IELTS-Reading ریدینگ آیلتسآیلتساشتباهات رایج در ریدینگ آیلتس

https://ostad-masjedi.ir/wp-content/uploads/2020/10/265.jpg

زبان آموزان عزیز: همان طور که می دونید بخش ریدینگ آیلتس همیشه یکی از بحث برانگیزترین قسمت های این آزمون هست. متن های سنگین، سوالات پیچیده (که گاهی نیاز به تجزیه و تحلیل دارند) و مهمتر از همه محدودیت زمان. واقعاً خیلی سخته که همه این موارد رو توی یه مدت کوتاه مدیریت کنید. ولی...

زبان آموزان عزیز:

همان طور که می دونید بخش ریدینگ آیلتس همیشه یکی از بحث برانگیزترین قسمت های این آزمون هست. متن های سنگین، سوالات پیچیده (که گاهی نیاز به تجزیه و تحلیل دارند) و مهمتر از همه محدودیت زمان. واقعاً خیلی سخته که همه این موارد رو توی یه مدت کوتاه مدیریت کنید. ولی همیشه راه حل هایی وجود داره که می تونه یکم این مسیر رو هموارتر کنه.
توی این مقاله می خوایم به بررسی چند تا از اشتباهات رایج در ریدینگ آیلتس بپردازیم که شاید تا حالا خیلی به اونها دقت نکرده باشید یا اونها رو جدی نگرفته باشید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

* سوال را با دقت می خونید؟

همیشه وقتی گام اول رو اشتباه بردارید تا آخر مسیر اشتباهات دیگه ای پشت سر هم اتفاق می افته. من همیشه تعجب می کنم که چرا زبان آموزها سوال رو درست نمی خونند و سریع از اون رد می شن؟!
واقعاً چرا؟ شما وقتی سوال رو درست متوجه نشین چطور قراره جواب های صحیح و مناسب رو انتخاب کنید:

پس قدم اول اینه: سوال را درست و با دقت بخوانید.

مثلاً بعد از مدتی که تمرین می کنید و با سوالات و انواع اونها در آزمون آیلتس تا حدی آشنا می شین ممکنه دیگه به دستورالعمل ها و توضیحات داده شده در سوالات دقت نکنید. شاید به این دلیل باشه که این مدل سوالات با گذر زمان و تمرین براتون تکراری می شه. این کاملاً اشتباهه!!!
هر بار ممکنه یه محدودیت جدید یا یه دستورالعمل جدید توی سوال ها باشه. مثلاً وقتی سوالی رو می بینید که جای خالی داره سریع میرین سراغ پیدا کردن کلمه مناسب برای پر کردن جای خالی و فکر می کنید که به این ترتیب می تونید توی زمان صرفه جویی کنید ولی این کار ممکنه یه اشتباه جبران ناپذیر باشد. چرا؟
چون ممکنه توی سوال محدودیتی رو مشخص کرده باشن. مثلاً خواستن که فقط با 2 کلمه جواب بدین یا یک کلمه و یک عدد. در این صورت مثلاً اگر شما عدد رو به حروف بنویسید جواب رو اشتباه در نظر می گیرند چون به این روش جواب 2 کلمه محسوب می شود نه یک عدد و یک کلمه.

2 tables                    two tables

همانطور که دیدید با رعایت همین یک مورد می تونید خیلی راحت تست ها رو صحیح تر جواب بدین و نمره ای رو بی جهت از دست ندین. یادتون باشه که موقع تصحیح آزمون آیلتس همین نکته های ظریف می تونن خیلی توی نتیجه تأثیر مثبت یا منفی داشته باشن. پس خیلی دقت کنید. خیلی ناراحت کننده خواهد بود که با وجود پیدا کردن جواب درست، نمرة سوال رو از دست بدین اون هم به خاطر رعایت نکردن دستورالعملی که توی سوال از شما خواسته شده پس حتما سوال را با دقت بخوانید.

به نمونه سوالات زیر توجه کنید:

* Write one word and/ or a number for each answer.
* Write no more than two words and/or a number for each answer.

 

اشتباهات رایج در ریدینگ آیلتس
اشتباهات رایج در ریدینگ آیلتس

 

* زمان رو درست مدیریت می کنید؟

با توجه به تجربه ای که توی این سالها کسب کردم و بررسی مشکل زبان آموزان عزیزم متوجه شدم که بزرگترین مشکل عدم مدیریت زمان در بخش ریدینگ آیلتس هست. برای پاسخگویی به سوالات هر بخش از ریدینگ، زمان پیشنهادی 20 دقیقه در نظر گرفته شده. در حالی که توی آزمون آیلتس جنرال این زمان نه تنها کم نیست بلکه با توجه به میزان سختی و آسونی سوالات و متون، وقت زیادی هم محسوب می شه. ولی توی بخش های ریدینگ آیلتس آکادمیک جواب دادن به سوالای هر بخش توی 20 دقیقه واقعاً کار سختیه. حتماً می پرسید راه حل برای رسیدن به مدیریت زمان صحیح چیه؟ تمرین، تمرین و تمرین.
بهتره که تمرین کردن شما کاملاً اصولی و حساب شده باشه. سعی کنید تحت شرایط آزمون اصلی تست بزنید مثلاً برای رسیدن به زمان بندی مناسب از یک ساعت آلارم دار استفاده کنید. باید اینقدر تمرین کنید تا بتونید سرعت خوندن و جواب دادن به سوالات رو با محدودیت های زمانی آزمون تطبیق بدین.
پیشنهاد می کنیم در متون مربوط به آیلتس جنرال، به ترتیب متون داده شده در آزمون این تمرین و زمان بندی رو انجام بدین. به این منوال می تونید سرعت خوندن خودتون رو افزایش بدین چون درجه سختی سوال ها در متون آیلتس جنرال از آسون به سخت و سخت تر طبقه بندی شده. اما توی بخش ریدینگ آکادمیک اینطور نیست و ممکنه اولین متن در عین حال سخت ترین متن باشد.

پیشنهاداتی که برای شما در مورد مدیریت زمان در آیلتس آکادمیک و در بخش ریدینگ داریم عبارتند از:

* متن های آسون رو در ابتدا بخونید و جواب بدین و سخت ترین متن آخرین اولویت شما باشد. اگر تحت شرایط آزمون و با استفاده از ساعت آلارم دار تست بزنید و تمرین کنید و به محدودیت های زمانی پایبند باشید، خیلی سریع می تونید پیشرفت کنید. به عنوان مثال می تونید متن اول رو در مدت زمان 15 دقیقه، متن دوم 20 دقیقه و متن سوم را در 25 دقیقه بخونید.

* حتماً بعد از جواب دادن به سوالات در مدت زمان معین، جواب ها و متن رو آنالیز کنید. یعنی کل متن رو سر فرصت مطالعه کنید و اشتباهات خودتون رو ریشه یابی کنید. این بخش خیلی مهمه. باید بدونید کجا و چرا اشتباه کردین که دیگر تکرارش نکنید. تمرین کردن بدون آنالیز متن و بررسی جواب های اشتباه و علتشون فقط و فقط تلف کردن انرژی و وقت شماست.

* لغات جدید متن رو پیدا کنید و معنی اونها را به خاطر بسپارید. همچنین دیکته و صحیح نوشتن کلمات رو تمرین کنید. با این کار هم دایره لغات خودتون رو گسترده تر می کنید هم برای متن های بعد ممکنه اون کلمات تکرار شده باشند و به این ترتیب از میزان سختی درک مطلب کم می کنید.
هر چی کلمات بیشتری رو بلد باشید توی بخش رایتینگ و اسپیکینگ هم موفق تر خواهید بود.
پس به این نتیجه رسیدیم که با تمرین در کنار تحلیل و آنالیز سوالاتی که اشتباه جواب دادید می تونید سرعت خوندن خودتون رو افزایش بدین و با تلاش و تمرین اصولی و صحیح، نمره خودتون رو در مهارت ریدینگ ارتقاء بدین.

| استاد مسجدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

تماس با ما
رشت - چهارراه گلسار - خیابان نواب - کوچه آژانس نواب
09113334659
09118018018
شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 21
جمعه ها - 8 تا 13
خبرنامه