آلمانیراه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/07/87-1.png

راه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی   راه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی : آیا راه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ شاید شما شنیده باشید که زبان آلمانی خیلی دشوار است. فراگیری هیچ زبانی کاملا آسان نیست و برای تسلط بر آن باید قواعد دستوری، تلفظ‌ها و لغاتی را بیاموزید که هیچ نقطه‌ی...

راه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی

 

راه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی :

آیا راه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ شاید شما شنیده باشید که زبان آلمانی خیلی دشوار است. فراگیری هیچ زبانی کاملا آسان نیست و برای تسلط بر آن باید قواعد دستوری، تلفظ‌ها و لغاتی را بیاموزید که هیچ نقطه‌ی پایانی ندارند. زبان آلمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. چیزی که یادگیری زبان آلمانی را برای افراد سخت می‌کند لغات طولانی و قواعد نامتعارف آن است. در ذیل به چند نکته برای آموزش زبان آلمانی اشاره شده است؟  

۱.  برای یادگیری زبان آلمانی شکل استاندارد تعریف شده است.

در سال ۱۹۹۶، زبان آلمانی رسما استاندارد شد. این استانداردسازی با هدف تسهیل یادگیری این زبان صورت گرفت. املا و نوشتن واژه‌ها نیز به حالتی متحد و قابل‌پیش‌بینی تغییر کرد. بار دیگر در سال ۲۰۰۴، دستورالعمل‌ها بازبینی شدند و در اواخر سال ۲۰۰۵، به‌کارگیری قوانین جدید املا و نوشتن اجباری شد و امروز نیز همان قوانین در سوئیس، آلمان و اتریش مورد استفاده هستند.

یکپارچه‌سازی قوانین باعث می‌شود که هرکس در هر کجای دنیا که باشد با یادگیری استانداردهای به‌کار رفته، آلمانی را متوجه شود و آلمانی ‌زبانان دیگر نیز صحبت‌های او را دریابند و متوجه بشوند. با وجود لهجه‌های مختلف در شهرهای گوناگون آلمان، قوانین و معیارهای مشخص، کار یادگیری و فهم این زبان را ساده کرده است.

اما در سایر زبان ‌ها مثلا انگلیسی شاهد چنین یکپارچگی‌ای نیستیم. در این زبان املاهای گوناگون و تلفظ‌های مختلفی وجود دارد. هر واژه نیز معانی متعددی دارد و در تلفظ و معنای آن نیز بعضاً تفاوت‌هایی ایجاد می‌شود. این تنوع معنی و لهجه و… گاهی اوقات منجر به سوءتفاهم‌هایی نیز می‌شود. پس یادگیری زبانی که قوانینی استاندارد دارد و فارغ از لهجه و موقعیت جغرافیایی همه‌ی افرادی که به آن زبان صحبت می‌کنند، حرف‌تان را می‌فهمند، بسیار ساده‌تر خواهد بود.

۲.  برای نوشتن و املا ساختاری قوانین مشخصی دارد

املا و نوشتن در زبان آلمانی، قوانین سختی دارد. این قوانین نسبت به زبان انگلیسی مستحکم‌تر هستند. در زبان آلمانی از املای واژگان برای کمک به تلفظ صحیح استفاده می‌شود. وقتی با قوانین تلفظ واژه‌ها و حروف آلمانی آشنا بشوید، هر واژه‌ای را بدون اشکال تلفظ خواهید کرد. و اگر واژه‌ای به گوش‌تان بخورد نیز آن را به‌درستی خواهید نوشت. فقط چند استثنای کوچک در این زمینه وجود دارد.

به این مثال دقت کنید: معادل لغت «زمان» در آلمانی «zeit» است. حرف Z همیشه صدای TS دارد. Ei نیز از ترکیب دو صوت ایجاد می‌گردد و به شکل یک بخش منفرد و مجزا تلفظ می‌شود. و تلفظ آن مانند واژه eye در انگلیسی است. حال با توجه به این قوانین باید واژه نام‌برده را به این شکل بخوانید Ts-eye-t.

یا طبق قانون دیگر، اگر واژه‌ای دارای یک i باشد و این i قبل از e قرار داشته باشد، باید e را تلفظ کنید. مثلا در واژه Liebe که به معنای عشق است، به این صورت تلفظ می‌شود: Lee-buh

وجود چنین قوانین واضح و روشنی برای املا و تلفظ کار آموختن زبان آلمانی را تا حدودی ساده می‌کند.

وجود قواعد مشخص کمک می‌کند تا با اعتمادبه‌نفس بیشتری در یادگیری پیش بروید. و برخلاف انگلیسی، نگران پیدا شدن قوانین جدید نباشید. در زبان آلمانی فقط کافی قواعد را به‌خوبی یاد بگیرید و آنها را به خوبی رعایت کنید ولی در برخی زبان ‌های دیگر مانند انگلیسی گاهی تعداد و اهمیت استثنائات از کل قواعد بیشتر می‌شود.

3.  افعال الگوی مشخصی در زبان آلمانی دارند

زبان آلمانی نسبت به انگلیسی دارای افعال باقاعده‌ی نسبتاً بیشتری برخوردار است. یعنی صرف افعال بسیار مهم هستند و اگر الگوی صرف فعل را به‌خوبی بیاموزید با این مقوله مشکلی پیدا نخواهید کرد. زیرا با توجه به شخص، شمار، زمان و وجه جمله حالت‌های مختلفی به وجود می‌آید که باید آنها را بدانید.

سهولت زبان آلمانی، افعال باقاعده و بی‌قاعده‌ای هستند که برای صرف کردن از الگوهایی پیروی می‌کنند مثلا فعل Kaufen را در نظر بگیرید. این واژه معادل فعل «خریدن» در فارسی است. ریشه‌ی این فعل kauf  است و بنا به عملی که صورت می‌گیرد، صرف آن متفاوت خواهد بود. الگویی که صرف این افعال برای اشخاص مختلف و زمان‌های متفاوت استفاده می‌کند قابل تعمیم و مشخص است.

تفاوت افعال بی‌قاعده هنگام صرف کردن، بنا به زمان صرف فعل، ریشه‌ی افعال تغییر می‌کند. تغییراتی که در افعال بی‌قاعده صورت می‌گیرد بیشتر به‌خاطر حرف صدادار اولیه‌‌ی درون فعل است. مثلا رانندگی کردن در حالت مصدر به زبان آلمانی معادل واژه‌ی fahren می‌شود و در حالت صفت مفعولی به fuhr بدل می‌شود. افعال مختلفی از این الگو پیروی می‌کنند. شکل افعال بی‌قاعده و باقاعده آلمانی مانند بیشتر زبان ‌های دیگر در زمان‌های مختلف تغییر پیدا می‌کند. ولی با توجه به الگوی مشخصی که برای افعال مشابه وجود دارد، صرف افعال راحت صورت خواهد گرفت.

4. پیچیدگی حرف زدن به زبان آلمانی از خواندن و نوشتن آن کم‌تر است

وقتی به کشوری جدید می‌روید از همان روز نخست، تلاش کنید که به زبان اصلی مردم آن محل صحبت کنید. اگر در اسپانیا به سر می‌برید، انگلیسی حرف زدن را کنار بگذارید و تمام تلاش‌تان را برای حرف زدن به زبان اسپانیایی به‌کار بگیرید. در زبان آلمانی برای زبان نوشتار معمولا از افعال در گذشته‌ی ساده استفاده می‌کنند. اما در محاوره و صحبت کردن زمانی که بیشتر به کار می‌رود، زمان ماضی نقلی است. پس برای برقراری ارتباط و محاوره کافی است که تنها یک مجموعه از افعال را بلد باشید. پس برای آلمانی صحبت کردن کافی است در ابتدا به زمان افعال در ماضی نقلی مسلط بشوید. در زبان انگلیسی برای محاوره و ارتباط برقرار کردن نیز باید تمام زمان‌ها را بشناسید و این یعنی، قبل از اینکه به مرحله‌ی گفت‌وگو برسید باید تمام افعال و زمان‌ها را یاد بگیرید.

راه‌ های استاندارد یادگیری زبان آلمانی

برای یادگیری زبان آلمانی می توانید در کلاس‌های آموزش زبان آلمانی دکتر مسجدی با اساتید برتر شرکت کنید و در مدتی کوتاه به صورت خصوصی این زبان را بیاموزید.

تمام کلاس ها در مرکز آموزش زبان استاد مسجدی به صورت خصوصی و فشرده توسط اساتید برتر برگزار می گردد. در صورت تمایل برای ثبت نام در این کلاس ها با شماره زیر تماس بگیرید.

موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی

ارتباط با ما: 09118018018 – 09113334659

محل برگزاری کلاسها: رشت،لاهیجان،انزلی   

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه