IELTS-Vocabularyآیلتسافزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/07/IELTS-Vocabulary-1.png

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس   افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : لغات یکی از اجزای تشکیل دهنده زبان و جز جدانشدنی آن هستند. در همین راستا یکی از عوامل موفقیت در آزمون آیلتس نیز به شمار می روند. آماده شدن برای آزمون آیلتس گام‌های زیادی دارد، از جمله درک آزمون، شناخت راه‌ها...

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : لغات یکی از اجزای تشکیل دهنده زبان و جز جدانشدنی آن هستند. در همین راستا یکی از عوامل موفقیت در آزمون آیلتس نیز به شمار می روند. آماده شدن برای آزمون آیلتس گام‌های زیادی دارد، از جمله درک آزمون، شناخت راه‌ها و روش‌های آن و تمرین زیاد! علاوه بر تمام این‌ها شما به “واژگان” نیز نیاز دارید: برای بخش خواندن، بخش گوش دادن، برای نوشتن یک مقاله خوب و برای توانایی سخن گفتن در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس . برای موفقیت در تمام این بخش‌ها باید کلمات زیاد و مناسبی به خاطر داشته باشید. در ادامه ۱۰ نکته مهم برای یادگیری کلمات جدید را باهم مرور می‌کنیم:

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : از فرهنگ لغات انگلیسی استفاده کنید

وقتی با یک کلمه جدید روبرو می‌شوید آن را در فرهنگ لغات جست‌و‌جو کنید. می‌توانید از فرهنگ لغات آنلاین یا دیکشنری‌های کاغذی استفاده کنید. البته نوع آنلاین آن به شما اجازه می‌دهد که تلفظ آن کلمه را نیز بشنوید. هر دو سایت  dictionary.com و thesaurus.com بسیار مفید و کاربردی هستند و می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. از ترجمه استفاده نکنید، درست است یک فرهنگ لغات انگلیسی به فارسی ممکن است به شما کم کند تا معنی آن واژه را در زبان مادری خود بفهمید، ولی با کمک آن نمی‌توانید این واژه را به دایره لغات انگلیسی خود اضافه کنید. شما باید قادر به فکر کردن به کلمه در زبان انگلیسی و بدون اتکا به ترجمه آن باشید. در غیر اینصورت شما به کلمه در زبان مادری‌تان فکر می‌کنید و زمانی که به ‌آن نیاز دارید، آن را پیدا نمی‌کنید. پس سعی کنید از لغتنامه‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و برای هر کلمه چند مترادف را به خاطر بسپارید. لازم نیست تعداد آن زیاد باشد. چند مورد جالب را انتخاب کنید و آنها را به لغات آیلتس خود اضافه کنید.

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : مجله لغات داشته باشید

یک محل برای ذخیره واژگان خود داشته باشید. می‌توانید از یک نوت بوک یا یک دفترچه استفاده کنید. بدین ترتیب کلمه جدیدی که می‌شنوید یا می‌خوانید را همراه با معنی آن (به زبان انگلیسی) به مجله خود اضافه کنید.

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : مجله خود را سازماندهی کنید

کلمات گروهی که مرتبط هستند یا به یک موضوع مشابه مربوط می‌شوند را در یک دسته بگنجانید. بدین ترتیب راحت‌تر می‌توانید در صورت لزوم به آنها دسترسی پیدا کنید. این دسته بندی‌ها می‌توانند شامل غذا، سرگرمی، طبیعت، ورزش، جامعه و… باشند. (نکات چهار و پنج نیز نوع دیگری از سازماندهی کلمات هستند)

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : اشکال مختلف کلمه را فهرست کنید

 اسم، فعل، صفت، قید و حتی حروف اضافه قبل و بعد از آن‌ها را در یک لیست بگنجانید. به عنوان مثال کلمه “manage” یک فعل است. اسم این کلمه می‌شود: management””. صفت آن کلمه “manageable” و قید آن کلمه “manageably” است. اسم مفعول آن نیز “managed” می‌باشد. حالا شما پنج کلمه جدید دارید. این کار باعث می شود با افزایش بانک لغات خود، تصحیح کننده آزمون آیلتس را تحت تاثیر قرار دهید. یک فرهنگ لغت معمولا فرم‌های مختلف کلمه را دارد و به صورت اختصار آن‌ها را به شکل (N) برای اسم (V) برای فعل (adj) برای صفت و (adv) برای قید نشان می‌دهد.

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : کلمات مرتبط

لیستی از کلماتی تهیه کنید که با کلمه‌تان مرتبط است و اصولا با آن در جملات کنار هم قرار می‌گیرند. یا حتی معنی و مفهوم هم را کامل می‌کنند. به عنوان مثال برای کلمه “manage” می‌توانید از این کلمات بهره ببرید:

Efficient management, Manage competently, Competent management,

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : نوشتن، نوشتن و نوشتن

نوشتن کمک می‌کند تا کلمات جدید را به حافظه خود اضافه کنید. هنگامی که یک کلمه جدید می‌بینید یا می‌شنوید آن کلمه در ناخود‌آگاه شما جای می‌گیرد. واژگانی که می‌دانیم ولی نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم. ما می‌خواهیم این لغات را به بخش خودآگاه مغز ببریم تا بعدا بتوانیم در صورت لزوم از آنها استفاده کنیم و بهره ببریم. برای انجام اینکار باید از کلمات جدید استفاده کنیم! یک راه راحت این است که با استفاده از کلمه جدید یک تا دو جمله بنویسیم. حتی بهتر است با به کار بردن آن در یک مقاله کوتاه و در فرم‌های مختلف خلاصه‌ای کوتاه بنویسیم و آن را چندین بار بخوانیم. به یاد داشته باشید املای خود بررسی کنید و شکل و فرم درست کلمات را به کار ببرید. در پایان هر هفته به لیست خود برگردید، ۱۰ کلمه را از لیست خود انتخاب کنید و با آن داستانی کوتاه بنویسید. این می‌تواند بازتاب خوبی در پی داشته باشد: بازنگری در کلمات جدیدی که آموخته‌اید و تمرین در نوشتن مقاله آیلتس .

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : خواندن، خواندن و خواندن

هرچه بیشتر بخوانید کلمات بیشتری بدست خواهید آورد. این برای آمادگی آزمون آیلتس و افزایش روانی و سلاست زبان انگلیسی بسیار مفید است. لازم نیست در مورد چیزهای خسته کننده مطالعه کنید. در مورد موضوعاتی که به آن علاقه‌مندید بخوانید: غذا، باغبانی، مد، اخبار، علم، هنر و…. همین طور که متنی را می‌خوانید با کلمات جدید روبرو می‌شوید که می‌توانید معنی آن را از متن درک کنید یا آن را در دیکشنری بیابید. سپس آن را به لیست لغات آیلتس خود بیفزایید.

 

۱- برای آیلتس چه بخوانیم؟

آزمون آیلتس امتحانی است که توانایی و مهارت های چهارگانه شما در زبان انگلیسی را می سنجد. تجربه چندین ساله و کسب نمره عالی نگارنده در آزمون آیلتس به شما می گوید که هر منبعی که به یادگیری زبان انگلیسی شما بطور کلی کمک کند می تواند مفید باشد. اما برخی منابع هستند که آیلتس را بصورت اصولی تر به شما یاد می دهند و مدت زمان یادگیری شما را بطرز چشمگیری کاهش می دهند. حتی تعداد بیشتری از کلمات آزمون از داخل این منابع بیرون می آید. ضمن اینکه دانستن زبان انگلیسی برای کسب نمره خوب آیلتس کافی نیست. بسته های آموزشی که همزمان بصورت تصویری با شما کار می کنند ، یادگیری شما را نسبت به زمانی که کتاب و فایل صوتی کار می کنید تا ۳۰ درصد افزایش می دهند.

بسیاری از بومی های انگلیسی زبان هم نمی توانند از پس نمره خوب در آیلتس بر بیایند! علت این است که شما بایستی تکنیک های آزمون آیلتس را در کنار یادگیری زبان انگلیسی بلد باشید و منبع خوب منبعی است که زبان را همراه با این تکنیک ها به شما یاد دهد. مراقب باشید به هیچ وجه درگیر منابع قدیمی مثل کتاب ۵۰۴ که مثل واژگان شاهنامه فردوسی در عصر حاضر هستند! نباشید و گول آنها را نخورید. منابعی که معرفی می کنیم این تکنیک ها را به خوبی به شما یاد می دهند

 

۲- چطور برای آیلتس آماده شویم؟

برای موفقیت در آزمون آیلتس شما باید زبان عمومی خود را در ابتدا تقویت کنید چون آیلتس چیزی نیست جز همان زبان عمومی یا آکادمیک بعلاوه چند تکنیک آزمون. پس منابع آزمون آیلتس هم عمدتا جهت تقویت تکنیک های آزمون هستند در عین اینکه بسیاری کلمات تکرار شده در آزمون های آیلتس را به شما یاد می دهند.

حتما می دانید که آزمون IELTS آکادمیک (دانشگاهی) برای کسانی مناسب است که قصد دارند در یک دانشگاه مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند یا در یک سازمان یا شرکت حرفه ای در یک کشور انگلیسی زبان مشغول به کار شوند. آزمون IELTS General (عمومی) برای افرادی است که قرار است در مقاطع تحصیلی پایین تر به تحصیل بپردازند و یا در یک کشور انگلیسی زبان کار کنند یا به آن مهاجرت کنند. پس برای آزمون آکادمیک باید منابع دانشگاهی و متون تخصصی رشته های مختلف را مطالعه کنید و آزمون جنرال که راحت تر است بیشتر زبان عمومی است.

انگلیسی، زبانِ جهانیِ ارتباطات است و دانستن این زبان در دوره‌ی جهانی‌شدن و افزایش رقابت کاملا ضروری است. اگر شما فرد حرفه‌ای هستید که دانش زبانی و لغوی خوبی دارید، احتمالا سریع‌تر از بقیه پیشرفت می‌کنید. تحقیق جدیدی که در شرکت برسین (Bersin) و شرکا انجام شده نشان می‌دهد شرکت‌هایی که کارمندان آنها دانش لغوی خوبی دارند با وضوح و دقت می‌توانند استراتژی‌هایشان را بیان کنند و ۱۱۳ برابرِ سایر شرکت‌ها سودمند و کارآمد هستند.

به علاوه یک تحقیق جهانی نشان داده که ۸۳ درصد کارمندان مهارت‌های لغوی و زبانی ضعیفی دارند و این ضعف، تأثیر منفی روی فروش، سوددهی و کارآمدی آنها در شرکت‌شان دارد. بنابراین کسب مهارت در لغات انگلیسی خیلی اهمیت دارد، مخصوصا برای افراد حرفه‌ای. این روش‌های ساده می‌توانند در این مورد به شما کمک کنند. به‌علاوه می‌توانید از گوشی هوشمند خود به‌عنوان ابزاری قدرتمند استفاده کنید تا لغات جدیدی را یاد بگیرید، دامنه لغات خود را بالا ببرید و تسلط خود را به زبان انگلیسی بیشتر کنید بدون اینکه مجبور باشید وقت زیادی صرف آن کنید.

فرهنگ لغات یکی از منابع اصلی شماست و کمک می‌کند تا حد زیادی دامنه لغات خود را افزایش بدهید. لغاتی را که موقع خواندن رنگی کرده بودید، پیدا کنید و املا، معنی و کاربردها و معانی مختلف آنها را در فرهنگ لغت بخوانید. فرهنگ جامع هم می‌تواند منبع خوبی برای درک ارتباط بین کلمات باشد، چون مترادف‌ها و متضادها را به شما می‌دهد.

علاوه بر کتاب فرهنگ لغت، برنامه‌هایی هم هستند که کار را برای شما راحت‌تر از همیشه می‌کنند. مثلا:

PowerVocab که در آن باید تعریف‌ها را با کلمات جور کنید. برنامه‌هایی مشابه به این روی فیس بوک یا Face Rice هم هستند. کاربران باید کلمات را در سؤالات چهار گزینه‌ای با تعاریف خود جور کنند. در این برنامه می‌توانید با سایر افراد هم رقابت کنید یا زمان خود را بسنجید (فقط برای اندروید).

یا:

برنامه A Word A Day که توسط نویسندگان برنامه PowerVocab تهیه شده است. این برنامه لغات جدید را روی صفحه‌ی گوشی شما قرار می‌دهد. این برنامه فقط برای اندروید است، ولی اگر IOS دارید می‌توانید برنامه Word of the Day را امتحان کنید.

یا:

Magoosh Vocabulary Builder که مشابه PowerVocab است ولی مخصوصا برای بالا بردن نمره شما در امتحان GRE تهیه شده که برای وارد شدن به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آمریکا لازم است. Magoosh یک شرکت آنلاین است که به کسانی که می‌خواهند کارشناسی ارشد بگیرند کمک می‌کند در امتحان‌های GRE یا سایر امتحانات موفق باشند.

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس : برای لغات ارتباطات شخصی و احساسی بسازید

وقتی چیزی را با دل و جان حس کنید فراموش کردن آن سخت می‌شود. متخصصین مغز و اعصاب به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی که در مورد موضوعی لغات و جملات جدیدی را می‌خوانید فعالیت مغزی شما بیشتر می‌شود. مخصوصا وقتی که موضوع آن برای شما اطلاعات شخصی و احساسی داشته باشد. این روش به افزایش دامنه لغات شما خیلی کمک می‌کند.

ترکیب کردن لغات جدید با تجربه‌های شخصی کمک می‌کند آنها را بهتر حفظ کنید. می‌توانید لغات جدید را به همراه مکان‌هایی که رفته‌اید، افرادی که می‌شناسید و حتی خاطره‌انگیزترین اتفاقات زندگی‌تان حفظ کنید.

بازی‌های لغت کمک می‌کنند لغات خود را با دیگر شرکت کنندگان به اشتراک بگذارید. این‌طور می‌توانید بدون زحمت زیادی و با بازی کردن، دامنه لغات خود را گسترش بدهید. این روش کمک می‌کند سرعت حفظ کردن و به‌یادآوری لغات جدید را بیشتر کنید. هنگام بهتر کردن لغات انگلیسی خود بازی‌هایی مثل جورچین یا جدول کلمات را انجام دهید. اگر بازی‌های تخته‌ای را دوست ندارید می‌توانید با دوستانتان بازی‌های لغتی شفاهی انجام دهید،‌ مثلا با لغات مشاعره کنید، یا مترادف‌ها و استعاره‌ها را تمرین کنید.

مثلا ۷ Little Word بازی لغتی کوچک است که به شما هفت تعریف و موزائیک با ترکیبی از دو یا سه حرف را می‌دهد. باید این موزائیک‌ها را مرتب کنید و کلمه بسازید. می‌توانید اول لغاتی را که بلدید مرتب کنید و با حدس زدن آنهایی که بلد نیستید دانش لغوی خود را گسترش دهید.

Word to Word هم یک بازی هوشمندانه جور کردن کلمات است. این بازی به شما فهرستی از کلمات می‌دهد که باید ارتباط بین آنها را پیدا کنید. این ارتباط ممکن است مترادف، متضاد، کلمات مرتبط (مثلا اسکوربوت و کبد) یا بخش‌هایی از عبارت‌های معمول باشند. Word for Word بازی ساده‌ای است ولی می‌تواند شما را معتاد کند.

یک بازی عالی دیگر در این زمینه Words with Friends است. این بازی خیلی موفق را شرکت Zygna ساخته (که Farmville را هم تهیه کرده). خیلی بازی جدیدی نیست، ولی طرفداران زیادی دارد. تنها راه برنده شدن پیدا کردن کلمات نامعمول است و شما را مجبور می‌کند لغات جدیدی را یاد بگیرید. ولی لغاتی که در این بازی می‌آموزید از آنهایی نیستند که در امتحانات GRE یا تافل می‌آیند. به علاوه با این بازی می‌توانید با دوستان خود هم در ارتباط بمانید. این بازی علاوه بر اندروید و IOS برای Windows Phone هم قابل دانلود است.

جدول حل‌کردن هم راه خوبی برای افزایش دامنه لغات شماست و برنامه Penny Dell Crosswords هر روز یک جدول رایگان به شما می‌دهد. ولی انتخاب‌های زیاد دیگری هم برای برنامه جدول وجود دارند، مثلا برنامه‌ی جدول چالش‌برانگیز روزنامه New York Times ولی باید پول اشتراک آن را بپردازید. جدول حل کردن روی موبایل خیلی بهتر از مدل مداد و کاغذی آن است، چون که دیگر خبری از لغات ناخوانا و پاک کردن لغات اشتباه نیست.

یادگیری باید همیشگی باشد و سن سال خاصی هم ندارد، ولی برای پیشرفت شغلی باید دامنه‌ی لغات خود را گسترش بدهید.موفقیت در تجارت وابسته به توانایی‌ها و مهارت‌های کارمندان است، که یعنی بهبود بخشیدن مهارت‌ خود در زبان انگلیسی کمک می‌کند به یکی از مؤثرترین عوامل در شرکت خود تبدیل شوید.

 

افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس

پس حرف آخر خود را با معرفی موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی تمام میکنیم

استاد مسجدی رتبه ی دو رقمی کنکور سراسری و از دانش آموختگان دانشگاه سراسری شهید بهشتی و موسس برتر و تضمینی زبان از مقطع کارشناسی تا دکتری با بیش از ۲۵ سال سابقه مشاوره و تدریس دوره ها را در موسسه برگزار میکنند

و تمامی دوره ها و کلاسها در موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی به خصورت خصوصی برگزار میشود

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما : 09118018018 – 09113334659

 

محل برگزاری کلاسها: رشت -لاهیجان-انزلی

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه