مشاوره کنکورنکات مهم در برنامه ریزی کنکور سراسری 99

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/07/2-38-1.jpg

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99   با عرض سلام و درود به تمامی همراهان ما مقاله ی امروز در مورد نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 که اصلی ترین پایه ی موفقیت یک فرد میباشد صحبت کنیم پس خواهشمندیم با همراهی ما تا پایان مطلب نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 ما را به...

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99

 

با عرض سلام و درود به تمامی همراهان ما مقاله ی امروز در مورد نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 که اصلی ترین پایه ی موفقیت یک فرد میباشد صحبت کنیم

پس خواهشمندیم با همراهی ما تا پایان مطلب نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 ما را به هدف خود که موفقیت شما عزیزان است را برسانید

 

 

بی شک بهترین افراد کسانی هستند که بهترین مشاوران را دارند

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری ۹۹

از بین سهمیه های کنکور سراسری ، سهمیه مناطق و سهمیه رزمندگان و ایثارگران مهم ترین می باشند که به اختصار به شرح هر یک خواهیم پرداخت :

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : سهمیه مناطق

مناطق کشور بر اساس امکانات آموزشی به سه منطقه ۱ ، ۲ و ۳ تقسم بندی می شوند و داوطلبان با توجه به منطقه خود شامل یکی از این سهمیه ها می باشند. مراکز استان ها مانند تهران ، مشهد ، اصفهان جز منطقه ۱ ،شهر ها و شهرستان ها جز منطقه ۲ و روستا ها و مناطق محروم در منطقه ۳ دسته بندی می شوند. هر یک از رشته های دانشگاهی دارای ظرفیتی است که این ظرفیت بین سهمیه های مختلف تقسیم می شود.

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : سهمیه رزمندگان و ایثارگران

سهمیه رزمندگان و ایثارگران به دو دسته سهمیه ۵ درصدی و ۲۵ درصدی تقسیم بندی می شود ، بدین صورت که جانبازان ۲۵ درصد و پایین تر و همسر و فرزندان آن ها ، رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه ، همسر و فرزندان آن ها ، جز سهمیه ۵ درصدی و آزادگان و فرزندان و همسران آنان ، فرزندان و همسران شهدا ، جانبازان بالای ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن ها ، جز سهمیه ۲۵ درصدی می باشند و به ترتیب ۵ و ۲۵ درصد ظرفیت رشته محل ها به این داوطلبان اختصاص دارد. برای استفاده از سهمیه خود باید با مراجعه به سازمان های ذیربط ، کد پیگیری ۱۲ رقمی را دریافت نمایید و آن را در فرم ثبت نام درج کنید.

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری:

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ امکان انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل را دارند. در وهله اول از عوامل مهم و اثر گذار در انتخاب رشته کنکور مانند در نظر گرفتن میزان علاقه به رشته محل ها و همچنین آینده شغلی آن غافل نشوید (سعی کنید در مرحله انتخاب رشته تمامی موارد تاثیرگذار در انتخاب رشته را مورد بررسی قرار دهید). پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور ۹۸ و آگاهی از تمامی موارد مربوط به انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها ، ظرفیت ها کد رشته ها و…  بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه ، رشته های مورد علاقه خود را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت نمایید.

رشته های خود را به ۳ دسته انتخاب های خوشبینانه ، انتخاب های معقولانه و انتخاب های بدبینانه تقسیم بندی کنید. پس از تقسیم بندی ۲۰ درصد از کل رشته ها را در لیست انتخاب های خوشبینانه قرار دهید و سپس ۵۰ درصد را در لیست انتخاب های معقولانه و ۳۰ درصد هم در لیست انتخاب های بدبینانه قرار دهید. بر اساس اولویت علاقه شخصی رشته های اضافی را از لیست خود حذف نمایید. در مورد رشته ها به خوبی تحقیق کنید و بازار کار و شرایط آن ها را بسنجید تا در آینده دچار مشکل نشوید و در نهایت پس از انجام انتخاب رشته ، ویرایش و تغییرات نهایی را در انتخاب های خود اعمال کنید

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : آیا مشاوره کنکور گرفتن مفید است یا خیر؟

ببینید این سوال مانند این است بپرسیم چاقو برای انسان ها خطرناک است یا خیر؟ یک چاقو میتواند در دست یک جراح باشد و جان یک انسان را نجات دهد یا می تواند در دست یک قاتل باشد و باعث مرگ یک انسان شود.

ساده تر بگوییم مشاور کنکور مانند این چاقو است یعنی اگر مشاور شما معمولی یا خوب باشه خیلی تاثیر مثبتی روی شما میگذارد اما اگر کسی باشد که نتواند شما را راهنمایی کند و با حرف های نادرستش شما را گمراه کند خب بی شک شکست بزرگی خواهید خورد.

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : پس تنها و تنها با داشتن یک مشاور خوب و اوصولی میتوانید به تحقق رویاهایتان بپردازید

در زندگی تمام انسان ها زمان هایی است که بایستی دست به انتخاب بزنند ، انتخاب هایی که سرنوشت را تغییر خواهد داد و کمی اشتباه در آن می تواند بعدها موجب پشیمانی شود.

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور 99 تجربی چه زمانی است؟

یکی از سوالات پرتکرار داوطلبان، در مورد بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور است. برای پاسخ به این سوال در ابتدا به مثال زیر توجه نمایید.

اگر به مسابقات دو توجه کرده باشید، هنگام شروع مسابقه عده‌ای به موقع شروع به حرکت کرده و از سایر رقبا پیشی میگیرند و تا پایان مسابقه با فاصله از سایرین می‌دوند. به این گروه، گروه پیشرو می‌گویند و اغلب برنده مسابقه از میان این گروه است.

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : کنکور سراسری هم مانند مسابقه دو، یک ماراتُن بزرگ است و برای موفقیت در این رقابت باید از ابتدا با شروع به موقع از سایر رقبا پیشی گرفته تا در پایان جزء نفرات برتر این ماراتُن باشید. تا قبل از سال کنکور، آغاز سال تحصیلی برای دانش‌آموزان تداعی کننده اول مهرماه بود اما در سال کنکور، سال تحصیلی از اواسط تیرماه آغاز می ‌شود و به همین علت است که مدارس در پایه دوازدهم از تابستان شروع به فعالیت می‌کنند. دوره تابستان حدود 30% از دوران مطالعه و یادگیری برای موفقیت در آزمون سراسری را در بر می‌گیرد. پس در این دوران باید با شروع به موقع، موفقیت خود را تضمین کنید.

همانطور که در مقدمه  اشاره شد، موفقیت در کنکور سراسری 99 نیازمند ایجاد تغییرات عملکردی متعددی خواهد بود. اما آیا روش مطالعه و برنامه‌ ریزی برای کنکور 99 تجربی برای همه داوطلبان یکسان است؟

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : به طور کلی داوطلبان کنکور سراسری 99 را به سه دسته می‌ توان تقسیم کرد:

  • دانش‌آموزان پایه دوازدهم (نظام جدید)
  • فارغ‌التحصیلان نظام جدید
  • فارغ التحصیلان نظام قدیم

اصول و روش‌ های کلی و بازه ‌بندی‌ های پیش‌ جمع‌ بندی مبحثی برای هر دو گروه تقریباً یکسان است اما در جزئیات برنامه تفاوت‌ هایی وجود دارد که به آن‌ها اشاره خواهد شد.

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : سال کنکور را می‌ توان به 3 بخش مطالعه و یادگیری و 1 بخش جمع‌ بندی نهایی تقسیم‌ بندی کرد: تابستان، پاییز و زمستان فرصتی است برای مطالعه و یادگیری و پیش‌‍‌ جمع‌ بندی‌ های مبحثی و بهار زمان جمع‌ بندی نهایی است.

 

برنامه ریزی برای کنکور 99 تجربی : دوران مطالعاتی تابستان

قطعاً همانطور که در ابتدا گفته شد، شروع به موقع یکی از مؤلفه ‌های موفقیت در آزمون سراسری است و داوطلبی در کنکور موفق می‌ شود که زودتر و بهتر شروع کند.

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 :  تجربی نظام جدید- دوازدهم تجربی در تابستان

دانش‌آموزان پایه دوازدهم (داوطلبان نظام جدید) به دلیل اینکه هنوز کتاب‌ های پایه دوازدهم ارائه نشده‌اند، چاره‌ای جز جمع‌ بندی پایه‌ های دهم و یازدهم (البته با اولویت پایه یازدهم) ندارند.

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : تجربی نظام قدیم در تابستان 

فارغ‌التحصیلان نظام قدیم علاوه بر جمع‌ بندی پایه باید به مطالعه دروس سال آخر نیز بپردازند. پس به طور کلی تابستان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.

در شروع تابستان قبل از هرچیز هدف خود را واضح و روشن یادداشت کنید و یک برنامه بلند مدت برای موفقیت خود ترسیم نمایید. در مرحله بعد سر و سامانی به کتابخانه خود بدهید و اصطلاحاً کتابخانه خود را بتکانید.

توصیه ما این است که حد‌الامکان کلاس‌های متفرقه خود را به حداقل و یا حتی صفر برسانید. برای موفقیت باید برروی یک هدف تمرکز کنید، پس تمام تمرکز خود را معطوف به موفقیت در آزمون سراسری نمایید.

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : تجربی – دوازدهم تجربی در شروع نیمسال اول تحصیلی

برنامه ریزی دوازدهم تجربی در شروع نیمسال اول سال تحصیلی باید به صورتی باشد که دانش‌آموزان با برنامه معلم مدرسه پیش‌ روی کنند و درس هر روز را در همان روز مطالعه کنند. این شعار را همیشه به خاطر داشته باشید؛ درس هر روز همان روز!

10% از کل ساعت مطالعه خود در هفته را به جبرانی اختصاص دهید. فراموش نکنید بهتر است ساعات جبرانی را در هفته پخش کنید تا درصورت بروز اتفاقات پیش‌بینی نشده در اوایل هفته، فرصت جبران آن فراهم شود و تا انتهای هفته طول نکشد.

بهترین روش مرور دروس برای کنکور 99 تجربی

یکی از اصول مهمی که باید به آن توجه کنید، مرور است. بهترین روش مرور دروس برای کنکور طبق منحنی فراموشی است. در برنامه خود حتماً طبق منحنی فراموشی و فواصل زمانی مرور؛ زمان‌هایی را برای مرور در نظر بگیرید. این زمان‌ها می‌ تواند در انتهای هر روز قرار گیرند.

در برنامه ریزی حتماً متعادل عمل نمایید، قطعاً ساعت مطالعه هر درس با ضریب آن درس در آزمون سراسری و ضعف و قوت داوطلب نسبت مستقیم دارد. البته ترتیب مطالعه دروس هم در طول روز بسیار مهم است. سعی کنید دروس را به ترتیبی در برنامه خود قرار دهید که بیشترین بازده مطالعاتی را داشته باشید. مثلاً توصیه می‌ شود در ابتدای روز که انرژی شما در بالاترین سطح خود قرار دارد، دروس مفهومی و سخت تر را قرار دهید.

برخی مباحث حفظی مانند لغات زبان و عربی و … نیازمند مرور روزانه هستند. پس حتماً در برنامه خود این مباحث را فراموش نکنید و سعی کنید هرروز ساعتی را به مرور این موارد اختصاص دهید.

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : قطعاً برنامه‌ای کامل و قابل اجرا خواهد بود که واقع ‌بینانه تدوین شده باشد. حتماً در برنامه ورزش روزانه را لحاظ کرده و یک نیم روز را به صورت مشخص به تفریح و استراحت اختصاص دهید تا انرژی خود را در طول هفته بازیابی کنید.

برنامه ریزی برای کنکور 99 تجربی نظام قدیم در شروع نیمسال اول تحصیلی

این دسته از داوطلبان در صورتی که به آموزشگاه می‌روند، باز هم باید درس هر روز همان روز را رعایت کنند. اگر خودشان بدون معلم و آموزشگاه به مطالعه می‌پردازند، می‌توانند دروس را با توجه به بودجه بندی آزمون آزمایشی به ترتیبی مشخص و ثابت در هر روز چیدمان کنند.

سایر موارد مطابق آنچه برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم گفته شده یکسان بوده ولی فارغ‌ التحصیلان می‌ توانند از ساعات تفریح و استراحت بیشتری به نسبت دانش‌آموزان در حال تحصیل استفاده کنند.

تمرین و تست در طول هفته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اصلی ترین دلیل موفقیت رتبه‌ های برتر سال‌های گذشته، تمرین و تست آموزشی به میزان کافی در هفته بوده است.

اهمیت آزمون‌های آزمایشی برای موفقیت در کنکور 99 تجربی 

در مسابقات حرفه‌ای و قهرمانی، یک ورزشکار و یا یک تیم ورزشی، برای موفقیت در مسابقه اصلی نیازمند برگزاری چندین مسابقه تدارکاتی در طول دوران آمادگی برای مسابقه اصلی است که هدف از برگزاری این مسابقات در اصل یافتن نقاط ضعف، حفظ نقاط قوت و تکرار شرایط مسابقه است.

اگر کنکور سراسری را مسابقة اصلی برای یک داوطلب کنکوری بدانیم؛ آزمون‌های آزمایشی به منزلة مسابقات تدارکاتی خواهد بود که داوطلب برای یافتن نقاط ضعف خود، حفظ نقاط قوت و تکرار شرایط آزمون نیازمند شرکت در آزمون‌ های آزمایشی است.

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : برای کنکور 99 تجربی در کدام آزمون آزمایشی شرکت کنم؟

با توجه به تعدد مؤسسات برگزار کننده آزمون‌های آزمایشی در بازار، مانند قلم‌ چی، گزینه دو، تعاونی سنجش، گاج، مبتکران و …؛ این سوال برای خیلی از داوطلبان وجود دارد که در کدام آزمون آزمایشی شرکت کنم و بهترین آزمون آزمایشی برای کنکور 99 کدام است؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه به ویژگی های یک آزمون آزمایشی استاندارد می پردازیم تا بتوانید بهترین آزمون آزمایشی کنکور را متناسب با شرایط انتخاب کنید.

ویژگی های یک آزمون آزمایشی استاندارد 

اگر به ویژگی‌ های یک آزمون آزمایشی استاندارد بخواهیم اشاره کنیم، اولین فاکتور جامعه آماری یا به عبارتی تعداد شرکت گنندگان در آزمون آزمایشی است. زیرا جامعه آماری هر چقدر بیشتر باشد، نتیجه‌ای که داوطلب در آزمون می‌ گیرد به واقعیت نزدیک‌ تر است و براساس آن می‌ تواند برنامه ریزی واقع‌ بینانه و منطقی‌ تری داشته باشد.

کیفیت سؤالات و رعایت استانداردهای موجود در طراحی سؤالات آزمون‌ های آزمایشی دیگر فاکتوری است که از اهمیت بسزایی برخوردار است و آزمونی مناسب است که هر سه سطح آسان، متوسط و دشوار را در طراحی سؤالات رعایت کند.

پوششی بودن آزمون و وجود مرورهای مناسب در برنامة آزمون یکی دیگر از موارد مهم در آزمون‌ های آزمایشی است. گاهی مواقع داوطلبان بنابر دلایلی از برنامه آزمون عقب می اُفتند و این موضوع اجتناب ناپذیراست. اما اگر آزمون استاندارد باشد و برنامه مرور خوبی داشته باشد، با مرورهای به موقع و متعادل مطالب را دوباره پوشش داده و به داوطلب فرصت می‌دهد تا مطالبی را که در گذشته نتوانسته بخواند؛ جبران کند.

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : وجود بودجه‌ بندی مناسب هم از فاکتورهای یک آزمون آزمایشی استاندارد است. بودجه بندی مناسب یعنی متناسب بودن حجم آزمون با فرصت مطالعاتی آزمون به این صورت که فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شده برای آزمون که همان فاصله بین آزمون‌هاست باید برای مطالعه، تست زنی و تسلط بر مباحثِ آزمون کافی باشد. به گونه‌ای که داوطلب در هر آزمون بتواند حداقل ۸۰ درصد از مباحث آزمون را مطالعه کند و فرصت کافی برای رسید به تسلط در آن مباحث را داشته باشد.

 

نکات برنامه ریزی برای کنکور 99 : اما آخرین موردی که باعث می‌ شود یک آزمون آزمایشی به استاندارد نزدیک شود، وجود کارنامة مناسب و جامع است که به داوطلب در تحلیل هر چه بهتر آزمون کمک کند. 

1- برنامه ریزی دیمی و بی هدف: هر درسی که خواستیم بخوانیم،هر وقت خواستیم درس را تغییر دهیم. زمان و حجم کار نیز اهمیتی ندارد.

2- برنامه ریزی حجمی-اولویتی: حجم درس هایی که قرار است خوانده شود مشخص است اما زمانی برای آن در نظر گرفته نشده است.این مدل برنامه ریزی نیز اشتباه است و باعث می شود اجرای هر درس زمان زیادی ببرد و درس های انتهای لیست جا بماند.

3- برنامه ریزی زمانی-اولویتی:در این مدل برنامه ریزی نیز تنها زمان اختصاص داده شده به هر درس مشخص می شود و حجم درس معنایی ندارد.در این نوع برنامه ریزی معمولا زمان زیادی هدر می رود و از نهایت بازده ی خود استفاده نمی کنیم.

پس از شما عزیزان دعوت به عمل می آید با حضور در موسسه خصوصی زبان اندیشان استاد مسجدی آینده تحصیلی خود را به بسپارید و راه موفقیت خود را با مشاوره ی اصولی و برتر با تجربه فراوان به راحتی انتخاب کنید

تنها هدف موسسه خصوصی زبان اندیشان استاد مسجدی دیدن موفقیت شما عزیزان کنکوری میباشد .

استاد مسجدی رتبه دو رقمی کنکور سراسری دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی و مبدع آموزش فشرده زبان [h1] های زنده دنیا با بیش از بیست و پنج سال سابقه تدریس در بیش از ۲۰ موسسه علمی در تهران و رشت و انزلی با هزاران ساعت تجربه علمی و تدریس و مشاوره به دانش آموزان و کنکوری های عزیز

ارائه ی خدمات در شهرهای رشت -لاهیجان – انزلی

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما : ۰۹۱۱۸۰۱۸۰۱۸۰

۰۹۱۱۳۳۳۴۶۵۹

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه