آیا ایده های من برای رایتینگ باید سرگرم کننده و جذاب باشند؟

اکثر زبان آموزان نگران این هستند که ایده های آنها جذاب نباشند یا خیلی کسل کننده باشند. ممتحن به دنبال این نیست که او را سر ذوق بیاورید. آنها به دنبال این هستند که با نوشتن یک مقاله انگلیسی که شامل مثال های مرتبط و شواهد ساپورت شده است، توانایی خود در نوشتن یک متن انگلیسی نشان دهید.هیچ گونه نمره ای برای بیان ایده های جذاب در نظر گرفته نمی شوند. فقط ایده ها باید به سوالی که پرسیده می شود ارتباط داشته باشد. شما می توانید کسل آورترین ایده های دنیا را داشته باشید و همزمان نمره 9 بگیرید، در صورتی که ایده های شما به سوال پرسیده شده مرتبط باشند.
این عبارت ممکن است برای کسانی که در دانشگاه در حال تحصیل می باشند کمی غیر منطقی باشند زیرا آنها فکر می کنند ایده های آنها هم باید مرتبط باشند و هم جذاب. لطفا این نوع تفکر که مربوط به دانشگاه می باشد را کنار بگذارید، این یک امتحان آیلتس است نه یک امتحان دانشگاهی. به ممتحنین آیلتس همان چیزی را بدهید که می خواهند نه چیزی دیگر.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : راه حل ها

در ادامه چندین راه حل برای این مشکل ارایه خواهد شد.

۱. آشنایی با موضوعات رایج

۲. طوفان ذهنی(کم اثرترین روش)

۳. نقشه ذهنی

۴. روش 5 سوالی

۵. روش نظر شخصی(تاثیر گذار ترین)

 

یک روش برای همه افراد مناسب نمی باشد

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : نکته مهمی که در مورد این مورد این تکنیک ها باید ذکر شود این است که هر تکنیکی برای هر فردی مناسب نمی باشد. شما باید هر کدام از این تکنیک ها را امتحان کنید تا ببینید که کدام یک از آنها برای شما مناسب تر می باشند. هنگامی که تمرین می کنید به خاطر داشته باشید که ممتحن به دنبال ایده های مرتبط می باشد که شما آنها را با توضیح دادن و زدن مثال ساپورت می کنید. شما همچنین باید از تکنیکی استفاده کنید که سریع تر به شما ایده های لازم برای نوشتن را می دهند. شما فقط ۲ یا ۳ دقیقه برای تولید ایده در شرایط امتحان زمان دارید. از اینکه تمرین این تکنیک ها وقت زیادی از شما بگیرند نگران نباشید، با گذشت زمان شما در این زمینه ماهر خواهید شد. یکی از روش های پایین را انتخاب کنید و یک زمان محدود برای خود در نظر بگیرید و یکی از سوالات امتحانات گذشته را تمرین کنید.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس :  آشنایی با موضوعات رایج

این تکنیک به این معنی می باشد که در مورد ۱۰ موضوع رایج که در امتحان آیلتس می آید تحقیق کنید و تعدادی از لغات مربوط به این موضوعات تکرارشده را یاد بگیرید. هر چه دایره لغات شما بیشتر باشد، برای شما آسان تر خواهد بود که به ایده ها فکر کنید. اگر به اندازه کافی وقت دارید، فقط به این موضوع رایج اکتفا نکنید و موضوعات بیشتری را مطالعه کنید.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس :  در وقت های آزاد خود، به بعضی روزنامه های انگلیسی زبان نگاهی بیندازید و موضوعاتی که ممکن است در امتحان آیلتس بیاید را شناسایی کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، شما می بایست دو کار را انجام دهید.اولین کاری که باید انجام دهید این است که لغاتی را که نمی دانید یادداشت کنید، تلاش کنید معنی کلمه را از طریق متن حدس بزنید و سپس برای اطمینان از طریق یک فرهنگ لغت، معنی آن را چک کنید. این کار خیلی به شما کمک خواهد کرد، نه تنها رایتینگ تسک ۲ شما قوی تر خواهد شد بلکه بخش های دیگر امتحان شما نیز بهبود خواهد یافت.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : طوفان ذهنی

طوفان ذهنی یعنی اینکه به هر چه تعداد ایده ممکن که در ارتباط با موضوع سوال می باشد فکر کنید. این تکنیک برای اولین بار توسط یک آژانش تبلیغاتی برای خلق ایده های جدید برای مبارزات تبلیغاتی توسعه داده شده است.این تکنیک شامل قرار دادن کلمات کلیدی در مرکز یک صفحه و نوشتن هر چه تعداد ایده ممکن در مورد آنها می باشد.
بعضی زبان آموزان و بعضی از اساتید زبان از این روش خیلی استقبال می کنند. اگراین تکنیک برای شما کار می کنند، از این تکنیک استفاده کنید، ولی یک سری ایرادات به این تکنیک وارد است. اولا، بعضی از زبان آموزان زمان زیادی در این مرحله صرف می کنند و سعی می کنند به ایده های زیادی فکرکنند. دوما، به خاطر این که آنها خیلی کلی فکر می کنند، ایده های شان مرتبط نمی باشند. این کار زمان بیشتری می خواهد تا ایده های مرتبط را از ایده های نا مرتبط جدا کنید، که شما در جلسه امتحان چنین وقتی ندارید.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس :  نقشه ذهنی

نقشه ذهنی روشی برای سازمان دهی تصویری افکارتان برروی کاغذ می باشد. بعضی از زبان آموزان این روش را دوست دارند زیرا این کار نشان می دهد که چگونه ذهن آنها کار می کند و به آنها اجازه می دهد تا افکارشان را سازمان دهی کنند. این کار نسبت به طوفان فکری سازمان یافته تر می باشد و بعد از این که این کار را برای چندین بار برای چند سوال متفاوت انجام دهید، خیلی سریع می توانید این کار را بکنید.
یک تکنیک خیلی خوب این است که کلمات کلیدی را در مرکز صفحه قرار دهید و سپس ریز کلمات کلیدی را در شاخه های این کلمات کلیدی قرار دهید. تنها مشکل این روش این است که بعضی زبان آموزان زمان زیادی برای خلق یک تصویر ذهنی کامل صرف می کنند. هیچ گونه امتیازی برای خلق تصاویر ذهنی زیبا در نظر گرفته نمی شود. آنها فقط برای این ساخته می شوند که برای ایده پردازی به شما کمک کنند، پس سریعا این کار را انجام دهید.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس :  روش 5 سوالی

این روش از کلمات سوالی who/what/why/where/how برای تولید ایده استفاده می کند. این تکنیک مناسب کسانی می باشد که خیلی منطقی فکر می کنند و همچنین اطلاع کمی در مورد موضوع دارند.

بگذارید نگاهی بیندازیم به مثال پایین:

In some countries, young people are encouraged to work or travel for a year between finishing high school and starting university studies. Discuss the advantages and disadvantages for young people who decide to do this.

Why- to gain work experience, to experience life in different countries, to understand different cultures, to make money before going to university, lazy, not mature.

Where- tourist destinations, developing countries, local business, internship in big company.

How- save money, permission from parents and university, apply for internship/job, travel to inexpensive countries.

همانطور که مشاهده می کنید، در عرض چند دقیقه ما با پرسیدن ۳ سوال از ۵ سوال توانستیم ایده های زیادی تولید کنیم. تعداد این ایده ها بیش از آن چیزی است که برای پاسخ به سوال باشند. بنابراین به یاد داشته باشید که فقط ایده هایی را انتخاب کنید که براحتی می توانید در مورد آنها بنویسید.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس :  روش نظر شخصی ( یا روش کافی شاپ)

به نظر می رسد که این بهترین روش می باشد زیرا زبان آموزان به سرعت می توانند ایده پردازی کنند و همچنین به آنها کمک می کند تا برروی سوال تمرکز کنند. این روش بسیار ساده می باشد. از زبان آموزان خواسته می شود که تصور کنند که در یک کافی شاپ در کنار دیگر دوستان و اعضای خانواده خود نشسته اند و آنها نظر شما را در مورد یک موضوع می پرسند. در شرایط امتحان، فشار بسیار زیادی برروی شما می باشد و برای شما سخت خواهد بود که فکر کنید. اما اگر فرض کنید که در یک محیط آرام در کنار دوستان تان نشسته اید به راحتی ایده خود را بیان خواهید کرد.

برای داشتن ایده های بیشتر، در نظر بگیرید که دوست تان در مورد موضوع با شما مخالف است و ایده های شان را بنویسید. بگذارید نگاهی بیندازیم به مثال پایین:

دوست شما:

‘Do you think it’s a good idea that young people take a year off between school and university to work or travel?’

شما:

‘Yes. Many young people are not mature enough to go to university at 18 and travelling or working will help them mature. Working for a year could also allow them to save money and gain valuable work experience. If they go travelling, they will get to experience different cultures.

 

طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : بنابراین شما تمامی ایده های لازم برای نوشتن در مورد موضوع را دارید. شما می توانید ایده های خود را یادداشت کنید ( این کار اکیدا پیشنهاد می شود) یا به مدت یک دقیقه در مورد آن فکر کنید.
طریقه ایده پردازی برای رایتینگ آیلتس : ایده های تولید شده به این روش به شما کمک می کنند تا نظر شفافی در مورد سوال داشته باشید و به شما کمک خواهند کرد تا یک رایتینگ کاملا مرتبط، شفاف و معنا دار بنویسید. همانند تمامی روش هایی که توضیح داده شدند، این روش هم نیاز به تمرین دارد. سعی کنید سوالات امتحان های گذشته آیلتس را با این روش پاسخ دهید.

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما: 09118018018 – 09113334659

محل برگزاری کلاسها : رشت،لاهیجان،انزلی   

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه