آلمانیآموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/07/germany-flag-vintage-alarm-clock-close-up_134398-8831.jpg

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی   آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : در این مطلب می خواهیم آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی و اعلام ساعت را برای شما شرح دهیم.     آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : واحدهای زمان پیش از آنکه به سراغ نحوه خواندن زمان برویم تعداد اصطلاح...

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی

 

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : در این مطلب می خواهیم آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی و اعلام ساعت را برای شما شرح دهیم.

 

 

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : واحدهای زمان

پیش از آنکه به سراغ نحوه خواندن زمان برویم تعداد اصطلاح و واژه مرتبط با واحد های زمان وجود دارد که باید آنها را یاد بگیرید:

آلمانی فارسی
 die Sekunde ثانیه
 die Minute  دقیقه
 die Stunde  ساعت
 Viertel Uhr  ربع ساعت
 Halb Uhr  نیم ساعت
 der Tag  روز
 die Woche  هفته
 der Monat  ماه
 die Jahreszeit  فصل
 das Halbjahr   das Semester  نیم سال
 das Jahr  سال
 das Jahrzehnt  دهه
 das Jahrhundert  قرن

 

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : خواندن ساعت

پیش از یادگیری خواندن ساعت بهتر است جمله سوالی مربوط به زمان را بدانید. آلمانی ساعت را از طریق جمله “?Wie spät ist es” به معنای “ساعت چند است؟” سوال می کنند. (معنای تحت الفظی آن می شود “چقدر دیر است؟”) در جواب هم معمولا ساعت را بعد از جمله … Es ist استفاده می کنند.

خواندن ساعت در زبان آلمانی کمی با فارسی متفاوت است. برای خواندن یک ساعت کافیست اول ساعت و بعد دقیقه را بخوانید. به مثال های زیر توجه کنید:

 Es ist drei Uhr fünfundzwanzig = 3:25 ساعت 3 و 25 دقیقه است. 

 Es ist sieben Uhr vierunddreißig = 7:34 ساعت 7 و 34 دقیقه است 

 Es ist fünf Uhr fünfundvierzig  = 5:45 ساعت 5 و 45 دقیقه است

 

7:15

 sieben Uhr fünfzehn 

13:17

 dreizehn Uhr siebzehn 

00:03

 null Uhr drei

واژه Uhr را در ابتدای درس یاد گرفتید این واژه به معنای ساعت است و در ساختار استاندارد خواندن زمان استفاده می شود. مثال آخر یک نکته هم دارد. در فارسی ما ساعت صفر را هرگز نمی خوانیم و آن را به صورت 3 دقیقه بامداد خواهیم خواند اما در زبان آلمانی همه ساعت ها به همان شکل خوانده می شوند.

 

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی

خواندن ساعت همیشه به شکل استاندارد صورت نمی گیرد. شکل روزمره تری هم برای خواندن ساعت وجود دارد که به نحوه خواندن آن در اینجا اشاره می کنیم:

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : ساعت: در صورتی که می خواهید تنها به ساعت اشاره کنید مثلا بگویید ساعت 12 است از واژه Uhr استفاده می کنید. به مثال های زیر توجه کنید:

  Es ist ein Uhr = 1:00 ساعت یک است

 Es ist zehn Uhr = 10:00 ساعت ده است

 

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : نیم ساعت: در فارسی برای نیمه یک ساعت از اصلاح نیم استفاده می کنیم. برای مثال ساعت 7:30 را میخوانیم ساعت “هفت و نیم” در آلمانی هم ساختاری مشابه برای این کار دارند که تفاوتی اندک با فارسی دارد. در آلمانی زمان اشاره به نیم ساعت از ساعت بعدی استفاده می کنند. در واقع آنها ساعت 7:30 را به صورت نیم ساعت به هشت اعلام می کنند. به مثال های زیر توجه کنید:

 Es ist halb neun = 8:30 ساعت 8 و نیم است 

 Es ist halb zehn = 9:30 ساعت 9 و نیم است

این موضوع ابتدا کمی خنده دار یا ازاردهنده به نظر میرسد ولی در نهایت با آن کنار خواهید آمد.

 

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : مانده، گذشته: برای ساده تر شدن اعلام ساعت گاهی دقیقه را با توجه به میزان زمانی که از ساعتی مشخص رد شده یا به آن مانده اعلام می کنیم. مثلا می گویم ساعت 10 دقیقه به 5 است. در زمان آلمانی این کار را از طریق دو حرف اضافه nach و vor انجام می دهند. nach به معنای گذشته و vor به معنای مانده. استفاده از آنها بسیار ساده است به مثال های زیر توجه کنید:

2:05

 Es ist fünf nach zwei

2:20

 Es ist zwanzig nachzwei 

12:55

 Es ist fünf vor eins 

12:40

 Es ist zwanzig voreins 

نکته: در فارسی ما تنها از این ساختار برای ساعت ها استفاده می کنیم. اما در آلمانی برای نیم ساعت ها هم از این ساختار استفاده میشود. مثلا گفتن “5 دقیقه مانده به 7 و نیم” رایج است. به مثال های زیر توجه کنید:

2:25

 Es ist fünf vor halb drei

12:35

 Es ist fünf nach halb eins

آموزش خواندن ساعت در زبان آلمانی : ربع ساعت: گفتن ربع ساعت با ساختار قبلی تفاوت زیادی ندارد. در این حالت فقط به جای گفتن 15 از واژه viertel استفاده می کنیم. به مثال های زیر توجه کنید:

10:45

 Es ist viertel vor elf

7:15

 Es ist viertel nach sieben 

 

 

برای یادگیری زبان آلمانی می توانید در کلاس های آموزش زبان آلمانی دکتر مسجدی با اساتید برتر شرکت کنید و در مدتی کوتاه به صورت خصوصی این زبان را بیاموزید.

کلاس های آلمانی  موسسه ما در ۲۵ جلسه ۲ ساعته به صورت خصوصی و فشرده برگزار می شود.

تمام کلاس ها در مرکز آموزش زبان استاد مسجدی به صورت خصوصی و فشرده توسط اساتید برتر برگزار می گردد. در صورت تمایل برای ثبت نام در این کلاس ها با شماره زیر تماس بگیرید.

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما: 09118018018 – 09113334659

محل برگزاری کلاسها : رشت،لاهیجان،انزلی   

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه