آیلتستافلآیلتس بهتر است یا تافل؟و تفاوت های آن ها؟

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2019/07/word-toefl-words-reading-listening-writing-speaking-toefl_92397-517.jpg

تفاوت تافل و آیلتس آیلتس بهتر است یا تافل ؟و تفاوت های آن ها؟ اگر شما هم یک بومی انگلیسی زبان نیستید، پس حتما در مورد آزمون های زبان انگلیسی برای دانشجویانی که قصد تحصیل دارند، یا افرادی که برای کار به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت می کنند، شنیده اید.  داشتن مدرک یکی از آزمون...

تفاوت تافل و آیلتس

آیلتس بهتر است یا تافل ؟و تفاوت های آن ها؟

اگر شما هم یک بومی انگلیسی زبان نیستید، پس حتما در مورد آزمون های زبان انگلیسی برای دانشجویانی که قصد تحصیل دارند، یا افرادی که برای کار به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت می کنند، شنیده اید.  داشتن مدرک یکی از آزمون های تافل و آیلتس برای شما بعنوان بخشی از application (درخواست) این موارد ضروری است.

دو آزمونی که در حال حاضر در دنیا بعنوان معیار پذیرفته شده اند:

 • آزمون تافل (TOEFL: Test Of English as a Foreign Language)
 • آزمون آیلتس (International English Language Test System)

هر دو این آزمون ها، بطور دقیق مهارت شما در زبان انگلیسی را امتحان می کنند و به همین دلیل هم هزاران موسسه در سراسر دنیا مدرک تافل و آیلتس را معتبر می دانند. اما این دو آزمون و مدرک، در روش، ساختار و معیار تدریس متفاوت هستند و بنابراین شما باید با دقت انتخاب کنید که مدرک تافل به درد شما می خورد یا مدرک آیلتس؟ اما بطور کلی مدرک آیلتس بسیار معتبرتر از مدرک تافل است.

تافل (TOEFL) چیست؟

آزمون تافل بدنبال آن است که مهارت شما را در محیط های آکادمیک (دانشگاهی) همچون خوابگاه، دانشگاه یا کلاس درس بسنجد.  توسط ۸۵۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور جهان شامل بریتانیا، آمریکا و استرالیا و همچنین توسط ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا پذیرفته می شود. آزمون تافل توسط سازمان آمریکایی برگزار می شود و لهجه و ساختار زبانی که در تافل یاد می گیرید، از نوع آمریکایی است. این آزمون بیشتر توسط موسسات آمریکایی و کانادایی پذیرفته می شود.

تفاوت تافل و آیلتس

جدای از گونه و روش آزمونی که هر کدام از این دو دارند، در آزمون تافل سوالات عمدتا بصورت چند گزینه ای (Multiple choice) هستند، در حالیکه در آیلتس شما طیفی از انواع سوالات را دارید، از جمله پاسخ های کوتاه، پر کردن جای خالی و نوشتن مقالات کوتاه (Short essay tasks).

از طرف دیگر زمان امتحان ایلتس (۲ ساعت و چهل دقیقه)، بطرز قابل توجهی کوتاه تر از ازمون تافل (حدود چهار ساعت) است. 

همچنین فقط یک نوع آزمون تافل وجود دارد که آن هم فقط و فقط با کامپیوتر برگزار می شود در حالیکه آیلتس دو نوع آزمون دارد، روی کاغذ و با کامپیوتر. همانگونه که گفتیم، آزمون آیلتس جنرال مخصوص افرادی است که قصد مهاجرت یا اشتغال دارند، آزمون آیلتس آکادمیک هم برای کسانی است که قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند.

آزمون زبان انگلیسی تافل :

این آزمون در سه نوع کاغذی ، کامپیوتری و اینترنتی موجود می باشد که دو نوع اول منسوخ شده و چند سال است که فقط تافل اینترنتی برگزار می گردد. آزمون TOEFL تا حدودا سال ۲۰۱۲ یکی از معتبرترین و معروف ترین تست های سنجش دانش زبان انگلیسی دانشجویان در سراسر دنیا مطرح بود اما در سه سال اخیر کمی از محبوبیت آن کاسته شده است اما همچنان برگزار شده و توسط بسیاری از دانشگاه های جهان پذیرفته می شود.

تافل در حال حاضر بـرای ورود به بیش از ۴۴۰۰ کالج و دانشگاه در ایالات متحده امریکا، کانادا، و دیگر کشورها جهان، استفاده شده و افراد غیر بومی که دارای مشاغل حرفه‌ای می‌باشند نیز بـرای ادامه فعالیت های حرفه ‌ای خود در این آزمون شرکت می کنند.

  آزمون زبان انگلیسی آیلتس آزمون آیلتس به صورت کاغذی (Paper base) در دو ماژول آکادمیک و جنرال طراحی شده است که نوع اول برای سنجش میزان آمادگی کسانی که می خواهند ادامه تحصیل بدهند برگزار شده، و نوع دوم برای اقدام به مهاجرت برای کار و زندگی در کشورهای خارجی (کشوری که شغل و حرفه ای که شخص می خواهد در آن به انگلیسی انجام می شود) اجرا می شود. برای ورود به خاک عموم کشورها و دانشگاه هایشان (به ویژه کشورهاى انگلیسى زبان مثل ایالات متحده، کانادا، استرالیا، انگلستان، …) ارایه مدرک IELTS یکى از مهم ترین شروط در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد.

این آزمون به صورت مشترک از سوى سه سازمان معتبر IELTS Australia (idp Australia) – Cambridge ESOL – British Council طراحى و توسط نمایندگى‌هایشان در بیش از ۲۷۰ مرکز مختلف در بیش از ۱۱۰ کشور جهان من جمله ایران (در شهرهای مختلف مثل تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، …) برگزار مى شود. طبق آمار خود آیلتس، سالانه حدود یک و نیم میلیون نفر در آزمون آیلتس شرکت می ‌کنند. تفاوت تافل و آیلتس تافل توانایی داوطلبان را در استفاده ی کاربردی انگلیسی امریکایی (American English) می سنجد؛ این در حالیست که آزمون آیلتس، انگلیسی را با چهارچوبی بین المللی سنجیده و نتیجتا روز به روز به محبوبیت آن افزوده شده و مراکز بیشتری (حتی ایالات متحده آمریکا) این مدرک را می پذیرند.

اشتباه عوام در بخش مهارت شنیداری (IELTS Listening) این است که چون آزمون توسط مراکز انگلیسی تهیه می شود، فکر می کنند لهجه ی این بخش British است در حالی که از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود (American, British, Australian).   آیا تافل فقط برای دانشگاه های آمریکا می باشد؟ طبق مطلبی که در وب سایت رسمی ای. تی. اس، (E.T.S.) گذاشته شده است، شش هزار موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا و حدودا تمام دانشگاه های انگلستان، استرالیا، نوزلند و کانادا تافل را می پذیرند.

  آیا دانشگاه های ایالات متحده آمریکا آیلتس را می پذیرند؟ بله! در سه سال اخیر، کشور، کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده هم نتایج این آزمون را می پذیرند.   اعتبار این دو آزمون آیلتس و تافل آزمون های آیلتس و تافل هر دو پس از دو سال منقضی می شوند.     آیلتس بهتر است یا تافل؟ آیلتس! هم ساختار منطقی تری دارد و هم در همه جا پذیرفته می شود. اگر می خواهید شروع کنید، شک نکنید که گزینه ی بهتر آیلتس می باشد

تفاوت تافل و آیلتس:

تافل توانایی داوطلبان را در استفاده ی کاربردی انگلیسی امریکایی (American English) می سنجد؛ این در حالیست که آزمون آیلتس، انگلیسی را با چهارچوبی بین المللی سنجیده و نتیجتا روز به روز به محبوبیت آن افزوده شده و مراکز بیشتری (حتی ایالات متحده آمریکا) این مدرک را می پذیرند. اشتباه عوام در بخش مهارت شنیداری (IELTS Listening) این است که چون آزمون توسط مراکز انگلیسی تهیه می شود، فکر می کنند لهجه ی این بخش British است در حالی که از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود (American, British, Australian).

در گام اول بگوییم که تافل آزمون خوبی است،

بخصوص  IBT  تافل  که مدتی است که در بیشتر کشورهای جهان همه‌گیر شده است ، ولی دارای چند اشکال بزرگ است:

1- این آزمون، امتحان Speaking یا  گفتاری ندارد و باید به‌جای مکالمه پاسخ سوالات را تایپ کنید.

2- سرعت تایپ کردن شما  باید سریع، دقیق و بدون استرس باشد.

3- برخی از کشورها هستند که نمره آزمون تافل را قبول ندارند.

درگام دوم باید بگوئیم که آزمون آیلتس بهتر است. چون به غیر از اینکه اشکالات تافل رو ندارد چند ویژگی مثبت دیگر هم به شرخ زیر دارد:

1- Speaking یا آزمون گفتار خیلی خوب و دقیقی  دارد.

2- در آزمون نوشتاری یا writing  نیازی به تایپ کردن نیست و می‌توانید دستی بنویسید.

3- آن دسته از کشورهایی که نمره آزمون  تافل را می‌پذیرند، نمره‌ی آیلتس را هم به تافل تبدیل می‌کنند و می‌پذیرند.

 آزمون آیلتس و تافل توسط چه کسانی طراحی می شود؟

TOEFL (تافل) را موسسه آمریكایی ATS طراحی می كند و آیلتس كار مشترك دانشگاه كمبریج، بریتیش كانسیل، و یك موسسه استرالیایی است.

سابقه تافل بیشتر است یا ایلتس؟

تافل خیلی قدیمی‌تر است و بخاطر همین شما بیشتر اسمش رو شنیدید. اولین آزمون تافل در چه سالی برگزار شد؟ پاسخ سال 1964 میلادی است و  آزمون آیلتس  پدیده جدیدی است که در سال 1989 ابداع شد.

TOEFL و IELTS چه تفاوت عمده‌ای دارند؟

تافل آزمونی است برای سنجش توانایی داوطلب در درک و كاربرد انگلیسی آمریكایی . اما آزمون آیلتس، برای سنجش میزان تسلط شما بر انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی است . مثلا”  در قسمت سنجش مهارت Listening لیسنینگ یا شنیداری  از لهجه‌های گوناگون انگلیسی استفاده میشه و مشخصا” یک لهجه خاص نیست.

آزمون TOEFL هم مثل IELTS چند گونه و نوع مختلف داره؟

پاسخ بله است.  ولی تفاوت آزمون‌های تافل بیشتر در نوع و شکل برگزاری است. اوایل TEFL به شکل كاغذی بود و داوطلب پاسخ سوالات رو با یک مداد روی پاسخنامه علامت می زد. اما تکنولوژی خوب  پیشرفت کردالان بصورت اینترنتی برگزار میشه و مقیاس هرکدوم از این آزمونها متفاوت است.

احتمالاً سؤالی است که اغلب شما نگران آن هستید، اما خیلی مشکل است که تافل و آیلتس را به صورت مستقیم با هم مقایسه کنید.

یک راه بهتر برای پیدا کردن جواب این سؤال این است که از خود چند سؤال بپرسید. سؤالات زیر را با یک پاسخ ساده‌ بله یا خیر، جواب دهید.

 • کار کردن با کامپیوتر برای من راحت است. بله/ خیر
 • من با فی‌البداهه صحبت کردن جلوی میکروفون راحت هستم. بله/ خیر
 • سرعت تایپ کردن من خوب است. بله/ خیر
 • من انگلیسیِ استاندارد آمریکایی را ترجیح می‌دهم. بله/ خیر
 • من با پاسخ دادن به آزمون تستی راحت تر هستم. بله/ خیر
 • برای من این آسون‌تره که از صداهای ضبط شده یادداشت بردارم. بله/ خیر
 • منابع اصیل انگلیسی که می‌خوانم/ گوش می‌دهم/ تماشا می‌کنم معمولاً هدف اطلاع‌رسانی دارند تا سرگرم کردن. بله/ خیر

اگر به اغلب این سؤالات پاسخ بله بدهید، احتمالاً آزمون تافل بهترین گزینه برای تطبیق با مهارت‌های شماست. اگر اینطور است باید حتماً نگاهی به دروس تافل بیندازید تا به شما در آماده شدن کمک کند.

 • من با ارائه‌ی مصاحبه‌ی با جزئیات و رو در رو راحت هستم. بله/ خیر
 • دست خط من خوانا و نوشتار خوبی دارم . بله/ خیر
 • من می‌توانم گویش‌های متعدد انگلیسی را متوجه بشوم. بله/ خیر
 • من آزمونی با گونه‌های مختلف سؤالات را ترجیح می‌دهم، از جمله چند گزینه‌ای، جای خالی را پر کن، انطباق دادن، درست/ غلط و نمودارها. بله/ خیر
 • بیشتر در بحث درباره‌ی موضوعات غیر آکادمیک به انگلیسی راحت هستم. بله/ خیر
 • منابع اصیل انگلیسی که می‌خوانم، گوش می‌دهم و نگاه می‌کنم معمولاً برای سرگرم کردن هستند. بله/ خیر

اگه به بیشتر سوال‌هایی که بالا گفته شد، جوابتون بله بود ،  آیلتس رو برای خودتون مناسب‌تر می‌دونید.

تافل و آیلتس، هردوتاشون امتحان سخت، مورد قبول و گسترده هستند. زمانیکه می‌خواین یکی رو انتخاب بکنید می‌خواین بین IELTS و TOEFL یکی رو انتخاب کنید، می‌بایستی اول از همه برنامه‌ای را که می‌خواین تو اون شرکت کنید تجزیه و تحلیل و بررسی کنید و مطمئن بشید که هر دو امتحان را مورد قبول هست یا خیر؛ بعد از آن مهم‌ترین عوامل این هست که باب میل شما یا مطابق با مهارت‌هایی باشه که شما فکر می‌کنید در اونها بهتر هستید.

هدف موسسه استاد مسجدی ارتقا سطح علمی و درخشیدن شما عزیزان میباشد

لذا از داوطلبان دعوت به عمل می آید با شرکت در دوره های کنکور در موسسه استاد مسجدی درخشش خودتان را تضمینی کنید .

استاد مسجدی رتبه ی دو رقمی کنکور سراسری و از دانش آموختگان دانشگاه سراسری شهید بهشتی و موسس برتر و تضمینی زبان از مقطع کارشناسی تا دکتری با بیش از ۲۵ سال سابقه مشاوره و تدریس دوره ها را در موسسه برگزار میکنند .

و تمامی دوره ها و کلاسها در موسسه زبان اندیشان استاد مسجدی به خصورت خصوصی برگزار میشود

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه