مکالمهترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/07/abstract-illustration-videocalling-with-therapist_23-2148513212.jpg

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن   ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : مکالمه و همه آنچه که باید از مکالمه و تقویت آن بدانید مکالمه مهمترین و سخت‌ترین قدم در ، شروع آن است. هنگامی که عبارات زیادی را برای شروع در ذهن داشته‌باشید، به راحتی مکالمه را شروع خواهیدکرد و...

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : مکالمه و همه آنچه که باید از مکالمه و تقویت آن بدانید

مکالمه مهمترین و سخت‌ترین قدم در ، شروع آن است. هنگامی که عبارات زیادی را برای شروع در ذهن داشته‌باشید، به راحتی مکالمه را شروع خواهیدکرد و پس از شروع مکالمه، متوجه خواهیدشد که کلمات به راحتی یکی پس از دیگری در ذهنتان می‌آیند و دیگر راهی برای توقف شما وجود ندارد. حال بدون تلف کردن وقت بیشتری، آموزش عبارات را شروع می‌کنیم.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : عبارات پیش رو را مدام تکرار کنید و یه خاطر بسپارید. سپس سعی کنید با خودتان تمرین کنید، صحبت کنید و حتما از عبارت‌هایی که یاد گرفته‌اید استفاده کنید. پس از آن، هرگاه فرصتی در اختیار داشتید با دیگران انگلیسی صحبت کنید و از عبارت‌ها استفاده کنید.

بعد از آن متوجه خواهیدشد که در صحبت‌کردن زبان انگلیسی بسیار مسلط‌تر شده‌اید.

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : عبارات بسیار مرسوم انگلیسی برای شروع جملات:

 

 Well, I’d like to believe that

هرگاه می‌خواهید خواسته‌ها و انتظارات خود را نسبت به یک شخص یا یک رویداد بیان کنید، می‌توانید از این عبارت استفاده کنید. این عبارت در فارسی به صورت «امیدوارم که…» یا «انتظار دارم که…» ترجمه می‌شود. مثال:

Well, I’d like to believe that Josh is wise enough to make the right decision for himself.

ترجمه:

امیدوارم که «جاش» اونقدر باهوش باشه که تصمیم درستی برای خودش بگیره.

 

Well, speaking of

این عبارت، یک عبارت بسیار کارآمد در زبان انگلیسی است که با استفاده از آن تقریبا می‌توانید پاسخ دادن به هر سوالی را شروع‌کنید. این عبارت در فارسی به صورت «صحبت از فلان چیز شد» یا «حرف فلان چیز به میان آمد» ترجمه می‌شود. مثال:

_ Can you tell me what time do we have to attend the company meeting today?

_ Well, speaking of the meeting, I’m pretty sure it’s at 2 o’clock!

ترجمه:

_ می‌تونی بهم بگی که امروز چه موقعی باید توی جلسه شرکت حاضر شیم؟

_ صحبت از جلسه شد، تقریبا مطمئنم که ساعت ۲ برگزار میشه.

 

When it comes to

این عبارت مکالمه تقریبا همانند عبارت اول است و تقریبا می‌توانید از آن در تمام جملاتی که مربوط به شرایط زندگی و یا سوالات تخصصی می‌شود استفاده کنید و پاسخ سوالات و جملات خود را شروع کنید. این عبارت در فارسی به صورت «وقتی پای چیزی در میان باشد» ترجمه می‌شود. مثال:

_ is there anything in particular I should know when printing out sales invoices?

_ Well, when it comes to printing out invoices, the most important thing to remember is…

ترجمه:

_ چیز خاصی هست که من باید در مورد پرینت صورت حساب‌ها بدونم؟

_ خب، وقتی پای پرینت صورت حساب‌ها در میون باشه، مهمترین چیزی که باید بدونی اینه که…

 

Well, to tell you the truth

این عبارت هم همانند عبارت اول بوده و بسیار کارآمد است. با این تفاوت که در شرایطی باید از این عبارت استفاده کنید که اوضاع کمی غیرقابل پیش‌بینی است. در حقیقت هنگامی از این عبارت استفاده کنید که می‌دانید طرف مقابلتان انتظار شنیدن حرف شما را ندارد و ممکن است که غافلگیر شود. این عبارت هم همانند عبارت اول، در فارسی به صورت «اگر بخواهم با شما صادقانه صحبت کنم…» یا «راستشو بخوای…» ترجمه می‌شود. مثال:

_ Have you done your homework yet?

_ Well, to tell the truth, I didn’t do it because I didn’t have much time!

 

ترجمه مکالمه:

_ هنوز تکالیفت رو انجام ندادی؟

_ خب… اگه راستشو بخوای، هنوز انجامش ندادم چون وقت نداشتم.

 

 Well, to be totally honest with you

این عبارت هم کاملا مشابه عبارت پیشین است با این تفاوت که تاکید بیشتری به همراه دارد. مثال:

_ Can you tell me if wages have been transferred to your bank account?

_ Well, to be totally honest with you, I haven’t even checked my bank account yet!

ترجمه مکالمه:

_ میتونی هر وقت که حقوق به حسابت واریز شد بهم بگی؟

_ اگه راستشو بخوای من اصلا هنوز حسابم رو چک نکردم!

 

Well, frankly speaking

و باز هم این عبارت همانند دو عبارت پیشین است تنها معنی آن کمی فرق دارد اما در اصل جمله همان نتیجه را دارد و هیچ فرقی نمی‌کند. مثال:

_ Is there any chance you’d come to movies with me?

_ Well, frankly speaking I’m not that into movies, I’d rather stay at home and watch something at Netflix!

ترجمه مکالمه:

_ ممکنه بتونی با من بیای فیلم ببینیم؟

_ خب، اگه صادقانه بخوام بهت بگم، من زیاد به فیلم علاقه ندارم. ترجیح میدم توی خونه بمونم و شبکه نتفلیکس رو ببینم.

 

 As a matter of fact

این عبارت انگلیسی دقیقا معادل عبارت “Actually” است و در فارسی به صورت «در واقع» ترجمه می‌شود. در نتیجه، با توجه به این موضوع، شما می‌توانید در هر جمله‌ای به جای “Actually” از عبارت “As a matter of fact” استفاده کنید. این عبارت را به دفعات بسیار و در جمله‌های مختلف می‌توانید برای شروع جمله استفاده کنید. مثال:

_ I don’t know where John is today, he never showed up at work!

_ As a matter of fact, I hadn’t even noticed he’s not in, thanks for telling me!

ترجمه:

_ نمیدونم جان امروز کجاست؛ اون هیچ وقت سر کار نمیاد!

_ در واقع من اصلا نفهمیدم که نیستش؛ مرسی که بهم گفتی!

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : حتماً شنیده‌اید که میگویند: برای اینکه بتوانیم خوب به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشیم، ابتدا بایستی شنونده‌ی خوبی باشیم. بعضی از زبان ‌آموزها بر پایه‌ی همین گفته (که درست هم هست) انصافاً وقت زیادی روی مطالب شنیداری، اعم از فیلم‌ها، پادکست‌ها، اخبار، و … می‌گذارند اما نتیجه‌ی دلبخواه خود را از این‌همه وقتی‌که می‌گذارند، نمی‌گیرند. و معمولاً از بنده می‌پرسند که:

به ما گفتن که “گوش دادن به اخبار، فیلم، موسیقی و دیگر مطالب زبان‌اصلی، حتی اگر چیزی هم ازشون نفهمیم باز مفیده“، پس چرا من این‌همه به مطالب انگلیسی گوش میدم اما هیچی نمیتونم صحبت کنم؟

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : متأسفانه ادعای فوق (داخل گیومه‌) اگر کاملاً غلط نباشد، می‌توانم بگویم که تا حد بسیار زیادی غلط است. گوش دادن غیر هدفمند به مطالب شنیداری، به‌خودی‌خود مکالمه‌ی زبان انگلیسی شما را بهبود نمی‌بخشد. تازه، اگر بخش قابل‌توجهی از مطلب صوتی را نیز نفهمید، حتی مهارت شنیداری (لیسنینگ) شما نیز تقویت نمی‌شود. زیرا ذهن شما، با مطالبی که نمی‌فهمد، مانند نویز برخورد می‌کند. بنابراین، برای اینکه مکالمه ‌ی زبان انگلیسی خود را تقویت نمایید و به آن شتاب بدهید، بایستی مطالب شنیداری را هدفمند گوش بدهید.

به همین دلیل، بنده قصد دارم که در این نوشته، پنج استراتژی مختلف نام ببرم که با اعمال آن‌ها، مکالمه‌ ی زبان انگلیسی شما، با شتاب خیلی بیشتری، تقویت می‌شود. قبل از اینکه این استراتژی‌ها را نام ببرم، لازم است که به نکات زیر دقت بفرمایید.

نکته‌ی1: قبل از پیاده‌سازی این استراتژی‌ها، بایستی اشراف کافی به مطلب داشته باشید. یعنی مطلب صوتی را به‌خوبی حلاجی کرده، و آن را به‌خوبی بفهمید. به‌عنوان‌مثال، اگر از اپلیکیشن زبانشناس استفاده می‌کنید، ابتدا بایستی به‌اندازه‌ی کافی درس رابخوانید، و معنی لغاتی که بلد نیستید را از دیکشنری در بیاورید، و لغات را نشانه‌گذاری نمایید.

نکته‌ی 2: این استراتژی‌ها از آسان به سخت چیده شده‌اند. هرچه استراتژی‌ها سخت‌تر شوند، مکالمه‌ی شما نیز بیشتر تقویت می‌شود.

نکته‌ی 3: آیا لازم است که تمامی این استراتژی‌ها، باهم روی مطالب پیاده‌سازی شود؟

خیر. با توجه به توان خود، در ابتدای کار، به استراتژی‌های ساده‌تر بسنده کنید، هر وقت قوی شدید، استراتژی‌های سخت‌تر را انجام دهید. حتی ممکن است آن‌قدری قوی بشوید که اصلاً نیازی نبینید که استراتژی‌های ساده‌تر را انجام دهید. بنابراین هر دو حالت امکان‌پذیر است.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

توضیح مختصر:

سرفصل‌های مهم مقاله

 • استراتژی اول: تکرار فعالانه
 • استراتژی دوم: تکنیک سایه
 • استراتژی سوم: روخوانی
 • استراتژی چهارم: سخنرانی
 • استراتژی پنجم: بازگویی داستان

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : حتماً شنیده‌اید که میگویند: برای اینکه بتوانیم خوب به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشیم، ابتدا بایستی شنونده‌ی خوبی باشیم. بعضی از زبان ‌آموزها بر پایه‌ی همین گفته (که درست هم هست) انصافاً وقت زیادی روی مطالب شنیداری، اعم از فیلم‌ها، پادکست‌ها، اخبار، و … می‌گذارند اما نتیجه‌ی دلبخواه خود را از این‌همه وقتی‌که می‌گذارند، نمی‌گیرند. و معمولاً از بنده می‌پرسند که:

به ما گفتن که “گوش دادن به اخبار، فیلم، موسیقی و دیگر مطالب زبان ‌اصلی، حتی اگر چیزی هم ازشون نفهمیم باز مفیده“، پس چرا من این‌همه به مطالب انگلیسی گوش میدم اما هیچی نمیتونم صحبت کنم؟

متأسفانه ادعای فوق (داخل گیومه‌) اگر کاملاً غلط نباشد، می‌توانم بگویم که تا حد بسیار زیادی غلط است. گوش دادن غیر هدفمند به مطالب شنیداری، به‌خودی‌خود مکالمه ‌ی زبان انگلیسی شما را بهبود نمی‌بخشد. تازه، اگر بخش قابل‌توجهی از مطلب صوتی را نیز نفهمید، حتی مهارت شنیداری (لیسنینگ) شما نیز تقویت نمی‌شود. زیرا ذهن شما، با مطالبی که نمی‌فهمد، مانند نویز برخورد می‌کند. بنابراین، برای اینکه مکالمه‌ ی زبان انگلیسی خود را تقویت نمایید و به آن شتاب بدهید، بایستی مطالب شنیداری را هدفمند گوش بدهید.

به همین دلیل، بنده قصد دارم که در این نوشته، پنج استراتژی مختلف نام ببرم که با اعمال آن‌ها، مکالمه‌ ی زبان انگلیسی شما، با شتاب خیلی بیشتری، تقویت می‌شود. قبل از اینکه این استراتژی‌ها را نام ببرم، لازم است که به نکات زیر دقت بفرمایید.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : نکته‌ی 1: قبل از پیاده‌سازی این استراتژی‌ها، بایستی اشراف کافی به مطلب داشته باشید. یعنی مطلب صوتی را به‌خوبی حلاجی کرده، و آن را به‌خوبی بفهمید. به‌عنوان‌مثال، اگر از اپلیکیشن زبانشناس استفاده می‌کنید، ابتدا بایستی به‌اندازه‌ی کافی درس رابخوانید، و معنی لغاتی که بلد نیستید را از دیکشنری در بیاورید، و لغات را نشانه‌گذاری نمایید.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : نکته‌ی 2: این استراتژی‌ها از آسان به سخت چیده شده‌اند. هرچه استراتژی‌ها سخت‌تر شوند، مکالمه‌ ی شما نیز بیشتر تقویت می‌شود.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : نکته‌ی 3: آیا لازم است که تمامی این استراتژی‌ها، باهم روی مطالب پیاده‌سازی شود؟

خیر. با توجه به توان خود، در ابتدای کار، به استراتژی‌های ساده‌تر بسنده کنید، هر وقت قوی شدید، استراتژی‌های سخت‌تر را انجام دهید. حتی ممکن است آن‌قدری قوی بشوید که اصلاً نیازی نبینید که استراتژی‌های ساده‌تر را انجام دهید. بنابراین هر دو حالت امکان‌پذیر است.

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : استراتژی اول: تکرار فعالانه

تکرار فعالانه، جزء اولین استراتژی‌هایی است که انسان به کمک آن، مکالمه را در کودکی یاد می‌گیرد. به صحنه‌ی زیر دقت بفرمایید:

مادر: بگو بابا؛ کودک: بغ بو! مادر: آفرین! دوباره بگو بـــــابا؛ کودک: بع بع! مادر: بع بع نه! بــــــا … بـــــا؛ کودک: بـــع بـــا!

این صحنه، سناریوئی است که برای هزاران سال، کودکان خردسال را به حرف آورده است. بنابراین طبیعی است که روی شما که می‌خواهید زبان جدیدی یاد بگیرید، نیز جواب می‌دهد.

فعالانه یعنی چه؟

فعالانه یعنی سعی می‌کنید که همه‌چیز شما مانند گوینده باشد، یعنی نه‌تنها تلفظ و سرعتتان شبیه وی باشد؛ بلکه احساسات و انرژی گوینده را نیز منتقل نمایید.

در ضمن این تمرین را می‌توانید با سرعت و آهنگ متناسب با خودتان، پیاده‌سازی نمایید. مثلاً در ابتدای کار می‌توانید فراز به فراز مطالب را تکرار کنید؛ کمی که بهتر شدید جمله به جمله تکرار کنید؛ حتی از این هم بهتر شدید، خودتان را به چالش بیندازید و چند جمله را یکجا تکرار کنید.

یک نمونه از این استراتژی را در ویدئوی زیر ببینید.

فایل ویدیویی

همین‌طور که استراتژی تکرار فعالانه را انجام می‌دهید، متوجه می‌شوید که رفته‌رفته می‌توانید گفته‌های گوینده را با سرعت عمل بیشتری تکرار نمایید. و درنهایت این‌قدر سرعت عملتان بالا می‌رود که دیگر حتی می‌توانید با گوینده همخوانی داشته باشید. به این تکنیک، تکنیک سایه میگویند.

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : استراتژی دوم: تکنیک سایه

بگذارید ابتدا به‌صورت ساده، اهمیت تکنیک سایه را توضیح بدهم. اگر بخواهید خواننده‌ی خوبی بشوید چه می‌کنید؟ یکی از تمرین‌های مهم خوانندگی این است که با ترانه‌های دیگر خواننده‌ها همخوانی داشته باشیم، و بتوانیم دقیقاً عین آن‌ها بخوانیم. زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ ها نیز مثل موسیقی، دارای آهنگ و ملودی خاص خود است. بنابراین، همان‌طور که برای یادگیری یک ترانه، با خواننده‌ی آن می‌خوانیم؛ برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی نیز بایستی همخوانی (تکنیک سایه یا shadowing) داشته باشیم.

تکنیک سایه به چند روش قابل پیاده‌سازی است.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : تکنیک سایه به کمک متن

وقتی‌که متنی که در حال خوانده شدن است را جلوی خودتان داشته باشید، مانند حامی شما عمل می‌کند. بنابراین، پیاده‌سازی تکنیک سایه، به کمک متن انگلیسی، برای دفعات اول راحت‌تر و بهتر است.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : اغلب اوقات این اتفاق برای شما میفتد که مثلاً در حال گوش دادن به مطلبی به زبان انگلیسی باشید اما ذهنتان به‌جای اینکه به زبان انگلیسی متمرکز باشد، در جای دیگری باشد. مثلاً به این فکر کنید که شام چه بخورید، یا با دوستانتان فردا چه‌کار کنید، یا ممکن است به مشکلات کاری خود فکر کنید. این آن چیزی نیست که شما می‌خواهید انجام دهید؛ بلکه شما دوست دارید که تمرکزتان بر یادگیری زبان انگلیسی باشد. در این استراتژی درآن‌واحد هم می‌خوانید، هم می‌شنوید، و هر آنچه گوینده می‌گوید، به‌طور همزمان به زبان می‌آورید. این کار تمرکز بالایی می‌طلبد. بنابراین باعث می‌شود که ذهن شما به حاشیه نرود و به چیزهای دیگر فکر نکند. بنابراین تکنیک سایه به کمک متن، به دلیل اینکه خودش تمرکز بالایی می‌طلبد، باعث می‌شود که خودبه‌خود ذهنتان منحرف نشود.

ویدئوی زیر به شما نشان می‌دهد که تکنیک سایه به کمک متن، چگونه پیاده‌سازی می‌شود.

فایل ویدیویی

تکنیک سایه بدون کمک متن

وقتی‌که در حال همخوانی یک ترانه با خواننده‌ی آن هستیم، بعد از چند بار همخوانی، متن ترانه کاملاً در ذهن ما جای می‌گیرد و دیگر نیازی به خواندن ترانه از روی متن نداریم.

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : در اینجا تکنیک نیز دقیقاً همین اتفاق میفتد. پس از مدتی، متن مطلبی که در حال گوش کردن آن هستید، حفظتان می‌شود. حال برای اینکه تکنیک سایه، کمی چالشی‌تر بشود، برای پیاده‌سازی آن، دیگر از متن انگلیسی کمک نگیرید. این کار مقداری سخت‌تر از مرحله‌ی قبلی است؛ اما احتمال اینکه ذهنتان به چیزهای دیگر منحرف شود کمی بیشتر از مرحله‌ی قبلی می‌شود. بنابراین بایستی دقت بیشتری به این موضوع بکنید.

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : 1. سرعت گفتار یا مکالمه خود را کاهش دهید

شما در زبان فارسی ممکن است مثل یک سخنور صحبت کنید ولی از خود توقع آنچنانی نداشته باشید که در زبان انگلیسی هم همین اتفاق در اوایل کار بیفتد! واقع بین باشید. در اوایل و حتی اواسط کار بایستی سرعت مکالمه تان را کاهش دهید. حتما از خود می پرسید که علت چیست؟ علت این است که در این حالت، شما زمان فکر کردن دارید و می توانید از بهترین کلمات در جای خود استفاده کنید. حتی بهترین متکلمان زبان انگلیسی هم در بسیاری مواقع سرعت صحبت کردن خود را شمرده شمرده می کنند تا همه منظورشان را متوجه شوند. ضمن اینکه مغز شما وقتی کلمات را بصورت آهسته درکنار هم پردازش می کند، مکالمه را خیلی راحت تر درک می کند.

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : 2. به خودتان زمان فکر کردن دهید

باور کنید مردمی که با شما صحبت می کنند به اندازه کافی صبورند تا مکث های کوتاه شما را تحمل کنند! پس آرام باشید. قبل از صحبت و در حین آن فکر کنید. از چه ساختاری برای مکالمه استفاده کنید. یک سری عبارات هستند که در حین این مکث کردن به کمک شما می آیند و به شما فرصت فکر کردن بیشتری می دهند. مثلا:

… Why is there so much violence on TV? That’s a good question. Let me think for a moment, I haven’t really thought about it before. Well, I suppose

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : دقت کنید، در مثال بالا از یک نفر سوال شده است که چرا اینقدر خشونت در تلویزیون وجود دارد؟ و او با جملاتی کلیشه ای و تکراری زمان زیادی برای فکر کردن می خرد. با استفاده از این عبارات صحبت کردن شما بسیار روان تر بنظر می رسد. آنهم عباراتی که خیلی راحت می توانید حفظ کنید. عبارات بیشتر:

 • during the day  (در طول روز)
 • in the meantime  (در میان مدت)
 • It’s been a long time since   (از زمانی که … مدت زیادی میگذره)
 • …Sorry to bother/trouble you, but  (عذرخواهی می کنم که مزاحمتون میشم ولی …)
 • …Would you mind if   (مشکلی هست اگه …؟)
 • !Oh, come on    (اوه پسر بیخیال!)
 • !I’m just kidding  (فقط دارم باهات شوخی می کنم)
 • To be right/wrong about  (برای اینکه باهات روراست باشم میگم…)

بعنوان مثال دراین پست چند درس مهم برای یادگیری مکالمه انگلیسی قرار داده ایم!

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : 3.جملات را یاد بگیرید نه فقط کلمات را

این نکته بسیار بسیار مهم است. وقتی می خواهید کلمه ای را یاد بگیرید یا مرور کنید، حتما آن را در قالب جمله بیاموزید. اگر عین جملات را هم حفظ کنید هیچ مشکلی نیست. مغز شما در هر حدی هم که باشد بعدها الگوی این جملات را حفظ می کند و بصورت خودکار در جاهای مشابه استفاده خواهد کرد! این را تحقیقات ثابت کرده است. مثلا معنای قدردانی (Appreciate) را فقط با یک کلمه یاد نگیرید، بلکه به این شکل حفظ کنید:

to appreciate = to recognize the value of something/somebody

و بعد از یادگیری سعی کنید با صدای بلند برای خودتان مثال بزنید:

I think it’s necessary to feel appreciated in a relationship/ at work

بعنوان مثال ما در اینجا گفتیم که: بهترین روش برای یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : 4. یاد بگیرید که گوش کنید (گوش خود را تربیت کنید!)

این روش تمام کودکانی است که در اوایل زندگی، زبان مادری خود را یاد می گیرند. کودک در یکی دو سال اول فقط می شنود و بعد به سرعت شروع به صحبت کردن می کند. این روش بسیار موثر است. تا می توانید فایل های مکالمه زبان انگلیسی گوش کنید (در هر موضوعی!)

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : 5. متقابلا تمرین کنید

منظور از تمرین مقابل این است که یا با دوست خود شروع به مکالمه انگلیسی کنید یا در مقابل آینه با خودتان و با صدای بلند. در حین صحبت کردن تمام ۴ نکته بالا را هم رعایت کنید. نکته در این مرحله این است که اگر جایی کم آوردید و نتوانستید صحبت را ادامه دهید، همیشه عباراتی هستند که به کش دادن گفتگو کمک می کنند:

 • What are your views on that     (نظر شما راجب بهش چیه؟)
 • How about you? What do you think   (شما چی؟ چی فکر می کنید؟)
 • Why do you think there’s so much violence on TV   (بنظر شما چرا اینقدر خشونت در تلویزیون وجود دارد؟)

یعنی سوالاتی بپرسید که جوابی به جز بله و خیر دارند.

 

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : 6. تا می توانید تولید کنید

همانگونه که در ابتدای این پست هم گفتیم، شما ممکن است دانش واژگان قدرتمندی داشته باشید ولی نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید. برای فعال کردن این دانش باید تا می توانید تمرین کنید. در این مرحله شما باید راجب یک سری کلیدواژه شروع به تحلیل کردن کنید. چگونه؟ در دنیای اینترنت سرچ کنید موضوعات روز را.. مثلا یک مقاله انگلیسی راجب آلودگی هوا پیدا کنید. بدون اینکه آن را بخوانید، در مقابل آینه شروع به صحبت راجب آلودگی هوا کنید. بعد که تمام شد، صحبت های تان را با آن مقاله مقایسه کنید. تاثیر این کار بطرز عجیبی شگفت انگیز است!! در عین حال، اگر نمی توانید تحلیل کنید، یک مجله اینترنتی، اخبار یا سایت های مختلف انگلیسی مثل این وب سایت را بخوانید. چگونه؟ روزانه یک مقاله آن را با صدای بلند و آهسته برای خودتان بخوانید. با این کار در واقع دارید بدون اشتباه، مکالمه انگلیسی می کنید!

 

بازی های رایانه ای انگلیسی انجام بدهید

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : انجام بازی های رایانه ای انگلیسی، یکی از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل است. وقتی صحبت از یادگیری زبان است، اغلب مردم حتی به بازی های رایانه ای فکر هم نمی کنند، در حالی که بازی های تک نفره یا گروهی آنلاین یک راه خیلی خوب برای تقویت خواندن، شنیدار و گفتار انگلیسی هستند.

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن : می‌دانستید که از طریق همین بازی ها می توانید دوستان انگلیسی  زبان هم پیدا کنید؟

بازی های تک نفره معمولا تخیلی هستند و شامل استفاده از جادو و کشتن هیولاها هستند و در آن‌ها در نهایت به یک قهرمان بزرگ تبدیل می شوید. چون مکالمات این بازی ها خیلی زیاد هستند، با بازی کردن حتی یکی از آنها دایره ی لغات تان بزرگ تر می شود. هم چنین برای یادگیری مشتاق می شوید، چون برای اینکه بتوانید بازی را تمام کنید باید به تمام دیالوگ ها گوش کنید و آنها را بفهمید.

نگران کلمه های جدید نباشید، چون به محض بازی کردن به آنها عادت می  کنید. معروف ترین بازی های تک نفره که انگلیسی تان را تقویت می کنند «Final Fantasy» ،«Legend of Zelda» و «Dragon Quest» هستند.

بازی های گروهی تجربه ی بیشتری برای تان خواهند داشت؛ چون با گروه بزرگ تری از افراد آنلاین سر و کار دارید. یکی از معروف ترین بازی ها «World of Warcraft» است. می توانید خودتان یک شخصیت طراحی کنید و با تلاش و جستجو بازی کنید. بهترین قسمتش این است که می توانید یک تیم تشکیل بدهید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. مکالمات، معمولا غیررسمی و ساده هستند و در یک پنجره روی صفحه نمایش تایپ می شوند. این یک روش هوشمندانه است تا بتوانید سریع انگلیسی فکر کنید.

اگر عاشق ماجراجویی هستید و هِدسِت هم دارید می توانید صحبت گروهی را هم امتحان کنید. این قابلیت به شما کمک می کند به مکالمات ملحق شوید و با آدم های جدیدی آشنا شوید. حرف زدن با صفحه نمایش ممکن است اولش کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما یک روش بامزه برای یادگیری زبان انگلیسی است. اما خب باید حواس‌تان را جمع کنید، ممکن است به این بازی ها معتاد شوید!

ترفند های یادگیری مکالمه و تقویت آن 

 

پس بخش اعظم یادگیری زبا ن انگلیسی با مکالمه صحیح و اصولی کامل میشود که پیشنهاد ما به شما موسسه تخصصی زبان آموزان استاد مسجدی میباشد

استاد مسجدی رتبه دو رقمی کنکور سراسری دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی و مبدع آموزش فشرده زبان های زنده دنیا با بیش از بیست و پنج سال سابقه تدریس در بیش از ۲۰ موسسه علمی در تهران و رشت و انزلی با هزاران ساعت تجربه علمی و تدریس و مشاوره به دانش آموزان و کنکوری های عزیز

ارائه ی خدمات در شهرهای رشت -لاهیجان – انزلی

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما : ۰۹۱۱۸۰۱۸۰۱۸۰

۰۹۱۱۳۳۳۴۶۵۹

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه